Լուսանկարը` Ռ. Արեւշատյանի արխիվից
Ս.թ. օգոստոսին հայտնի դարձավ, որ Getty հիմնադրամը Գեւորգ Քոչարի եւ Միքայել Մազմանյանի նախագծած Գրողների միության Սեւանի հանգստյան տունը ներառել է մոդեռնիստական վերականգնվող կառույցների նախագծում։
Մեդիամաքսը խնդրել է հետազոտության ղեկավար, արվեստի քննադատ, համադրող Ռուբեն Արեւշատյանին պատմել նախագծի իրականացման մանրամասների մասին:
Getty հիմնադրամն անդրադառնում է մոդեռնիստական կառույցների պահպանման խնդրին՝ համաշխարհային մակարդակով:
Հիմնադրամն այս նախագիծն իրականացնում է արդեն երրորդ անգամ: Առաջին երկու փուլերում Getty հիմնադրամն ինքն էր ընտրում կառույցները, որոնց շարքում էին XX դարի համաշխարհային ամենանշանավոր մոդեռնիստական ճարտարապետության գլուխգործոցները, օրինակ, Էրիխ Մենդելսոնի՝ Էյնշտեյնի Աշտարակը, Յորն Ութսոնի՝ Սիդնեյի Օպերայի թատրոնը, Լե Կորբյուզեի՝ տունը, Լուիս Կանի՝ Սոլք ինստիտուտը, Վալտեր Գրոպիուսի՝ առանձնատունը, Ֆրենկ Լլոյդ Ռայթի՝ Ռոբի Հաուզը, Ալվար Աալտոյի՝ Պայմիոյի առողջարանը  եւ այլն:
2016 թվականին, մինչ հիմնադրամի ընտրությունը, շենքերը պետք է նախնական մրցույթ անցնեին: Մեր կողմից ներկայացված Գրողների միության Սեւանի հանգստյան տունը հաղթահարեց մրցութային փուլը եւ դարձավ ընտրված ինը կառույցներից մեկը:
Գրողների միության Սեւանի հանգստյան տունը վերջին շրջանում հայտնվել էր մոդեռնիստական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող մասնագետների ուշադրության կենտրոնում: Կառույցի պատկերը հայտնվել էր սովետական մոդեռնիզմի մասին պատմող գրքի կազմի վրա, որը հրատարակվեց 2012 թվականին Վիեննայում տեղի ունեցած սովետական մոդեռնիզմին նվիրված ցուցահանդեսի շրջանակներում:
Ցուցահանդեսի պաշտոնական պաստառին եւս պատկերված էր Սեւանի հանգստյան տունը, եւ միջոցառման ողջ ընթացքում Վիեննան ողողված էր շենքի պատկերներով:
Գրքի հայտնվելուց հետո Սեւանի հանգստյան տան մասին սկսեցին էլ ավելի շատ խոսել: Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկները հատուկ գալիս էին Սեւան՝ շենքը տեսնելու, լուսանկարելու:
Չնայած նրան, որ հանգստյան տան համալիրը կարիք ունի հիմնավոր գիտական վերականգնման, սա եզակի դեպքերից է, երբ պահպանվել են շենքերի նախնական կերպարը, ժամանակային շերտերը։ Կարեւոր է նաեւ այն, որ չի փոփոխվել կառույցի նշանակությունը:
Լուսանկարը` Նեմրութ Բաղդասարյանի (Ֆոտոլուրի արխիվից)
Նախագիծը ենթադրում է կառույցի պատմական, տեսական, կոնստրուկտիվ ու ֆիզիկական հետազոտություններ: Օգոստոսի վերջից զբաղված ենք շենքի մանրակրկիտ հետազոտությամբ՝ ուսումնասիրելով նյութերի վիճակն  ու սեյսմակայունությունը: Մեր նպատակն է նաեւ անդրադառնալ շենքի զարգացման պատմությանը, փուլային փոփոխություններին, էվոլյուցիային, ինչպես նաեւ ճարտարապետների սկզբնական մտահղացումներին, որոնք հասարակական-քաղաքական խզումների, տնտեսական սահմանափակումների հետեւանքով կյանքի չեն կոչվել։
Նախագիծը ենթադրում է նաեւ ինտերիերների վերականգնում: Սա կարեւոր ու պատասխանատու նախագիծ է, որը կարող է օրինակ ծառայել, թե ինչպես կարելի է վերականգնել մոդեռնիստական կառույցն իր կոնցեպտուալ ամբողջության մեջ՝ վերականգնելով ֆիզիկական վիճակը, լանդշաֆտը եւ ինտերիերները:
Լուսանկարը` Սարհատ Պետրոսյանի արխիվից
Հետազոտության մեջ ներգրավված է միջազգային մեծ թիմ` հանրաճանաչ մասնագետների եւ հաստատությունների մասնակցությամբ։ Մասնավորապես, համալիրի պահպանման կառավարման պլանի մշակման խորհրդատվությունը ընձեռել է Ալվար Աալտոյի թանգարանը, իսկ նախագծի գիտական խորհրդատուներից մեկը ճարտարապետության նշանավոր պատմաբան, մշակութաբան Վլադիմիր Պապերնին է։
