Ռուբեն Վարդանյան. «Սա դեռ սկիզբն է» - Mediamax.am
Մայիսի 24-ին UWC Դիլիջան քոլեջում կայացած միջոցառումից հետո IDeA բարեգործական հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը զրուցել է լրագրողների հետ: Ներկայացնում ենք որոշ հատվածներ Ռուբեն Վարդանյանի պատասխաններից:
Երջանիկ երեխաներ` դրանից ավելի լավ արդյունք չէինք կարող գրանցել UWC Դիլիջան քոլեջում այս մեկ տարվա ընթացքում: Դիլիջանի դպրոցում սովորում են 96 երեխաներ, որոնցից տասը Հայաստանից էին: 40-ից ավել երկրներից ժամանած երեխաներից շատերը հայերեն են սովորում: Սա թեեւ փոքր, բայց շատ կարեւոր նվաճումներից մեկն է:
Ամենակարեւոր խորհուրդը, որ տալիս եմ մեր ուսանողներին` միշտ հիշեք, որ հայ եք, բայց բաց եղեք աշխարհի համար: Կարծում եմ, նման դպրոցների ամենամեծ արժեքը հենց այն է, որ տարբեր ազգությունների ներկայացուցիչներ սովորում են միմյանց մշակութային արժեքները՝ պահպանելով սեփական ինքնությունը:
Մեկ տարի առաջ ամեն ինչ ավելի բարդ էր. ոչ ոք չգիտեր, թե սա ի՞նչ դպրոց է, որտե՞ղ է գտնվում, ինչ կրթություն է առաջարկում: Հիմա սոցիալական կայքերում մեր աշակերտները պատմում են դպրոցի, իրենց ստացած փորձի մասին ու մյուս երեխաներին շատ ավելի հեշտ է Հայաստան գալու որոշում կայացնել: Անցյալ տարի Դիլիջանի դպրոցում կրթություն ստանալը երազանք էր, հիմա այն արդեն ավելի շոշափելի է:
Երեխաները որոշել են քաղաքը մաքուր պահել: Մեր քոլեջի ու Դիլիջանի այլ դպրոցների աշակերտները քաղաքը բաժանել են մասերի ու պատասխանատվություն ստանձնել տարբեր տարածքների համար: Սա արդեն մեծ հաղթանակ է՝ երեխաները հասկացել են, սա իրենց քաղաքն է ու հենց իրենք պիտի հոգ տանեն նրա մասին:
Ինձ իսկապես զարմացրել ու հիացրել են երեխաները: Պարզ, փայլուն, «աչքերը բաց» աշակերտներ ունենք: Նրանք 16-17 տարեկան են, բայց, հավատացեք, շատ հասուն մարդիկ են ու այլ կերպ են նայում աշխարհին: Չէի պատկերացնում, որ նման երեխաներ կան:
Ինձ հաճախ են հարցնում, թե ինչպես եմ վերաբերվում այն փաստին, որ երիտասարդները մեկնում են արտերկիր՝ սովորելու համար: Ես 17 տարեկանում հեռացել եմ Հայաստանից ու շարունակել եմ կրթությունս ու գործունեությունս Ռուսաստանում: Կարեւորն այն է, որ հաջողության հասնելով, չմոռանաս, որ հայ ես: Մյուս կողմից, նման բան պահանջել չես կարող՝ հայ լինելու զգացողությունը կամ կա, կամ էլ չկա:
Այս ամենը դեռ սկիզբն է: Դպրոցը մեկ տարվա ընթացքում չի կայանում: Դիլիջանի քոլեջի առաջին ուսումնական տարին մի փոքր քայլ է, պետք է երկար ճանապարհ անցնենք:
100Lives ծրագրի գլխավոր նպատակը հայտնի մարդկանց ընդգրկելը չէ: Մենք ցանկանում էինք ստեղծել մի բան, որը համաշխարհային նշանակություն ունեցող միջոցառում կլինի: Հաջորդ տարվա ապրիլի 24-ին Երեւանում կկայանա «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական մրցանակի հանձման արարողությունը: Այն կստանան մարդիկ կամ կազմակերպություններ, որոնք այսօր պայքարում են ցեղասպանությունների կամ այլ աղետների դեմ:
Շատ ուրախ եմ, որ բժիշկ Պատչ Ադամսն այս օրերին Հայաստանում է: Մի քիչ անհանգիստ էի, երբ նրան Հայաստան հրավիրեցի: Մարդիկ կային, որ ասում էին, թե նրա ոճը Հայաստանում չի ընդունվի, չարժե նրանց Գյումրի կամ Վանաձոր տանել: Այսօր ավելի քան երջանիկ եմ, որովհետեւ կարողացանք ցույց տալ, որ Հայաստանում ապրող մարդիկ պատրաստ են ժպտալ ու հասկանում են, թե որքան կարեւոր է այն, ինչ անում են Պատչ Ադամսն ու իր ընկերները:

Рубен Варданян: «Это только начало» - Mediamax.am
После мероприятия, прошедшего 24 мая в UWC Dilijan College, соучредитель благотворительного фонда IDeA Рубен Варданян поговорил с журналистами.
Счастливые дети – лучший результат, которого мы добились в колледже UWC Dilijan за этот год. В дилижанском колледже учатся 96 детей, 10 из которых – из Армении. Большинство детей, приехавших сюда из более чем 40 стран, учат армянский язык. Возможно, это одно из небольших, но очень важных достижений.
Главный совет, который я даю нашим студентам - всегда помните, что вы армяне, но в то же время будьте открыты миру. Думаю, главное достоинство подобных школ в том, что представители разных национальностей знакомятся с культурными ценностями друг друга, сохраняя при этом собственную идентичность.
Год назад все было намного сложнее: никто не знал, что это за школа, где она находится, какое образование предлагает. Теперь в социальных сетях наши ученики рассказывают о школе, о своем опыте, и другим детям легче решиться приехать в Армению. В прошлом году обучение в дилижанском колледже было мечтой, а теперь все уже реально.
Дети решили поддерживать чистоту в городе. Ученики нашего колледжа и других дилижанских школ разделили город на участки и взяли ответственность за поддержание чистоты на каждом из них. Это большая победа: дети поняли, что это их город, и они должны заботиться о нем.
Меня удивили и восхитили дети. У нас чистые, блестящие, прогрессивные ученики. Им по 16-17 лет, но, поверьте, это очень зрелые люди, они иначе смотрят на мир.
Меня часто спрашивают, как я отношусь к тому, что молодежь едет учиться за границу. Я уехал из Армении в 17 лет и продолжил учиться и работать в России. Важно, чтобы добившись успеха, вы не забывали, что являетесь армянином. С другой стороны, требовать такого от человека невозможно: ты либо ощущаешь себя армянином, либо – нет.
Все это – только начало. Школу нельзя построить за год. Первый учебный год дилижанского колледжа – небольшой шаг, нам предстоит еще пройти долгий путь.
Вовлечение известных людей – не главная цель проекта 100 LIVES. Мы хотели сделать нечто, имеющее международное значение. 24 апреля 2016 года в Ереване состоится церемония вручения международной премии «Аврора». Ее получат люди или организации, которые борются сегодня с геноцидами или другими катастрофами.
Я очень рад, что доктор Патч Адамс находится в Армении. Я немного волновался, когда приглашал его в Армению. Некоторые люди мне говорили, что его стиль не будет принят у нас, и вообще не стоит возить его в Гюмри или Ванадзор. Сегодня я счастлив: мы показали, что жители Армении готовы улыбаться, и они осознают важность того, что делают Патч Адамс и его друзья.