Սերժ Սարգսյան. Սոչիի հանդիպումը «հանգրվանային էր» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ մարտի 5-ին Սոչիում կայացած Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ ՌԴ նախագահների հանդիպումը «հանգրվանային էր»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, նախագահն այսօր Ծաղկաձորում լրագրողներին ասել է, որ «այժմ կա հստակ բանակցային հիմք եւ ձեռք են բերվել կարճաժամկետ պայմանավորվածություններ»: Նրա խոսքով, «Սոչիում վերջապես նշվեց, թե ի՞նչ ճանապարհով են առաջ շարժվելու կողմերը»:
Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ կարճաժամկետ պայմանավորվածությունները շատ կարեւոր են, ուղղված են հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանը «եւ կարող են լակմուսի թղթի դեր կատարել եւ ցույց տալ. ինչպե՞ս են կողմերը կատարում իրենց ստանձնած պարտականությունները»:
ՀՀ նախագահն ասել, որ «այս պահին միջնորդները շատ լավ հնարավորություն ունեն հետաքննել այն բոլոր միջադեպերը շփման գծում, որոնք տեղի են ունեցել Սոչիի հանդիպումից առաջ եւ հետո, և ներկայացնեն` ի՞նչ է եղել իրականում»:
«Հայկական կողմը հստակ կատարում է ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Եկել է ժամանակը, որպեսզի երկու նախագահները հստակ պատասխանեն` թե ո՞րն է իրենց նպատակը` արդյունքի հասնելը, թե բանակցությունների քողի տակ պատրաստվել ռազմական գործողություններին», - ասել է ՀՀ նախագահը:

Yerevan/Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsian said today that the meeting of Armenian, Azerbaijan and Russian Presidents in Sochi on March 5 was a “key” one.
Mediamax reports that the President told journalists in Tsakhkadzor today that “now there is an exact negotiation basis and short-term agreements have been reached”. According to him, “it was finally noted in Sochi what way the sides were going to move”.
Serzh Sargsian noted that the short-term agreements are very important, aim at consolidation of the ceasefire regime and “can play the role of a litmus paper and show how the sides fulfill the commitments they take upon themselves”.
President stated that “at the moment there is a very good opportunity for the mediators to investigate all the incidents on the contact line, which have taken place before and after Sochi meeting, and present what had happened in reality”.
“The Armenian side fully fulfills the agreements reached. It is time for the two Presidents to answer distinctly what their goal is: to reach a result, or prepare for military actions under the veil of negotiations”, Armenian President stressed.