Վերականգնման գիտական հետազոտության փուլը կավարտվի հաջորդ տարի: Այդ առիթով աշնանը Երեւանում նախատեսվում է անցկացնել միջազգային ամփոփիչ սեմինար ու կոնֆերանս:

Photo: from R. Arevshatyan’s archive
It became known this August that the Getty Foundation included Sevan Writers’ Resort of the Writers’ Union of Armenia, designed by Gevorg Kochar and Mikael Mazmanyan, in Keeping It Modern project for conservation of modern architecture.
Mediamax asked head of the research project, art critic and curator Ruben Arevshatyan to tell us details about realization of this project.
The Getty Foundation addresses the issue of preservation of modern monuments worldwide, now carrying out this project for the third time.
In the first two stages the foundation itself selected the monuments, for instance, world-renowned modern buildings of XX century such as Erich Mendelsohn’s Einstein Tower, Jorn Utzon’s Sydney Opera House, a Le Corbusier house, Louis Kahn’s Salk Institute, a Walter Gropius mansion, Frank Lloyd Wright’s Robie House, Alvar Aalto’s Paimio Sanatorium, and others.
In 2016 candidates had to take part in a competition before the selection. Sevan Writers’ Resort, presented by Armenia, managed to get through the contest stage and became one of the nine sites selected by the foundation.
In recent times Sevan Writers’ Resort found itself in the centre of attention of various experts studying modern architecture. The resort’s image was placed on the cover of Soviet Modernism book published in 2012 within the Vienna exhibition, dedicated to the same topic.
The exhibition poster also wore Sevan Writers’ Resort picture, and entire Vienna was flooded with images of the building.
Talks about Sevan Writers’ Resort grew in number after the book was published. Tourists arriving in Armenia made specific trips to the building just to see it and take some pictures.
Although the resort complex needs thorough scientific reconstruction, this is one of those rare cases where the building preserved the initial image and features of its time. It also helps that the monument’s purpose didn’t change.
Photo: Nemrut Baghdasaryan/Photolur archive
The project implies historical, theoretical, constructive and physical analysis of the resort. We’ve been scrupulously studying the site since August, analyzing the state of the materials and seismic stability. We also intend to touch on the history of the resort’s development, stage-by-stage changes, evolution, and the principal ideas of the architects, which remained unrealized due to social and political splits and economic limitations.
The project also implies restoration of the interior. This is an important and responsible work that can become an example of reconstruction of a modern site in all its conceptual integrity.
The study involves a large international team with famous specialists and agencies. In particular, we received consultation on management plan for preservation of the complex from Alvar Aalto Museum, and renowned architectural historian, culture expert Vladimir Paperny is one of scientific consultants of the project.
The scientific analysis stage of the restoration will be completed next year. For this reason we intend to hold a conclusive international seminar and conference in Yerevan in autumn 2017.