Նիկոլ Փաշինյանն ընտրվեց Հայաստանի վարչապետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում կայացած Ազգային ժողովի հատուկ նիստում «Ելք» խմբակցության ղեկավար, ընդդիմադիր շարժման առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ:
Նրա օգտին քվեարկել է 59, դեմ՝ 42 պատգամավոր:
Այսպիսով, առաջին անգամ Հայաստանի պատմության մեջ կառավարության եւ երկրի ղեկավար է դարձել խորհրդարանական փոքրամասնության ներկայացուցիչը:
Նիկոլ Փաշինյանն՝ իր իսկ խոսքերով
Նիկոլ Փաշինյանը ծնվել է 1975թ. հունիսի 1-ին Իջեւանում:
1991թ. ընդունվել Երեւանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետի ժուռնալիստիկայի բաժին, որտեղից հեռացվել է 1995թ.՝ լրագրողական գործունեության պատճառով:
1994-1995թթ. եղել է «Լրագիր», «Լրագիր օր», «Մոլորակ» օրաթերթերի լրագրող, 1998-1999թթ.` «Օրագիր» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, 1999-2012թթ.` «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր:

Yerevan/Mediamax/. At the special session of the Armenian National Assembly today leader of Elq faction and the opposition movement in Armenia Nikol Pashinyan was elected as Prime Minister of Armenia.
59 MPs voted for him and 42 - against.
Thus, for the first time in the history of Armenia a representative from a parliamentary minority becomes the leader of the government and the state.
Nikol Pashinyan was born on June 1 of 1975, Ijevan.
In 1991 Pashinyan entered Department of Journalism of Faculty of Philology at Yerevan State University and in 1995 was expelled for journalistic activity.
In 1994-1995 he was a correspondent at Lragir, Lragir-Or and Molorak newspapers. In 1998-1999 Nikol Pashinyan held the position of Chief Editor at Oragir newspaper and Haykakan Zhamanak in 1999-2012.
In 2008 he was a member of Armenian presidential candidate Levon Ter-Petrosyan’s pre-election headquarters.