Պարզաբանում. Եվրանեսթ - Mediamax.am
Այս շաբաթ Երեւանում տեղի ունեցավ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ լիագումար նիստը, որի ընթացքում կարեւոր քաղաքական ելույթներ եւ գնահատականներ հնչեցին՝ հայ պաշտոնյաների եւ եվրոպացի պատգամավորների շուրթերից: Սակայն շատերի համար պարզ չէր, թե ի՞նչ ձեւաչափ է Եվրանեսթը: Պարզաբանում խորագրի հերթական հրապարակումը կոչված է փակելու այդ բացը:
1. Ի՞նչ է Եվրանեսթը:
Եվրանեսթ Խորհրդարանական Վեհաժողովը Եվրոպական Միության եւ Արեւելյան հարեւանների միջեւ քաղաքական ասոցացումը նպաստելու ու տնտեսական ինտեգրումը խորացնելու նպատակով ստեղծված խորհրդարանական հարթակ է: Որպես պառլամենտական խորհրդատվության, վերահսկողության եւ մոնիտորինգի գծով պատասխանատու կառույց, Եվրանեսթը նպաստում է Արեւելյան գործընկերության ամրապնդմանը եւ զարգացմանը:
2. Ե՞րբ եւ ինչպե՞ս է ստեղծվել Եվրանեսթը:
2011թ. մայիսի 3-ին Բրյուսելում կայացել է Եվրանեսթ Խորհրդարանական Վեհաժողովի անդրանիկ նիստը, որի ժամանակ Եվրախորհրդարանի անդամները հանդիպել են Արեւելյան գործընկեր հինգ երկրների խորհրդարանականների հետ՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի օրենսդիրներին` նոր վեհաժողով ձեւավորելու նպատակով:
3. Ինչո՞ւ Եվրանեսթի աշխատանքներին չի մասնակցում Բելառուսի պատվիրակությունը:
Չնայած, որ Բելառուսը Եվրոպական հարեւանության մաս է կազմում, ԵՄ-ն խնդիրներ ունի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի ռեժիմի հետ:
Հետաքրքրական է, որ Հայաստանի ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Եվրանեսթի անդրանիկ նիստի ժամանակ ունեցած ելույթում նշել էր, որ «Եվրանեսթի խնդիրներից է ներգրավել Բելառուսին այս գործընթացում եւ փորձել խրախուսել հետագա բարեփոխումներն այդ երկրում, որպեսզի Բելառուսի պատվիրակությունը մոտ ապագայում զբաղեցնի ազատ պահված տեղերը»:
4. Ինչպես՞ն են հաղորդակցվում Հայաստանը եւ Ադրբեջանը Եվրանեսթի շրջանակներում:
Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովի 2-րդ լիագումար նիստը տեղի էր ունեցել Ադրբեջանում, եւ Բաքու էր մեկնել 9 պատգամավորից բաղկացած ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունը: Գնահատելով նիստի արդյունքները, Եվրանեսթում հայկական պատվիրակության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանն ասել էր, որ պատվիրակությունն ակտիվորեն մասնակցել էր նիստի աշխատանքին:
Անդրադառնալով նիստի բացման ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի ելույթին, որում այդ երկրի ղեկավարը հայերին «ֆաշիստ» էր անվանել՝ Վահան Հովհաննիսյանն ասել էր, որ դրանով Ալիեւը մեծ հարված էր հասցրել իր երկրի քաղաքական իմիջին:
Ադրբեջանը հրաժարվեց մասնակցել 2015թ. մարտի 17-18-ին Երեւանում կայացած Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 4-րդ նիստին, ինչի կապակցությամբ իրենց ափսոսանքն ու մտահոգությունը հայտնեցին Եվրախորհրդարանի փոխնախագահ Ռիչարդ Չարնեցկին, Եվրանեսթ ԽՎ-ի համանախագահներ Բորիս Տարասյուկը եւ Հեյդի Հաուտալան: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը իր ելույթում նույնպես ափսոսանք հայտնեց, որ ադրբեջանական կողմն ընդառաջ չի գնում Հայաստանի կառուցողական երկխոսության հաստատմանն ուղղված քայլերին:
5. Ինչպիսի՞ն է Եվրանեսթի կառուցվածքը եւ աշխատանքի տրամաբանությունը:
Եվրանեսթ ԽՎ  կազմում ընդգրկված են Եվրախորհրդարանի 60 անդամներ եւ 10 խորհրդարանական Արեւելյան գործընկեր յուրաքանչյուր հինգ երկրից: Եվրանեսթն իր մեջ ներառում է Խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստը, որը վարում են երկու համանախագահները, Բյուրոն, 4 մշտական հանձնաժողովներ եւ 2 աշխատանքային խմբեր: Եվրանեսթը ԽՎ-ն իր նիստերն է գումարում տարեկան մեկ անգամ՝ հաջորդաբար գործընկեր երկրների տարածքում կամ էլ Եվրոպական խորհրդարանի աշխատանքի վայրերում (Բրյուսել, Լյուքսեմբուրգ, Ստրասբուրգ): Մշտական հանձնաժողովները իրենց հանդիպումները կազմակերպում են տարեկան երկու անգամ:

