ՔՊ-ն, «Լուսավոր Հայաստան»-ը եւ «Հանրապետություն»-ը դաշինք կկազմեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Քաղաքացիական պայմանագիր», «Լուսավոր Հայաստան» եւ «Հանրապետություն» կուսակցություններն այսօր համատեղ քաղաքական գործունեություն ծավալելու հուշագիր են ստորագրել:
Ըստ հուշագրի՝ «այս կուսակցությունների համատեղ գործունեությունը հիմնված է շահերի գերակայության սկզբունքի վրա եւ նպատակ ունի ապահովել Հայաստանի երկարատեւ ու կայուն զարգացումը»:
Քաղաքական ուժերը հայտնել են, որ 2017թ. խորհրդարանական ընտրություններին եւ Երեւանի ավագանու ընտրություններին մասնակցելու են միասնաբար՝ ընտրական դաշինքով:
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության խորհրդի նախագահ Էդմոն Մարուքյանն ասել է, որ «իրենք հավատում են դաշինքի հաջողությանը»:
«Երեք ուժերը տարբեր են, եւ յուրաքանչյուրն ունի իր անցած ճանապարհի պատմությունը: Բայց մեր տարբերությունները մեզ հզորացնում են: Ցանկացած տարաձայնություն շատ ավելի ցածր արժեք է, քան այն ընդհանուր շահը, որ մեզ միավորում է»,- նշել է նա:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասել է, որ դաշինքը «պետք է ամեն ինչ անի, որ ներսում եղած դիրքորոշումները մոտենան եւ ոչ թե հեռվանան»:
«Մեր ելակետը Հայաստանի Հանրապետության շահերի գերակայության սկզբունքն է»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի նախագահ Արամ Սարգսյանն ընդգծել է՝ «կուսակցությունները միավորվել են՝ հաղթելու համար»:
«Մենք ունենք լուրջ թիմ: Մեր անցած ուղին մաքուր է: Մենք պայքարելու ենք իշխանությունների դեմ: Մենք միավորվել ենք, որ լավ Հայաստան ունենաք եւ ձգտելու ենք դրան»,- ասել է Արամ Սարգսյանը:
Դաշինքի անդամներն ընդգծել են, որ համատեղ գործունեության, այդ թվում՝ նոր ուժերի ներգրավման վերաբերյալ որոշումները կայացվելու է կոնսենսուսով:

Три оппозиционные партии сформируют предвыборный блок - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Армянские оппозиционные партии «Гражданский договор», «Лусавор Айастан» и «Республика» подписали сегодня меморандум об осуществлении совместной политической деятельности.
В соответствии с меморандумом, «совместная деятельность этих партий основана на принципе приоритета интересов и нацелена на обеспечение долгосрочного и стабильного развития Армении».
Политические силы сообщили, что будут вместе участвовать в парламентских выборах и в выборах в Совет старейшин Еревана в 2017 году.
Глава совета партии «Лусавор Айастан» Эдмон Марукян сказал, что партия верит «в успех блока».
«Это три разные силы, и за каждой - история пройденного пути. Но наша сила в наших различиях. Любое разногласие - намного менее значимая ценность, чем общая цель, которая нас объединяет», - отметил он.
Член правления партии «Гражданский договор», депутат парламента Никол Пашинян сказал, что блок «должен сделать все, чтобы существующие позиции сближались, а не отдалялись».
«Исходная точка для нас – приоритет интересов Республики Армения», - сказал Никол Пашинян.
Председатель политсовета партии «Республика» Арам Саргсян подчеркнул, что «партии объединились для победы».
«У нас серьезная команда. Мы будем бороться против властей. Мы объединились, чтобы у нас была хорошая Армения, и будем стремиться к этому», - сказал Арам Саргсян.