Պարզաբանում. Եվրանեսթ - Mediamax.am
Այս շաբաթ Երեւանում տեղի ունեցավ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ լիագումար նիստը, որի ընթացքում կարեւոր քաղաքական ելույթներ եւ գնահատականներ հնչեցին՝ հայ պաշտոնյաների եւ եվրոպացի պատգամավորների շուրթերից: Սակայն շատերի համար պարզ չէր, թե ի՞նչ ձեւաչափ է Եվրանեսթը: Պարզաբանում խորագրի հերթական հրապարակումը կոչված է փակելու այդ բացը:
1. Ի՞նչ է Եվրանեսթը:
Եվրանեսթ Խորհրդարանական Վեհաժողովը Եվրոպական Միության եւ Արեւելյան հարեւանների միջեւ քաղաքական ասոցացումը նպաստելու ու տնտեսական ինտեգրումը խորացնելու նպատակով ստեղծված խորհրդարանական հարթակ է: Որպես պառլամենտական խորհրդատվության, վերահսկողության եւ մոնիտորինգի գծով պատասխանատու կառույց, Եվրանեսթը նպաստում է Արեւելյան գործընկերության ամրապնդմանը եւ զարգացմանը:
2. Ե՞րբ եւ ինչպե՞ս է ստեղծվել Եվրանեսթը:
2011թ. մայիսի 3-ին Բրյուսելում կայացել է Եվրանեսթ Խորհրդարանական Վեհաժողովի անդրանիկ նիստը, որի ժամանակ Եվրախորհրդարանի անդամները հանդիպել են Արեւելյան գործընկեր հինգ երկրների խորհրդարանականների հետ՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի օրենսդիրներին` նոր վեհաժողով ձեւավորելու նպատակով:
3. Ինչո՞ւ Եվրանեսթի աշխատանքներին չի մասնակցում Բելառուսի պատվիրակությունը:
Չնայած, որ Բելառուսը Եվրոպական հարեւանության մաս է կազմում, ԵՄ-ն խնդիրներ ունի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի ռեժիմի հետ:
Հետաքրքրական է, որ Հայաստանի ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Եվրանեսթի անդրանիկ նիստի ժամանակ ունեցած ելույթում նշել էր, որ «Եվրանեսթի խնդիրներից է ներգրավել Բելառուսին այս գործընթացում եւ փորձել խրախուսել հետագա բարեփոխումներն այդ երկրում, որպեսզի Բելառուսի պատվիրակությունը մոտ ապագայում զբաղեցնի ազատ պահված տեղերը»:
4. Ինչպես՞ն են հաղորդակցվում Հայաստանը եւ Ադրբեջանը Եվրանեսթի շրջանակներում:
Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովի 2-րդ լիագումար նիստը տեղի էր ունեցել Ադրբեջանում, եւ Բաքու էր մեկնել 9 պատգամավորից բաղկացած ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունը: Գնահատելով նիստի արդյունքները, Եվրանեսթում հայկական պատվիրակության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանն ասել էր, որ պատվիրակությունն ակտիվորեն մասնակցել էր նիստի աշխատանքին:
Անդրադառնալով նիստի բացման ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի ելույթին, որում այդ երկրի ղեկավարը հայերին «ֆաշիստ» էր անվանել՝ Վահան Հովհաննիսյանն ասել էր, որ դրանով Ալիեւը մեծ հարված էր հասցրել իր երկրի քաղաքական իմիջին:
Ադրբեջանը հրաժարվեց մասնակցել 2015թ. մարտի 17-18-ին Երեւանում կայացած Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 4-րդ նիստին, ինչի կապակցությամբ իրենց ափսոսանքն ու մտահոգությունը հայտնեցին Եվրախորհրդարանի փոխնախագահ Ռիչարդ Չարնեցկին, Եվրանեսթ ԽՎ-ի համանախագահներ Բորիս Տարասյուկը եւ Հեյդի Հաուտալան: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը իր ելույթում նույնպես ափսոսանք հայտնեց, որ ադրբեջանական կողմն ընդառաջ չի գնում Հայաստանի կառուցողական երկխոսության հաստատմանն ուղղված քայլերին:
5. Ինչպիսի՞ն է Եվրանեսթի կառուցվածքը եւ աշխատանքի տրամաբանությունը:
Եվրանեսթ ԽՎ  կազմում ընդգրկված են Եվրախորհրդարանի 60 անդամներ եւ 10 խորհրդարանական Արեւելյան գործընկեր յուրաքանչյուր հինգ երկրից: Եվրանեսթն իր մեջ ներառում է Խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստը, որը վարում են երկու համանախագահները, Բյուրոն, 4 մշտական հանձնաժողովներ եւ 2 աշխատանքային խմբեր: Եվրանեսթը ԽՎ-ն իր նիստերն է գումարում տարեկան մեկ անգամ՝ հաջորդաբար գործընկեր երկրների տարածքում կամ էլ Եվրոպական խորհրդարանի աշխատանքի վայրերում (Բրյուսել, Լյուքսեմբուրգ, Ստրասբուրգ): Մշտական հանձնաժողովները իրենց հանդիպումները կազմակերպում են տարեկան երկու անգամ:

