Ազգային ժողով է անցնում չորս քաղաքական ուժ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն այսօր՝ ժամը 12:00-ին հրավիրած նիստում, ամփոփել է ապրիլի 2-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները՝ մշակված բոլոր՝ 2009 ընտրատեղամասերից ստացված արդյունքների հիման վրա:
ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը տեղեկացրել է, որ ընտրություններին մասնակցել 1 577 323 ընտրող կամ ընտրողների 60,93%-ը:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը ստացել է 771 247 քվե կամ ընտրողների ձայների 49,12%-ը, «Ծառուկյան դաշինքը»՝ 428 965 քվե կամ 27,32%-ը:
«ԵԼՔ» դաշինքը ստացել է 122 049 քվե կամ ընտրողների ձայների 7,77%-ը, ՀՅԴ-ն՝ 103 173 քվե կամ 6,57%-ը:
«Հայկական վերածնունդ» կուսակցությունը ստացել է 58 277 քվե կամ 3,71%, «OՐO» դաշինքը՝ 32 504 քվե կամ 2,07%, «Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքը՝ 25 975 քվե կամ 1,65%, «Ազատ դեմոկրատները»՝ 14 746 քվե կամ 0,94%, Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունը՝ 11 745 քվե կամ 0,75%:
ԿԸՀ-ն ամփոփված արդյունքների հիման վրա կազմել է արձանագրություն, որը հաստատել են հանձնաժողովի բոլոր անդամները:
Նշենք, որ խորհրդարանում ներկայացված լինելու համար կուսակցությունները պետք է հաղթահարեն 5%-ի, դաշինքները՝ 7%-ի շեմը:

В парламент Армении прошли 4 политические силы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Центральная избирательная комиссия Армении на созванном сегодня в 12:00 заседании подвела итоги состоявшихся 2 апреля парламентских выборов на основе данных, полученных со всех 2009 избирательных участков.
Председатель ЦИК Тигран Мукучян сообщил, что в выборах приняли участие 1 577 323 избирателей, или 60,93% граждан, имеющих право голоса.
За Республиканскую партию Армении проголосовали 771 247 граждан или 49,12% избирателей, за блок «Царукян» - 428 965 граждан или 27,32% избирателей.
За блок «ЕЛК» проголосовали 122 049 граждан или 7,77% избирателей, за АРФД - 103 173 граждан или 6,57% избирателей.
За партию «Армянское возрождение» проголосовали 58 277 граждан или 3,71% избирателей, за блок «ОРО» голоса отдали 32 504 человек или 2,07% избирателей, за блок «Конгресс-НПА» - 25 975 человек или 1,65% избирателей, за партию «Свободные демократы» - 14 746 человек (0,94 %), за Коммунистическую партию – 11 745  человек, или 0,75 % избирателей.