Փաշինյանը կբոյկոտի արտահերթ ընտրությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ազգային ժողովի պատգամավոր, քաղաքացիական շարժումն առաջնորդող Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի առաջարկած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման դեպքում իրենք կբոյկոտեն դրանք։
«Մեր առաջին ռեակցիան այն է, որ կբոյկոտենք այդ ընտրությունները, ընդ որում՝ ակտիվ բոյկոտի միջոցով։ Այսինքն՝ այդ ընտրությունները չեն կայանա, որովհետեւ ժողովուրդը հաղթել է, եւ ժողովրդի հաղթանակի արդյունքները պետք է հիմա արձանագրվեն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա արձագանքել է նաեւ Կարեն Կարապետյանի հայտարարությանը, որ «վարչապետի թեկնածուին հրապարակում չեն ընտրում»։
«Վարչապետը պետք է ընտրվի Ազգային ժողովում, օրենքի համաձայն՝ պետք է առաջադրվի ԱԺ խմբակցությունների կողմից, իսկ ժողովուրդը հրապարակում մինչ այդ պետք է համաձայնություն տա որեւէ թեկնածուի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян будет бойкотировать внеочередные выборы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Депутат Национального собрания, возглавляющий гражданское движение Никол Пашинян заявил сегодня, что в случае проведения предложенных и.о. премьер-министра Кареном Карапетяном внеочередных парламентских выборов они будут бойкотировать их.
«Наша первая реакция такова, что будем бойкотировать эти выборы, в том числе посредством активного бойкота. Эти выборы не состоятся, потому что народ победил, а результаты победы народа должны быть признаны сейчас»,- заявил Никол Пашинян.
Он отреагировал также на заявление Карена Карапетяна о том, что «кандидата на пост премьер- министра не выбирают на площади».
«Премьер-министр должен быть избран в Национальном собрании, в соответствии с законом, должен быть выдвинут от фракций Национального собрания, а до этого народ должен дать согласие на выдвижение какого-либо кандидата»,- заявил Никол Пашинян.