Նախագահը չի բացառել ԱԺ ընտրությունների օրվա փոփոխությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) նախագահ Սերժ Սարգսյանը չի բացառել, որ ԱԺ ընտրությունները կարող են կայանալ ոչ թե ապրիլի 2-ին, այլ 4-5 օր հետո:
«Այս օրերին քաղաքական դաշտում կա որոշակի տարակարծություն ընտրությունների օրն ապրիլի 2-ին նշանակելու կապակցությամբ: Մեր իրավաբաններն ունեն համոզիչ փաստարկներ, որ դա իրավաբանորեն ամենաարդյունավետ լուծումն է:
Անկեղծ ասեմ՝ իրավաբանական ձեւակերպումներից անդին ես ինքս էլ մտահոգություն ունեմ: Ես ցանկանում էի ապրիլի 2-ը եւ հաջորդող մի քանի օրերը նվիրել մեր հերոս տղաներին, նրանց հիշատակին, նրանց մեծարմանը: Ցանկանում էի, որպեսզի այդ օրերը դառնան ապրիլյան պատերազմից հետո մեկ տարվա ընթացքում բանակաշինության ասպարեզում կատարված հսկայական աշխատանքի, նոր լուծումների, նոր ձեռքբերումների ներկայացում մեր հանրությանը: Անձամբ ես դեմ չեմ եղել հրամանագիրը ստորագրելու պահին եւ հիմա էլ դեմ չեմ 4-5 օրով տեղափոխել ընտրությունների օրը: Բայց մի փոքր էլ սպասենք, երբ հայտնի կդառնան ընտրությունների բոլոր մասնակիցները, եւ մենք կկարողանանք նրանց հետ գալ համաձայնության՝ բոլորի հետ առանց բացառության, ես կարծում եմ՝ մեզ ոչինչ չի խանգարի, եթե ընդամենը մի քանի օրով հետաձգենք ընտրությունները: Եթե գանք քաղաքական համաձայնության, ապա, վստահ եմ՝ մեր իրավաբանները դրա հիմնավորումները շատ հանգիստ կարող են տալ, եւ ընտրական գործընթացը ոչնչով չի խաթարվի», - ասել է Սերժ Սարգսյանը՝ հունվարի 26-ին ելույթ ունենալով ՀՀԿ խորհրդի նիստում:

Президент не исключил возможность переноса парламентских выборов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении, глава Республиканской партии (РПА) Серж Саргсян не исключил, что парламентские выборы могут состояться не 2 апреля, а через 4-5 дней.
«В последнее время на политическом поле возникли разногласия относительно назначения выборов на 2 апреля. Наши юристы приводят убедительные доводы, что с юридической точки зрения это наиболее эффективное решение.
Скажу честно, помимо юридических формулировок у меня самого есть некоторое беспокойство. Мне хотелось бы 2 апреля и несколько следующих дней посвятить нашим ребятам-героям, их памяти, чествованию. Я не был против в момент подписания указа – не против и сейчас – отложить выборы на 4-5 дней. Но подождем еще немного, пока не определятся другие участники выборов, чтобы мы могли прийти с ними к соглашению – со всеми без исключения. Думаю, ничто нам не помешает, если мы всего на несколько дней отложим выборы. Если мы придем к политическому соглашению, уверен, наши юристы легко смогут обеспечить юридическое обоснование, и процесс выборов не будет нарушен», - сказал Серж Саргсян 26 января, выступая на заседании совета РПА.