Объяснение: Евронест - Mediamax.am
На этой неделе в Ереване прошло четвертое пленарное заседание парламентской ассамблеи Евронест, в ходе которого армянские деятели и европейские депутаты сделали важные политические заявления. Однако для многих осталось неясным, что представляет из себя Евронест. Очередная публикация в разделе Пояснение призвана восполнить этот пробел.
1. Что такое Евронест?
Парламентская ассамблея Евронест является парламентской площадкой, созданной для содействия политической ассоциации и углублению экономической интеграции между Европейским Союзом и Восточными соседями. Будучи структурой, ответственной за парламентское консультирование, контроль и мониторинг, Евронест способствует укреплению и развитию Восточного партнерства.
2. Когда и как был создан Евронест?
2 мая 2011 года в Брюсселе состоялось первое заседание Парламентской ассамблеи Евронест, на котором члены Европарламента встретились с парламентариями из пяти стран-участниц Восточного партнерства - Армении, Азербайджана, Грузии, Молдовы и Украины с целью формирования новой ассамблеи.
3. Почему в работах Евронест не участвует делегация Беларуси?
Несмотря на то, что Беларусь является членом Европейского соседства, Евросоюз имеет проблемы с режимом президента Александра Лукашенко. Примечательно, что председатель Национального собрания Армении Овик Абрамян, выступая на первом заседании Евронест, отмечал, что «одной из задач Евронест является вовлечение Беларуси в этот процесс и попытка стимулировать дальнейшие реформы в этой стране, чтобы делегация Беларуси в ближайшем будущем заняла свободные места».
4. Как складываются отношения Армении и Азербайджана в рамках Евронест?
Второе пленарное заседания Парламентской ассамблеи Евронест проходило в Азербайджане, и Баку посетила парламентская делегация из Армении в составе 9 человек. Руководитель армянской делегации в Евронесте Ваан Ованнисян говорил, что делегация активно участвовала в работах заседания. Комментируя выступление президента Азербайджана Ильхама Алиева на открытии заседания, в котором он назвал армян «фашистами», Ваан Ованнисян сказал, что тем самым Алиев нанес большой удар по политическому имиджу своей страны.
Азербайджан отказался принимать участие в 4-м заседании Парламентской ассамблеи Евронест в Ереване 17-18 марта 2015 года в Ереване, в связи с чем свое сожаление и обеспокоенность выразили вице-президент Европарламента Рышард Чарнецкий, сопредседатели ПА Евронест Борис Тарасюк и Хейди Хаутала. Президент Армении Серж Саргсян также выразил сожаление по поводу того, что азербайджанская сторона не идет навстречу инициативам Армении по установлению конструктивного диалога.
5. Какова структура Евронест?
В составе ПА - 60 членов Европарламента и по 10 парламентариев из каждой из пяти стран-участниц Восточного партнерства.
Евронест включает в себя пленарное заседание Парламентской ассамблеи, которое ведут оба сопредседателя, Бюро, 4 постоянных комитета и 2 рабочие группы. ПА Евронест проводит свои заседания раз в год, поочередно на территориях стран-участниц или в местах работы Европарламента (Брюссель, Люксембург, Страсбург).