Տեր-Պետրոսյանը գրել է Հայաստանին սպառնացող «բարդ իրավիճակի» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն այսօր Անհրաժեշտ պարզաբանում վերնագրված հոդված է հրապարակել, որում նշել է, որ «երկրի համար չափազանց վտանգավոր այս իրավիճակից դուրս գալու միակ միջոցը արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումն է, անշուշտ, ընտրական օրենսգրքի արմատական վերափոխումից հետո»:
Հոդվածում, մասնավորապես, ասված է.
«Հանրապետական կուսակցությունն ունենալով խորհրդարանական մեծամասնություն, ի վիճակի է վիժեցնել կառավարության բոլոր օրենսդրական նախաձեռնությունները, եւ դատելով վերջին ելույթներից, նրանք չեն էլ թաքցնում նման մտադրությունը:
Ի՞նչ կարող է դրան հակադրել Փաշինյանի գլխավորած նորընտիր կառավարությունը: Մինչ այս պահը Փաշինյանն իր կամքը խորհրդարանին պարտադրել է համաժողովրդական բողոքի ու ընդվզման միջոցով, ինչը, որպես ժողովրդավարության դրսեւորում, ըմբռնումով է ընկալվել միջազգային հանրության կողմից: Սակայն կարո՞ղ է նա, արդյոք, խորհրդարանի վրա նույն մեթոդով ազդել նաեւ այսուհետեւ: Ակնհայտ է, որ ո՛չ, որովհետեւ այդ ռեսուրսն արդեն սպառված է:
Մի բան է խորհրդարանին սեփական կամքը պարտադրել ժողովրդական շարժման առաջնորդի հանգամանքով, եւ բոլորովին այլ բան` վարչապետի կարգավիճակով: Այս դեպքում արդեն միջազգային հանրությունը նման գործելակերպ չի հանդուրժի, որովհետեւ դա կդիտվի որպես իշխանության մի թեւի կողմից մյուսի վրա գործադրվող անթույլատրելի ճնշում:
Հետեւաբար, ինչպես շատերն են գիտակցում, երկրի համար չափազանց վտանգավոր այս իրավիճակից դուրս գալու միակ միջոցը արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումն է, անշուշտ, ընտրական օրենսգրքի արմատական վերափոխումից հետո: Սակայն այս հարցում էլ լուրջ բարդություններ են սպասվում, որովհետեւ ընտրական օրենսգրքի վերափոխումն էլ կրկին կախված է խորհրդարանական մեծամասնության կամքից: Չպետք է անտեսել, որ քաղաքական դիմակայության դրդապատճառից բացի, հանրապետականների մոտ առկա են նաեւ անձնական շահագրգռություններ, քանի որ նրանք համոզված չեն, որ հաջորդ ընտրություններից հետո կարող են հայտնվել խորհրդարանում:
Հուսանք, որ գործող խրթին սահմանադրության պատճառով արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման հարցում ստեղծված օրենսդրական խոչընդոտները հաղթահարելու համար քաղաքական ազդեցիկ ուժերը կամք եւ ողջախոհություն կդրսեւորեն բանակցությունների, երկխոսության եւ փոխպայմանավորվածության միջոցով ելք գտնելու մեր պետականությանն սպառնացող այս բարդ իրավիճակից»:

Yerevan/Mediamax/. First president of Armenia Levon Ter-Petrosyan has published the article “A crucial key”, in which he notes that “snap elections are the only way out of this situation that poses extreme danger to the country [Armenia] - obviously, after a drastic review of to the electoral code”.
In particular, the article reads:
“By holding the majority of seats in the parliament, the Republican Party can abort any legislative initiatives by the government, and given the latest developments, they do not even hide their intention to do so.
What can the new government under Pashinyan oppose to that? Until now, Pashinyan has dictated his will to the parliament through the nationwide protests and uprising, which is met with understanding from the international community as a display of democracy. However, can Pashinyan keep using that method to influence the parliament? Obviously, he cannot, because that resource has been exhausted.
It is one thing to dictate your will to the parliament as a leader of the popular movement, but it is another completely to do it as a Prime Minister. The international community will not tolerate that behavior, because it will be perceived as unacceptable pressuring of one branch of power by another.
Therefore, as many understand, snap elections are the only way out of this difficult situation that poses extreme danger to the country - obviously, after a drastic review of the electoral code. However, there will be significant obstacles to that as well, because that review too will depend on the decision of the parliament majority. We should not ignore the fact that apart from reasons of political opposition, the RPA members also have personal interests, because they aren’t certain they will gather enough votes to be in the parliament after the next elections.
Let’s hope that Armenia’s political forces will display the will and good sense to find a way out of this situation, dangerous for our statehood, and to overcome the legislative obstacles that the current complicated constitution puts before the process of snap parliamentary elections.”