Ճնշման տակ երբեք որեւէ զիջում չենք անում, ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «քաղաքական գործիչը պետք է քաղաքացիական արիություն ունենա»:
«Եթե դա չկա՝ անիմաստ է զբաղվել քաղաքական գործունեությամբ: Վախկոտ մարդիկ քաղաքականությունում թիթեռի կամ ձնծաղիկի կյանք են ունենում: Անվախ մարդ աշխարհում չկա: Անվախ են միայն ապուշները, սակայն երբ տագնապը դառնում է վախ, դա է վատը: Երբ այդ տագնապի ազդեցության տակ փոխում ես որոշումներդ, դառնում ես վախկոտ մարդ: Չի կարելի, երբեք չի կարելի ճնշման կամ վախի ազդեցության տակ փոխել որոշումներ», - ասել է ՀՀ նախագահը՝ ելույթ ունենալով Հայաստանի հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոցում։
«Միացյալ Նահանգների նախագահներից մեկն ասել է՝ երբեք մի վախեցեք զիջումներից կամ բանակցություններից, բայց երբեք մի գնացեք զիջումների կամ բանակցությունների ճնշման տակ: Քենեդին Միացյալ Նահանգների լավագույն նախագահներից մեկն էր, իմ կարծիքով, եւ կարծում եմ, որ նրա ասածները շատ համահունչ են այսօրվա մեր իրականությանը: Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով մենք երբեք որեւէ ճնշման տակ որեւէ զիջում չենք անում: Մենք պատրաստ ենք փոխզիջումներ անելու, որպեսզի խնդիրը լուծվի խաղաղությամբ, առանց պատերազմի, բայց որեւէ ճնշում՝ լինի դա արտաքին թե ներքին, չի կարող ազդել»,-ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:

Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan said that “politicians should have civil courage”.
“Your political activity is worthless without that feature. Cowards have only a life of a butterfly or a snowdrop in politics. There is no person on Earth without fears. Only fools are fearless, but when you change your decisions under pressure, you become a coward. You should never ever change your decisions under pressure or fear,” Armenian President said, delivering a speech at Andranik Margaryan Political School of Republican Party of Armenia.
“One of U.S. Presidents said that they should never negotiate out of fear, and they should never fear to negotiate. In my view, Kennedy was one of the best Presidents of the United States, and his words are in line with our current situation. We never make any concession under pressure, when it comes to NK issue. We are ready to accept mutual compromises for the sake of peaceful settlement of NK issue, without another war, but no pressure, be it external or internal, can influence our decisions,” Serzh Sargsyan emphasized.