ԵՄ-ն կաջակցի ՀՀ վարչապետի «հավակնոտ ռեֆորմներին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի եվրոպական օրակարգը ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է:
Այս մասին վարչապետն ասել է Եվրոպական հանձնաժողովի Հարեւանության եւ ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստիան Դանիելսոնի հետ հանդիպմանը:
«Մեր համագործակցությունը հիմնվում է ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա եւ կարեւոր է մեզ համար: Հայաստանը պատրաստ է առաջ մղել Եվրոպական Միության հետ գործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում, խորացնել եւ ամրապնդել այն»,- ասել է վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանը կարեւորել է COSME եւ «Հորիզոն 2020» ծրագրերին ՀՀ մասնակցությունը, ինչպես նաեւ Ընդհանուր ավիացիոն գոտու համաձայնագրին միանալու վերաբերյալ բանակցություններ սկսելը։
«Բարեփոխումներն առաջ տանելը կարեւոր կլինի մեր համագործակցությունը խորացնելու ու հարստացնելու տեսանկյունից, եւ հավակնոտ ռեֆորմների մեջ մենք ձեր կողքին ենք, ձեզ հետ ենք»,- նշել է Քրիստիան Դանիելսոնը:
ԵՄ պաշտոնյայի խոսքով՝ ԵՄ-ն հետաքրքրված է, մասնավորապես, տնտեսության զարգացման, բիզնես միջավայրի բարելավման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հնարավորությունների ընդլայնման, ենթակառուցվածքների բարելավման եւ պետական կառավարման համակարգի բարեփոխման ուղղություններով գործակցությամբ:
Քրիստիան Դանիելսոնը ողջունել է նաեւ ՏՏ բնագավառում Հայաստանի ձեռքբերումները՝ ընդգծելով, որ այս ոլորտում ՀՀ հաջողությունները կարող են օրինակ ծառայել Եվրամիության շատ երկրների համար:

Yerevan/Mediamax/. Prime Minsiter of Armenia Karen Karapetyan said today that the European agenda is among priorities of Armenia’s foreign policy.
Prime Minister made this statement at the meeting with Christian Danielsson, Director-General for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations at the European Commission.
“Our cooperation is based on a common system of values and is important to us. Armenia is ready to propel, deepen and strengthen collaboration with the European Union in the sectors of mutual interest,” Prime Minister said.
Karen Karapetyan attached importance to Armenia’s involvement in COSME and Horizon 2020 programs, as well as the launch of negotiations on joining the European Common Aviation Area.
“The progress of reforms will be important from the point of strengthening and enriching cooperation. We stand beside you in implementation of ambitious reforms,” Christian Danielsson said.
According to the EU official, the Union is particularly interested in development of economy, improvement of business environment, expansion of information technologies capacities, as well as improvement of infrastructure and the state governance system.
Christian Danielsson also welcomed Armenia’s achievements in IT, stressing that the republic’s success in that sector is exemplary for many countries of the European Union.