Կներկայացվի «Հայերը 2115-ին» զեկույցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունվարի 26-ին Երեւանում, Լոնդոնում եւ Լոս Անջելեսում միաժամանակ կներկայացվի «Հայերը 2115թ.-ին. 21-րդ դարի ռազմավարական ուղղությունները» զեկույցը, որում ուրվագծվում են հայ ժողովրդի առջեւ ծառացած մարտահրավերներն ու առաջիկա անելիքները:
Զեկույցը պատրաստվել է Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի Հայկական համայնքների ծրագրի կողմից՝ 2014թ. հոկտեմբերին Լիսաբոնում կայացած սեմինարի արդյունքներով, որին մասնակցել են անվանի մտավորականներ եւ փորձագետներ:
Հունվարի 26-ին երեք քաղաքների միջեւ կհաստատվի տեսակամուրջ, որպեսզի աշխարհի տարբեր անկյուններից հնարավոր լինի հետեւել քննարկումներին ու հարցեր ուղղել դրանց մասնակիցներին:
Երեւանում կայանալիք քննարկմանը, որ կմեկնարկի ժամը 21:00-ին Ամերիկյան համալսարանում, կմասնակցեն Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի Հայկական համայնքների ծրագրի ներկայացուցիչ Սամուել Սամուելյանը, լրագրող Մարկ Գրիգորյանը եւ MEDIACRAT Publishing ընկերության հրատարակիչ եւ գործադիր գործընկեր Արման Ջիլավյանը:
Լոնդոնում քննարկումը կկայանա Տնտեսագիտության դպրոցում (London School of Economics) եւ կմեկնարկի տեղի ժամանակով 17:00-ին: Դրան կմասնակցեն Արմինե Իշխանյանն ու Հրաչ Չիլինգարյանը, իսկ քննարկումը կվարի Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի Հայկական համայնքների ծրագրի ղեկավար Ռազմիկ Փանոսյանը:
Լոս Անջելեսում քննարկումը տեղի կունենա ժամը 09:00-ին Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանում: Մի խումբ երիտասարդների քննարկումը կվարեն Սալբի Ղազարյանն ու Րաֆֆի Արդհալջյանը:
Քննարկումը Լոնդոնից կհամակարգի եւ կվարի Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի խնամակալների խորհրդի անդամ Մարտին Եսայանը:
«Այս զեկույցի եւ քննարկման կազմակերպման նպատակն է հայության ներսում խթանել հանրային քննարկումները 21-րդ դարում հայ ժողովրդի առջեւ կանգնած կարեւորագույն խնդիրների շուրջ՝ խրախուսելով ապագային միտված մտածողությունն ու ուսումնասիրությունները»,- ասված է կազմակերպիչների տարածած հաղորդագրությունում:
Մեդիամաքսը 2015 թվականին Լիսաբոնում կայացած սեմինարի մասնակիցներից մի քանիսի հետ հարցազրույցներ էր վարել, որոնք կարող կարդալ ստորեւ ներկայացվող հղումներով.

“Armenians in 2115” report to be presented - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. “Armenians in 2115: Strategic Directions for the Twenty-First Century” report launch will be held on January 26 in London, Yerevan and Los Angeles.
The Armenian Communities Department of the Galouste Gulbenkian Foundation prepared the report as the outcome of a seminar organized in Lisbon in October 2014 for the global Armenian leadership. Prominent leaders, intellectuals and experts attended the seminar.
On January 26, three discussion points will be connected in real time through webcasting, so that a global audience can follow the conversation and submit questions.
Galouste Gulbenkian Foundation Armenian Communities Department representative Samuel Samuelyan, journalist Mark Grigorian and MEDIACRAT Publishing House CEO Arman Jilavyan will take part in the discussion to be held in Yerevan, American University at 21:00.
London School of Economics will host the discussions in London at 17:00. Armine Ishkanian and Hratch Tchilingirian will take part in the discussion chaired by Galouste Gulbenkian Foundation Armenian Communities Department head Razmik Panosian.
Loss Angeles discussion will be held at University of Southern California, at 09:00. Salpi Ghazarian and Raffy Ardhaljian will moderate a group of young participants.
London chair and coordinator of the discussion will be Martin Essayan, Trustee of the Calouste Gulbenkian Foundation.
“The intention of the launch, and of the report, is to instigate debates within the Armenian world regarding some of the fundamental problems facing the Armenian people in the 21st Century, encouraging future-oriented strategic thinking and research”, statement disseminated by organizers reads.
Mediamax conducted interviews with some of Lisbon seminar participants in 2015. You can read them in the links followed: