«Իսլամական պետության» անդամը սպառնացել է Ջավախքին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 26-ամյա աջարացի մահմեդական Տամազ Չագալիձեն, որը մասնակցում է Սիրիայի պատերազմին «Իսլամական պետության» կազմում, հրապարակավ սպառնացել է նրանց, ովքեր Վրաստանում պայքարում են ծայրահեղական իսլամի դեմ:
«Բոլոր նրանք, ովքեր որեւէ բան են արել իսլամի ու մուսուլմանների դեմ ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելություններում Իրաքում եւ Աֆղանստանում, ինչպես նաեւ Վրաստանում, իմացեք, որ մեզ հայտնի են փաստերը, ձեր անուններն ու ազգանունները… ձեր արյամբ եք պատասխան տալու», - գրել է նա սոցիալական ցանցերում:
Վրաստանի շրջանների թվում, որոնք պայքարում են ծայրահեղականության դեմ, «Իսլամական պետության» անդամը նշել է Ջավախքը, որի հիմնական բնակչությունը հայեր են:
Ինչպես հաղորդել է Վրաստանում Մեդիամաքսի սեփական թղթակիցը, «Բատումելեբի» թերթին տված հարցազրույցում Տամազ Չագալիձեն նշել է, որ «Իսլամական պետության» շարքերում կռվում են մոտ 200 զինյալներ Վրաստանից:
Վրաստանի արդարադատության նախարարությունը խորհրդարանին օրենսդրական փոփոխություններ է առաջարկել, որոնց համաձայն երկրի քաղաքացիների մասնակցությունը արտասահմանյան անօրինական զինված կազմավորումներում քրեորեն հետապնդվելու է:
Վերջին շրջանում մինչեւ 10 Վրաստանի քաղաքացիներ են զոհվել Սիրիայում: Նրանք հիմնականում Պանկիսյան կիրճից էին, որտեղ մեծամասամբ բնակվում են էթնիկ չեչեններ:

ISIS member threatens Javakheti residents
Yerevan/Mediamax/. 26-year old Ajarian Muslim Tamaz Chagalidze fighting in Syria in the ranks of the Islamic State (ISIS) publicly threatened to kill Georgian fighters with radical Islam.
“Those who have committed anything against Islam and Muslims in NATO peacekeeping missions in Iraq and Afghanistan as well as in Georgia should know we are aware of all the facts, we have your names and last names... you will pay with your own blood”, he wrote on social networks.
Among Georgian regions the authorities of which are against radicalism, the ISIS member recalled Samtskhe-Javakheti, which is densely populated by Armenians.
In an interview with Batumelebi Newspaper, Tamaz Chagalidze noted that 200 people of Georgian descent also fight in ISIS ranks, reported Mediamax’s special correspondent from Georgia.
At that, the Ministry of Justice of Georgia made amendments to the legislation the approval of which will speculate that Georgian citizens participating in illegal military formations overseas will be prosecuted.
Recently, up to 10 people died in Syria in ISIS ranks. They basically come from Pankisi Gorge which is populated by ethnic Chechens – Kists.