Քննարկվել է Եվրամիության վիզաների դյուրացման ընթացքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանում տեղի է ունեցել «Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ վիզաների տրամադրումը դյուրացնելու մասին» համաձայնագրի իրականացման հարցերով համատեղ կոմիտեի երրորդ նիստը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանն ընդգծել է, որ միգրացիոն հոսքերի կառավարման եւ անվտանգության ոլորտում ԵՄ առաջ կանգնած մարտահրավերների հետ մեկտեղ պետք է ճանապարհներ գտնել շարժունակության եւ մարդկանց միջեւ շփումների համատեղ հանձնառությունը պահպանելու համար:
Փոխնախարարի խոսքով՝ Հայաստանը մեծ պատասխանատվությամբ է մոտեցել Վիզաների դյուրացման եւ Հետընդունման ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրերի իրականացմանը: Նա հույս է հայտնել, որ այդ համաձայնագրերի հաջող իրականացումը կհանգեցնի ՀՀ հետ Վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկին, ինչն ամրագրված է Արեւելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթաժողովի համատեղ հռչակագրում:
ԵՄ կողմից նիստին մասնակցել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին: Եվրոպական կողմն արձանագրել է վերջին տարիներին ՀՀ քաղաքացիների կողմից ԵՄ անդամ պետությունների մուտքի արտոնագրերի դիմումների աճը:
Վիզաների դյուրացման համաձայնագրի իրականացման հարցերով համատեղ կոմիտեի նիստին զուգահեռ կայացել է «Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիա) մասին» համաձայնագրի իրականացման հարցերով համատեղ կոմիտեի նիստը:
Վիզաների դյուրացման եւ ռեադմիսիայի հարցերով համատեղ կոմիտեների անդրանիկ նիստերը տեղի են ունեցել 2014թ. սեպտեմբերին Երեւանում:

Армения и ЕС обсудили процесс упрощения визового режима - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Ереване состоялось третье заседание Объединенного комитета по вопросам реализации договора «По упрощению предоставления виз между Арменией и Европейским Союзом».
Заместитель министра иностранных дел Армении Карен Назарян подчеркнул, что, несмотря на проблемы ЕС в сферах управления миграционными потоками и безопасности, нужно искать пути обеспечения двусторонних обязательств по обеспечению мобильности людей.
По словам замминистра, Армения с большой ответственностью подошла к реализации договоров с ЕС по упрощению визового режима и реадмиссии. Он выразил надежду, что успешное осуществление этих договоров приведет к старту переговоров о либерализации визового режима с Арменией, что закреплено в совместной декларации Рижского саммита Восточного партнерства.
Со стороны ЕС в заседании участвовал глава делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский. Европейская сторона зафиксировала рост заявок со стороны граждан Армении на получение виз на въезд в страны ЕС.
Параллельно с заседанием Совместного комитета по соглашениям об упрощении визового режима состоялось заседание Совместного комитета по вопросам реализации соглашения «О возвращении граждан, проживающих без разрешения (реадмиссия) между Арменией и ЕС».
Первые заседания комитетов по упрощению визового режима и реадмиссии состоялись в сентябре 2014 года в Ереване.