Կներկայացվի «Հայերը 2115-ին» զեկույցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունվարի 26-ին Երեւանում, Լոնդոնում եւ Լոս Անջելեսում միաժամանակ կներկայացվի «Հայերը 2115թ.-ին. 21-րդ դարի ռազմավարական ուղղությունները» զեկույցը, որում ուրվագծվում են հայ ժողովրդի առջեւ ծառացած մարտահրավերներն ու առաջիկա անելիքները:
Զեկույցը պատրաստվել է Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի Հայկական համայնքների ծրագրի կողմից՝ 2014թ. հոկտեմբերին Լիսաբոնում կայացած սեմինարի արդյունքներով, որին մասնակցել են անվանի մտավորականներ եւ փորձագետներ:
Հունվարի 26-ին երեք քաղաքների միջեւ կհաստատվի տեսակամուրջ, որպեսզի աշխարհի տարբեր անկյուններից հնարավոր լինի հետեւել քննարկումներին ու հարցեր ուղղել դրանց մասնակիցներին:
Երեւանում կայանալիք քննարկմանը, որ կմեկնարկի ժամը 21:00-ին Ամերիկյան համալսարանում, կմասնակցեն Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի Հայկական համայնքների ծրագրի ներկայացուցիչ Սամուել Սամուելյանը, լրագրող Մարկ Գրիգորյանը եւ MEDIACRAT Publishing ընկերության հրատարակիչ եւ գործադիր գործընկեր Արման Ջիլավյանը:
Լոնդոնում քննարկումը կկայանա Տնտեսագիտության դպրոցում (London School of Economics) եւ կմեկնարկի տեղի ժամանակով 17:00-ին: Դրան կմասնակցեն Արմինե Իշխանյանն ու Հրաչ Չիլինգարյանը, իսկ քննարկումը կվարի Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի Հայկական համայնքների ծրագրի ղեկավար Ռազմիկ Փանոսյանը:
Լոս Անջելեսում քննարկումը տեղի կունենա ժամը 09:00-ին Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանում: Մի խումբ երիտասարդների քննարկումը կվարեն Սալբի Ղազարյանն ու Րաֆֆի Արդհալջյանը:
Քննարկումը Լոնդոնից կհամակարգի եւ կվարի Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի խնամակալների խորհրդի անդամ Մարտին Եսայանը:
«Այս զեկույցի եւ քննարկման կազմակերպման նպատակն է հայության ներսում խթանել հանրային քննարկումները 21-րդ դարում հայ ժողովրդի առջեւ կանգնած կարեւորագույն խնդիրների շուրջ՝ խրախուսելով ապագային միտված մտածողությունն ու ուսումնասիրությունները»,- ասված է կազմակերպիչների տարածած հաղորդագրությունում:
Մեդիամաքսը 2015 թվականին Լիսաբոնում կայացած սեմինարի մասնակիցներից մի քանիսի հետ հարցազրույցներ էր վարել, որոնք կարող կարդալ ստորեւ ներկայացվող հղումներով.

Будет представлен доклад «Армяне в 2115 году» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 26 января в Ереване, Лондоне и Лос-Анджелесе пройдет одновременнная презентация доклада «Армяне в 2115 году: стратегические направления 21-го века», в котором обозначены вызовы и задачи, стоящие перед армянским народом.
Доклад подготовлен Программой армянских общин фонда Галуста Гюльбенкяна по итогам прошедшего в октябре 2014 года в Лиссабоне семинара, в котором приняли участие видные армянские интеллектуалы и эксперты.
26 января между тремя городами будет организован видеомост, благодаря которого жедающие смогут  следить за обсуждениями и задавать вопросы участникам.
В ереванских обсуждениях, которые начнутся в 21:00 часов в Американском университете, примут участие представитель Программы армянских общин фонда Галуста Гюльбенкяна Самуэль Самуэлян, журналист Марк Григорян и издатель и исполнительный директор компании MEDIACRAT Publishing Арман Джилавян.
Лондонские обсуждения состоятся в Школе экономики (London School of Economics) и начнутся в 17:00 по местному времени. В них примут участие Армине Ишханян и Грач Чилингарян, а вести дискуссию будет руководитель Программы армянских общин фонда Галуста Гюльбенкяна Размик Паносян.
Обсуждения в Лос-Анджелесе начнутся в 09:00 в университете Южной Калифорнии. Модерировать дискуссию группы молодых людей будут Салби Казарян и Раффи Ардалджян.
Координировать все обсуждения из Лондона будет член совета попечителей фонда Галуста Гюльбенкяна Мартин Есаян.
«Цель этого доклада и - стимулировать общественные обсуждения среди армян вокруг важнейших вопросов, стоящих перед армянским народом в 21-м веке», - говорится в сообщении, распространенном организаторами.
Медиамакс в 2015 году опубликовал интервью с некоторыми из участников семинара  в Лиссабоне, которые доступны по ссылкам: