Սերժ Սարգսյանը կմասնակցի ԵԺԿ գագաթնաժողովին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով կմեկնի Բելգիա՝ մասնակցելու Բրյուսելում կայանալիք Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) գագաթնաժողովին:
ՀՀ նախագահը նաեւ առանձին հանդիպում կունենա ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլի հետ:
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ ս.թ. մարտին 6-ին Սերժ Սարգսյանը Դուբլինում մասնակցել էր Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության լիագումար նստաշրջանին:
Իր ելույթում ՀՀ նախագահն ասել էր, որ «Եվրոպական Միությունը եւ Արեւելյան գործընկերությունը կանգնած են մարտահրավերների առջեւ»:
«Ինչպես եւ նախկինում՝ գտնում ենք, որ հարաբերությունների ընդլայնումն ու խորացումը մի գործընկերոջ հետ չպետք է հանգեցնի նոր բաժանարար գծերի ձեւավորմանը: Հայաստանը շարունակելու է շահերի համադրությանն ու ներդաշնակեցմանն ուղղված իր քաղաքականությունը», - ասել է ՀՀ նախագահը:
Իսկ 2013 թվականի հուլիսին՝ Քիշնեւում կայացած ԵԺԿ Արեւելյան գործընկերության առաջնորդների գագաթնաժողովին հետեւած համատեղ մամուլի ասուլիսում Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ ԵՄ Արեւելյան գործընկերությունն «իր բնույթով համագործակցություն, այլ ոչ թե հակասություններ ստեղծելուն ուղղված նախաձեռնություն է, այն ուղղված չէ որեւէ պետության կամ պետությունների խմբի դեմ»:
«Այս գործընկերությունն ուղղված է բաժանարար գծերի վերջնական հաղթահարմանը», - շեշտել էր ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը նաեւ նշել էր, որ «Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում Հայաստանը մեծապես կարեւորում է փակ սահմաններին վերջ դնելը»: «Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու համաձայնագիրը ուժի մեջ մտնելուց հետո չի կարող լիարժեք գործել, եթե Հայաստան-Թուրքիա սահմանը մնա փակ, ինչպես ներկայում», - նկատել էր ՀՀ նախագահը:

Серж Саргсян примет участие в саммите ЕНП
Ереван /Медиамакс/. Презилент Армении Серж Саргсян отправится сегодня с рабочим визитом в Бельгию для участия в саммите Европейской народной партии (ЕНП).
В бельгийской столице состоится также отдельная встреча президента Армении и главы ЕНП Жозефа Дола.
Медиамакс отмечает, что 6 марта текущего года Серж Саргсян принял участие в пленарной сессии Европейской народной партии в Дублине.
В своем выступлении президент Армении сказал, что «Европейский союз и Восточное партнерство стоят перед вызовами».
«Как и прежде, мы считаем, что расширение и углубление отношений с одним партнером не должно приводить к формированию новых разделительных линий. Армения продолжит свою политику, направленную на сопоставление и гармонизацию интересов», - сказал президент.
Между тем, на пресс-конференции по итогам третьего саммита лидеров стран Восточного партнерства Европейской народной партии 11 июля 2013 года в Кишиневе глава Армении говорил, что Восточное партнерство ЕС «по своей сути является инициативой, направленной на формирование сотрудничества, а не противоречий и не направлена против какого-либо государства или группы государств».
«Это партнерство нацелено на окончательное преодоление разделительных линий»,- отмечал президент Армении.
Серж Саргсян подчеркнул, что в рамках Восточного партнерства Армения придает особую важность прекращению политики закрытых границ между странами.
«После вступления в силу Договор о глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли не будет полноценно действовать, если граница Армения-Турция останется закрытой»,- говорил президент.