ԱՄՆ Միչիգան նահանգը ճանաչել է Արցախի անկախությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Միչիգան նահանգի Սենատը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ Արցախը ճանաչելու մասին բանաձեւ է ընդունել:
ԼՂՀ ԱԳՆ փոխանցմամբ՝ բանաձեւի նախագիծը ներկայացրել է Միչիգանի նահանգային սենատոր Դեյվիդ Քնիզեկը։
Սեպտեմբերի 28-ին ընդունված թիվ 99 բանաձեւը «կոչ է անում Միացյալ Նահանգների նախագահին եւ Կոնգրեսին ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, տնտեսական եւ մշակութային կապեր հաստատել ժողովրդի հետ եւ աջակցել Հարավային Կովկասում խաղաղությանն ու կայունությանը»։
Բանաձեւում հիշատակվում է, որ «Արցախը գտնվում է Հարավային Կովկասում եւ պատմականորեն հանդիսանում է հայկական տարածք, որի բնակչության բացարձակ մեծամասնությունը հայեր են»։
Փաստաթղթում նշվում է, որ «Արցախի անվտանգությունը եւ ինքնիշխանությունը շարունակում են վտանգի ենթարկվել տարածաշրջանային լարվածության եւ թշնամական գործողությունների պատճառով։ Արցախի հայերը շարունակում են վճռական ջանքերը՝ ուղղված ինքնորոշման իրավունքի իրացմանը եւ բռնություններից ու ճնշումներից ազատ կյանքի ապահովմանը, եւ ճանաչելով Արցախի կառավարությունը` միջազգային հանրությունը կարող է նպաստել այս մեկ դար տեւած հակամարտության կարգավորմանը»։

Ереван /Медиамакс/. Сенат американского штата Мичиган подавляющим большинством голосов принял резолюцию о признании Арцаха.
Как сообщает МИД НКР, проект резолюции был представлен сенатором от штата Мичиган Дэвидом Книзеком.
Принятая 28 сентября резолюция N99 призывает «президента и Конгресс Соединенных Штатов признать Республику Нагорный Карабах, также известную как Арцах, установить экономические и культурные связи с данным государством, а также поддержать мир и стабильность на Южном Кавказе».
В резолюции упоминается, что «регион Арцаха входит в состав Южного Кавказа и является исторически армянской территорией, подавляющее большинство населения которой составляют армяне».
В документе отмечается, что «региональная напряженность и акты враждебных действий продолжают представлять угрозу для безопасности и суверенитета Арцаха. Армянское население Арцаха остается непоколебимым в своих усилиях реализовать свое право на самоопределение и жить свободной от насилия и репрессий жизнью; признание правительства Арцаха со стороны международного сообщества может содействовать прекращению данного векового конфликта».