This week Euronest Parliamentary Assembly’s (PA) fourth session where Armenian officials and EU MPs made important political statements was held in Yerevan. However, many people still wonder what Euronest is. This publication of the Key section aims to bridge this gap.
1. What is Euronest?
The Euronest Parliamentary Assembly is a parliamentary forum established to promote political association and further economic integration between the European Union and the Eastern European Partners. As an institution responsible for parliamentary consultation, supervision and monitoring, Euronest contributes to the strengthening and development of the Eastern Partnership.
2. How and when was Euronest established?
The first session of the Euronest PA took place in Brussels on May 2, 2011. At the session, the EU MPs had a meeting with the MPs of six Eastern Partnership member states – Armenia, Azerbaijan, Georgia, Moldova and Ukraine – to constitute the new assembly.
3. Why does the delegation of Belarus not take part in Euronest?
Although Belarus is a European Neighborhood member state, the EU faces issues related to President Alexander Lukashenko’s regime. It is noteworthy that addressing the first session of the Euronest PA, Armenian National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan said that “one of Euronest’s tasks is to engage Belarus in this process and to try to encourage further reforms in the country to enable the Belarusian delegation to fill the vacant seats in the future.”
4. What relations do Armenia and Azerbaijan have within the framework of the Euronest?
The second ordinary session of the Euronest PA was held in Baku, Azerbaijan. The Armenian parliamentary delegation composed of nine members attended the session. Head of the Armenian delegation to Euronest Vahan Hovhannisyan said the delegation actively took part in the session’s activities. Commenting on Azerbaijani President Ilham Aliyev’s statement at the opening of the session in which he called Armenians “fascists,” Vahan Hovhannisyan said that thereby Aliyev dealt an enormous blow to the image of his own country.
Azerbaijan refused to take part in the fourth session of the Euronest PA in Yerevan on March 17-18. Vice-President of European Parliament Ryszard Czarnecki, Euronest PA Co-Chairs Boris Tarasyuk and Heidi Hautala expressed their regret and concerns with regard to it. President of Armenia Serzh Sargsyan also said that he regrets the Azerbaijani side evades meeting Armenia halfway by responding to its steps towards constructive dialogue.
5. What is the structure of the Euronest?
The Euronest PA is comprised of 60 EU MPs and 10 MPs from each of Eastern Partnership member states.
Euronest includes PA ordinary session held by both Co-Chairs, the Bureau, 4 Standing Committees and two task forces. Euronest PA sessions are held in turn in the territories of member states or places of work of the EU Parliament (Brussels, Luxembourg, Strasbourg) once a year.