Սերժ Սարգսյան. Սոչիի հանդիպումը «հանգրվանային էր» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ մարտի 5-ին Սոչիում կայացած Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ ՌԴ նախագահների հանդիպումը «հանգրվանային էր»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, նախագահն այսօր Ծաղկաձորում լրագրողներին ասել է, որ «այժմ կա հստակ բանակցային հիմք եւ ձեռք են բերվել կարճաժամկետ պայմանավորվածություններ»: Նրա խոսքով, «Սոչիում վերջապես նշվեց, թե ի՞նչ ճանապարհով են առաջ շարժվելու կողմերը»:
Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ կարճաժամկետ պայմանավորվածությունները շատ կարեւոր են, ուղղված են հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանը «եւ կարող են լակմուսի թղթի դեր կատարել եւ ցույց տալ. ինչպե՞ս են կողմերը կատարում իրենց ստանձնած պարտականությունները»:
ՀՀ նախագահն ասել, որ «այս պահին միջնորդները շատ լավ հնարավորություն ունեն հետաքննել այն բոլոր միջադեպերը շփման գծում, որոնք տեղի են ունեցել Սոչիի հանդիպումից առաջ եւ հետո, և ներկայացնեն` ի՞նչ է եղել իրականում»:
«Հայկական կողմը հստակ կատարում է ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Եկել է ժամանակը, որպեսզի երկու նախագահները հստակ պատասխանեն` թե ո՞րն է իրենց նպատակը` արդյունքի հասնելը, թե բանակցությունների քողի տակ պատրաստվել ռազմական գործողություններին», - ասել է ՀՀ նախագահը:

Встреча в Сочи стала «ключевой», сказал президент Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сказал сегодня, что встреча президентов Армении, Азербайджана и России, состоявшаяся в Сочи 5 марта, стала «ключевой».
Как сообщает Медиамакс, президент сказал сегодня журналистам в Цахкадзоре, что «сейчас есть ясная переговорная база и были достигнуты краткосрочные договоренности». По его словам, «в Сочи наконец-то было отмечено, каким путем будут двигаться вперед стороны».
Серж Саргсян сказал, что краткосрочные договоренности очень важны и направлены на усиления режима прекращения огня. «Они могут сыграть роль лакмусовой бумажки и показать - как стороны выполняют взятые на себя обязательства», - сказал глава государства.
Президент Армении сказал, что сейчас у посредников есть хорошая возможность расследовать все те инциденты, что имели место на линии соприкосновения до и после встречи в Сочи и представить, что произошло в действительности.
«Армянская сторона четко выполняет достигнутые договоренности. Пришло время, чтобы президенты Армении и Азербайджана четко обозначили свои цели: они хотят добиться результата, или используют переговоры как прикрытие для начала военных действий?», - заявил Серж Саргсян.