ԵՄ-ն կաջակցի ՀՀ վարչապետի «հավակնոտ ռեֆորմներին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի եվրոպական օրակարգը ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է:
Այս մասին վարչապետն ասել է Եվրոպական հանձնաժողովի Հարեւանության եւ ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստիան Դանիելսոնի հետ հանդիպմանը:
«Մեր համագործակցությունը հիմնվում է ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա եւ կարեւոր է մեզ համար: Հայաստանը պատրաստ է առաջ մղել Եվրոպական Միության հետ գործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում, խորացնել եւ ամրապնդել այն»,- ասել է վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանը կարեւորել է COSME եւ «Հորիզոն 2020» ծրագրերին ՀՀ մասնակցությունը, ինչպես նաեւ Ընդհանուր ավիացիոն գոտու համաձայնագրին միանալու վերաբերյալ բանակցություններ սկսելը։
«Բարեփոխումներն առաջ տանելը կարեւոր կլինի մեր համագործակցությունը խորացնելու ու հարստացնելու տեսանկյունից, եւ հավակնոտ ռեֆորմների մեջ մենք ձեր կողքին ենք, ձեզ հետ ենք»,- նշել է Քրիստիան Դանիելսոնը:
ԵՄ պաշտոնյայի խոսքով՝ ԵՄ-ն հետաքրքրված է, մասնավորապես, տնտեսության զարգացման, բիզնես միջավայրի բարելավման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հնարավորությունների ընդլայնման, ենթակառուցվածքների բարելավման եւ պետական կառավարման համակարգի բարեփոխման ուղղություններով գործակցությամբ:
Քրիստիան Դանիելսոնը ողջունել է նաեւ ՏՏ բնագավառում Հայաստանի ձեռքբերումները՝ ընդգծելով, որ այս ոլորտում ՀՀ հաջողությունները կարող են օրինակ ծառայել Եվրամիության շատ երկրների համար:

ЕС поддержит «амбициозные реформы» армянского премьера - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян сказал сегодня, что европейская повестка входит в число приоритетов внешней политики Армении.
Премьер-министр сказал об этом на встрече с гендиректором Европейской комиссии по вопросам соседства и расширения Кристианом Даниельсоном.
«Наше сотрудничество основывается на общей системе ценностей и важно для нас. Армения готова продвигать сотрудничество с ЕС в сферах, представляющих взаимный интерес, углублять и укреплять его», - сказал премьер-министр.
Карен Карапетян отметил важность участия Армении в программах COSME и «Горизонт 2020», а также начала переговоров о присоединении к соглашению об общей авиазоне.
«Продвижение переговоров будет важно с точки зрения углубления и обогащения нашего сотрудничества, и в вопросе амбициозных реформ мы с Вами»,- отметил Кристиан Даниельсон.
По словам представителя ЕС, Евросоюз заинтересован, в частности, в сотрудничестве в сфере экономического развития, улучшения бизнес-климата, расширения возможностей информационных технологий, совершенствования инфраструктуры и реформирования системы государственного управления.
Кристиан Даниельсон приветствовал также достижения Армении в сфере ИТ, подчеркнув, что успех Армении в данном направлении может послужить примером для многих стран ЕС.