Նախագահը կոչ է արել ԱԳՆ-ին «թափ հաղորդել աշխատանքներին»
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար կազմի հետ հանդիպմանը կոչ է արել «թափ հաղորդել աշխատանքներին»:
«Միայն այն հանգամանքը, որ մենք բոլորս ձեզ համարում ենք մեր երկրի անվտանգության առաջնագծի մարտիկներ գոնե քաղաքական առումով, զինվորներ ու սպաներ, կարծում եմ, ամենամեծ գնահատականն է: Համոզված եմ, որ դիվանագետն իրեն պետք է համարի այդպիսին, ուստի, մեր ակնկալիքներն էլ մեծ են: Ուզում եմ, որպեսզի դուք, գիտակցելով խնդիրների լրջությունը, մի փոքր ավելի թափ հաղորդեք ձեր աշխատանքին»,- ասել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը շեշտել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը չպետք է սահմանափակվի ու պտտվի միայն Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի շուրջ:
«Մեր արտաքին քաղաքականության առանցքում, բնական է, որ պետք է լինեն Հայաստանի ազգային շահերը, եւ ակտիվ մասնակցությունը միջազգային օրակարգի օրախնդիր հարցերին դրական ազդեցություն կունենա մեր տեսակետները առաջ մղելու գործում»,- ասել է երկրի ղեկավարը:
Սերժ Սարգսյանը կարեւորել է Ազգային անվտանգության ռազմավարության վերանայումն ու արդիականացումը:
«Կարծում եմ՝ արտաքին գործերի նախարարությունը կուտակել է անհրաժեշտ գիտելիքներ, փորձ եւ ամենակարեւորը՝ գործիքակազմ ներկայացնելու իսկապես բովանդակային եւ սկզբունքային առաջարկություններ»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении призвал дипломатов «придать новый импульс работе»
Ереван /Медиамакс/. На встрече с руководящим составом министерства иностранных дел президент Армении Серж Саргсян призвал сегодня «придать новый импульс работе».
«На мой взгляд, наивысшей оценкой вашей деятельности является то обстоятельство, что мы считаем вас передовыми борцами за безопасность нашей страны, по крайней мере, в политическом смысле. Мне бы хотелось, чтобы вы, осознавая серьезность стоящих задач, придали больше импульса своей работе»,- отметил президент.
Серж Саргсян подчеркнул, что внешняя политика Армении не должна ограничиваться и вращаться исключительно вокруг урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
«В основе нашей внешней политики должны лежать национальные интересы Армении, и активное участие в обсуждении злободневных вопросов международной повестки окажет положительное влияние на продвижение наших точек зрения»,- заявил руководитель страны.
Серж Саргсян отметил также важность пересмотра и модернизации Стратегии национальной безопасности Армении.
«На мой взгляд министерство иностранных дел накопило необходимые знания, опыт и, самое главное, инструментарий для того, чтобы представить поистине содержательные и принципиальные предложения»,- отметил Серж Саргсян.