Նախագահը կոչ է արել ԱԳՆ-ին «թափ հաղորդել աշխատանքներին»
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար կազմի հետ հանդիպմանը կոչ է արել «թափ հաղորդել աշխատանքներին»:
«Միայն այն հանգամանքը, որ մենք բոլորս ձեզ համարում ենք մեր երկրի անվտանգության առաջնագծի մարտիկներ գոնե քաղաքական առումով, զինվորներ ու սպաներ, կարծում եմ, ամենամեծ գնահատականն է: Համոզված եմ, որ դիվանագետն իրեն պետք է համարի այդպիսին, ուստի, մեր ակնկալիքներն էլ մեծ են: Ուզում եմ, որպեսզի դուք, գիտակցելով խնդիրների լրջությունը, մի փոքր ավելի թափ հաղորդեք ձեր աշխատանքին»,- ասել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը շեշտել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը չպետք է սահմանափակվի ու պտտվի միայն Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի շուրջ:
«Մեր արտաքին քաղաքականության առանցքում, բնական է, որ պետք է լինեն Հայաստանի ազգային շահերը, եւ ակտիվ մասնակցությունը միջազգային օրակարգի օրախնդիր հարցերին դրական ազդեցություն կունենա մեր տեսակետները առաջ մղելու գործում»,- ասել է երկրի ղեկավարը:
Սերժ Սարգսյանը կարեւորել է Ազգային անվտանգության ռազմավարության վերանայումն ու արդիականացումը:
«Կարծում եմ՝ արտաքին գործերի նախարարությունը կուտակել է անհրաժեշտ գիտելիքներ, փորձ եւ ամենակարեւորը՝ գործիքակազմ ներկայացնելու իսկապես բովանդակային եւ սկզբունքային առաջարկություններ»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:

Armenian President urges MFA to “give a new impetus to efforts”
Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan encouraged Armenian Ministry of Foreign Affairs to “give a new impetus to efforts”.
He said this during the meeting with MFA senior staff today.
“We consider you as guarantors of our security on the frontline, at least in political sense. I am convinced that diplomats should also consider themselves as soldiers, as we have high expectations. I would like you to realize the seriousness of the issue and give a new impetus to your efforts,” President Sargsyan said.
Serzh Sargsyan stressed that Armenian foreign politics should not limit itself and deal with NK issue only.
“Of course our national interests must be at the core of our foreign politics, and our participation in urgent issues of international agenda will significantly help us move forward our views,” President Sargsyan said.
Serzh Sargsyan attached special importance to the review and update of Armenia’s National Security Strategy.
“I think that Armenian Ministry of Foreign Affairs has already gained the relevant knowledge, experience and, most importantly, toolset to introduce truly constructive and principal proposals,” Serzh Sargsyan concluded.