Տեր-Պետրոսյանը գրել է Հայաստանին սպառնացող «բարդ իրավիճակի» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն այսօր Անհրաժեշտ պարզաբանում վերնագրված հոդված է հրապարակել, որում նշել է, որ «երկրի համար չափազանց վտանգավոր այս իրավիճակից դուրս գալու միակ միջոցը արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումն է, անշուշտ, ընտրական օրենսգրքի արմատական վերափոխումից հետո»:
Հոդվածում, մասնավորապես, ասված է.
«Հանրապետական կուսակցությունն ունենալով խորհրդարանական մեծամասնություն, ի վիճակի է վիժեցնել կառավարության բոլոր օրենսդրական նախաձեռնությունները, եւ դատելով վերջին ելույթներից, նրանք չեն էլ թաքցնում նման մտադրությունը:
Ի՞նչ կարող է դրան հակադրել Փաշինյանի գլխավորած նորընտիր կառավարությունը: Մինչ այս պահը Փաշինյանն իր կամքը խորհրդարանին պարտադրել է համաժողովրդական բողոքի ու ընդվզման միջոցով, ինչը, որպես ժողովրդավարության դրսեւորում, ըմբռնումով է ընկալվել միջազգային հանրության կողմից: Սակայն կարո՞ղ է նա, արդյոք, խորհրդարանի վրա նույն մեթոդով ազդել նաեւ այսուհետեւ: Ակնհայտ է, որ ո՛չ, որովհետեւ այդ ռեսուրսն արդեն սպառված է:
Մի բան է խորհրդարանին սեփական կամքը պարտադրել ժողովրդական շարժման առաջնորդի հանգամանքով, եւ բոլորովին այլ բան` վարչապետի կարգավիճակով: Այս դեպքում արդեն միջազգային հանրությունը նման գործելակերպ չի հանդուրժի, որովհետեւ դա կդիտվի որպես իշխանության մի թեւի կողմից մյուսի վրա գործադրվող անթույլատրելի ճնշում:
Հետեւաբար, ինչպես շատերն են գիտակցում, երկրի համար չափազանց վտանգավոր այս իրավիճակից դուրս գալու միակ միջոցը արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումն է, անշուշտ, ընտրական օրենսգրքի արմատական վերափոխումից հետո: Սակայն այս հարցում էլ լուրջ բարդություններ են սպասվում, որովհետեւ ընտրական օրենսգրքի վերափոխումն էլ կրկին կախված է խորհրդարանական մեծամասնության կամքից: Չպետք է անտեսել, որ քաղաքական դիմակայության դրդապատճառից բացի, հանրապետականների մոտ առկա են նաեւ անձնական շահագրգռություններ, քանի որ նրանք համոզված չեն, որ հաջորդ ընտրություններից հետո կարող են հայտնվել խորհրդարանում:
Հուսանք, որ գործող խրթին սահմանադրության պատճառով արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման հարցում ստեղծված օրենսդրական խոչընդոտները հաղթահարելու համար քաղաքական ազդեցիկ ուժերը կամք եւ ողջախոհություն կդրսեւորեն բանակցությունների, երկխոսության եւ փոխպայմանավորվածության միջոցով ելք գտնելու մեր պետականությանն սպառնացող այս բարդ իրավիճակից»:

Тер-Петросян предупредил о «сложной ситуации» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Первый президент Армении Левон Тер-Петросян опубликовал сегодня статью «Необходимое разъяснение», отметив, что «единственный способ выйти из этой крайне опасной ситуации для страны - проведение внеочередных парламентских выборов после коренного изменения Избирательного кодекса».
В статье, в частности, говорится:
«Имея большинство в парламенте, Республиканская партия Армении в состоянии сорвать все законодательные инициативы правительства, и, судя по последним выступлениям, они не скрывают этого намерения.
Что может противопоставить этому возглавляемое Пашиняном новое правительство? До сих пор Пашинян диктовал свою волю парламенту посредством всенародных протестов, что, как проявление демократии, воспринималось международным сообществом с пониманием. Однако сможет ли он действовать теми же методами и впредь?  Очевидно, что нет, поскольку данный ресурс уже исчерпан.
Одно дело - диктовать парламенту свою волю в качестве лидера всенародного движения, совершенно другое дело – в статусе премьер-министра. Международное сообщество не потерпит такого поведения, поскольку оно будет рассматриваться как непозволительное давление, оказываемое одной ветвью власти на другую.
Следовательно, как осознают многие, единственный способ выйти из этой крайне опасной ситуации для страны – проведение внеочередных парламентских выборов, безусловно, после коренного изменения Избирательного кодекса. Однако в этом вопросе также ожидаются серьезные трудности, поскольку реформирование Избирательного кодекса также зависит от воли парламентского большинства.
Будем надеяться, что в условиях действующей замысловатой конституции влиятельным политическим силам удастся проявить волю и здравомыслие, чтобы путем диалога и взаимных договоренностей найти выход из сложившейся ситуации, угрожающей нашей государственности».