«Իսլամական պետության» անդամը սպառնացել է Ջավախքին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 26-ամյա աջարացի մահմեդական Տամազ Չագալիձեն, որը մասնակցում է Սիրիայի պատերազմին «Իսլամական պետության» կազմում, հրապարակավ սպառնացել է նրանց, ովքեր Վրաստանում պայքարում են ծայրահեղական իսլամի դեմ:
«Բոլոր նրանք, ովքեր որեւէ բան են արել իսլամի ու մուսուլմանների դեմ ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելություններում Իրաքում եւ Աֆղանստանում, ինչպես նաեւ Վրաստանում, իմացեք, որ մեզ հայտնի են փաստերը, ձեր անուններն ու ազգանունները… ձեր արյամբ եք պատասխան տալու», - գրել է նա սոցիալական ցանցերում:
Վրաստանի շրջանների թվում, որոնք պայքարում են ծայրահեղականության դեմ, «Իսլամական պետության» անդամը նշել է Ջավախքը, որի հիմնական բնակչությունը հայեր են:
Ինչպես հաղորդել է Վրաստանում Մեդիամաքսի սեփական թղթակիցը, «Բատումելեբի» թերթին տված հարցազրույցում Տամազ Չագալիձեն նշել է, որ «Իսլամական պետության» շարքերում կռվում են մոտ 200 զինյալներ Վրաստանից:
Վրաստանի արդարադատության նախարարությունը խորհրդարանին օրենսդրական փոփոխություններ է առաջարկել, որոնց համաձայն երկրի քաղաքացիների մասնակցությունը արտասահմանյան անօրինական զինված կազմավորումներում քրեորեն հետապնդվելու է:
Վերջին շրջանում մինչեւ 10 Վրաստանի քաղաքացիներ են զոհվել Սիրիայում: Նրանք հիմնականում Պանկիսյան կիրճից էին, որտեղ մեծամասամբ բնակվում են էթնիկ չեչեններ:

Член ИГИЛ пригрозил жителям Джавахети - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. 26-летний аджарский мусульманин Тамаз Чагалидзе, воюющий в Сирии в рядах «Исламского государства», публично пригрозил расправой грузинским борцам с радикальным исламом.
«Все те, кто совершил что-либо против ислама и мусульман в миротворческих миссиях НАТО в Ираке и Афганистане, а также в Грузии, знайте, что нам известны все факты, ваши имена и фамилии... вы ответите за это кровью», - написал он в социальных сетях.
Среди регионов Грузии, власти которых противятся радикализму, член «Исламского государства» упомянул и Самцхе-Джавахети, компактно населенный армянами.
Как сообщает собкор Медиамакс из Грузии, в интервью газете «Батумелеби» Тамаз Чагалидзе отметил, что в рядах «Исламского государства» сражается до 200 выходцев из Грузии.
Между тем, министерство юстиции Грузии внесло в парламент поправки в законодательство, утверждение которых приведет к тому, что участие граждан страны в незаконных вооруженных формированиях за границей станет уголовно наказуемым.
В последнее время до 10 грузинских граждан погибли в Сирии в рядах «Исламского государства». В основном это выходцы из Панкисского ущелья, где проживают этнические чеченцы - кистинцы.