Լուսանկարը` Ռ. Արեւշատյանի արխիվից
Ս.թ. օգոստոսին հայտնի դարձավ, որ Getty հիմնադրամը Գեւորգ Քոչարի եւ Միքայել Մազմանյանի նախագծած Գրողների միության Սեւանի հանգստյան տունը ներառել է մոդեռնիստական վերականգնվող կառույցների նախագծում։
Մեդիամաքսը խնդրել է հետազոտության ղեկավար, արվեստի քննադատ, համադրող Ռուբեն Արեւշատյանին պատմել նախագծի իրականացման մանրամասների մասին:
Getty հիմնադրամն անդրադառնում է մոդեռնիստական կառույցների պահպանման խնդրին՝ համաշխարհային մակարդակով:
Հիմնադրամն այս նախագիծն իրականացնում է արդեն երրորդ անգամ: Առաջին երկու փուլերում Getty հիմնադրամն ինքն էր ընտրում կառույցները, որոնց շարքում էին XX դարի համաշխարհային ամենանշանավոր մոդեռնիստական ճարտարապետության գլուխգործոցները, օրինակ, Էրիխ Մենդելսոնի՝ Էյնշտեյնի Աշտարակը, Յորն Ութսոնի՝ Սիդնեյի Օպերայի թատրոնը, Լե Կորբյուզեի՝ տունը, Լուիս Կանի՝ Սոլք ինստիտուտը, Վալտեր Գրոպիուսի՝ առանձնատունը, Ֆրենկ Լլոյդ Ռայթի՝ Ռոբի Հաուզը, Ալվար Աալտոյի՝ Պայմիոյի առողջարանը  եւ այլն:
2016 թվականին, մինչ հիմնադրամի ընտրությունը, շենքերը պետք է նախնական մրցույթ անցնեին: Մեր կողմից ներկայացված Գրողների միության Սեւանի հանգստյան տունը հաղթահարեց մրցութային փուլը եւ դարձավ ընտրված ինը կառույցներից մեկը:
Գրողների միության Սեւանի հանգստյան տունը վերջին շրջանում հայտնվել էր մոդեռնիստական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող մասնագետների ուշադրության կենտրոնում: Կառույցի պատկերը հայտնվել էր սովետական մոդեռնիզմի մասին պատմող գրքի կազմի վրա, որը հրատարակվեց 2012 թվականին Վիեննայում տեղի ունեցած սովետական մոդեռնիզմին նվիրված ցուցահանդեսի շրջանակներում:
Ցուցահանդեսի պաշտոնական պաստառին եւս պատկերված էր Սեւանի հանգստյան տունը, եւ միջոցառման ողջ ընթացքում Վիեննան ողողված էր շենքի պատկերներով:
Գրքի հայտնվելուց հետո Սեւանի հանգստյան տան մասին սկսեցին էլ ավելի շատ խոսել: Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկները հատուկ գալիս էին Սեւան՝ շենքը տեսնելու, լուսանկարելու:
Չնայած նրան, որ հանգստյան տան համալիրը կարիք ունի հիմնավոր գիտական վերականգնման, սա եզակի դեպքերից է, երբ պահպանվել են շենքերի նախնական կերպարը, ժամանակային շերտերը։ Կարեւոր է նաեւ այն, որ չի փոփոխվել կառույցի նշանակությունը:
Լուսանկարը` Նեմրութ Բաղդասարյանի (Ֆոտոլուրի արխիվից)
Նախագիծը ենթադրում է կառույցի պատմական, տեսական, կոնստրուկտիվ ու ֆիզիկական հետազոտություններ: Օգոստոսի վերջից զբաղված ենք շենքի մանրակրկիտ հետազոտությամբ՝ ուսումնասիրելով նյութերի վիճակն  ու սեյսմակայունությունը: Մեր նպատակն է նաեւ անդրադառնալ շենքի զարգացման պատմությանը, փուլային փոփոխություններին, էվոլյուցիային, ինչպես նաեւ ճարտարապետների սկզբնական մտահղացումներին, որոնք հասարակական-քաղաքական խզումների, տնտեսական սահմանափակումների հետեւանքով կյանքի չեն կոչվել։
Նախագիծը ենթադրում է նաեւ ինտերիերների վերականգնում: Սա կարեւոր ու պատասխանատու նախագիծ է, որը կարող է օրինակ ծառայել, թե ինչպես կարելի է վերականգնել մոդեռնիստական կառույցն իր կոնցեպտուալ ամբողջության մեջ՝ վերականգնելով ֆիզիկական վիճակը, լանդշաֆտը եւ ինտերիերները:
Լուսանկարը` Սարհատ Պետրոսյանի արխիվից
Հետազոտության մեջ ներգրավված է միջազգային մեծ թիմ` հանրաճանաչ մասնագետների եւ հաստատությունների մասնակցությամբ։ Մասնավորապես, համալիրի պահպանման կառավարման պլանի մշակման խորհրդատվությունը ընձեռել է Ալվար Աալտոյի թանգարանը, իսկ նախագծի գիտական խորհրդատուներից մեկը ճարտարապետության նշանավոր պատմաբան, մշակութաբան Վլադիմիր Պապերնին է։
Վերականգնման գիտական հետազոտության փուլը կավարտվի հաջորդ տարի: Այդ առիթով աշնանը Երեւանում նախատեսվում է անցկացնել միջազգային ամփոփիչ սեմինար ու կոնֆերանս:

Фото: Р. Из архива Р. Аревшатяна
В августе стало известно, что фонд Getty включил спроектированный Геворгом Кочаром и Микаэлом Мазманяном Дом отдыха Союза писателей на Севане в список подлежащих реконструкции модернистских строений. Медиамакс попросил руководителя исследования, критика Рубена Аревшатяна рассказать о подробностях проекта.
Фонд Getty занимается проблемой сохранения модернистского архитектурного наследия в мире. Фонд осуществляет эту программу уже три года. На первых двух этапах фонд самостоятельно выбирал здания, в число которых вошли выдающиеся памятники модернистской архитектуры ХХ века: Башня Эйнштейна Эриха Мендельсона, Сиднейский оперный театр Йорна Утзона, дом Ле Корбюзье,  институт Солка Луиса Кана, дом Вальтера Гропиуса, Дом Роби Фрэнка Ллойда, санаторий Алвара Аалто в Паймио и другие.
В 2016 году здания должны были пройти предварительный отбор. Представленный нами Севанский дом отдыха Союза писателей прошел конкурсный этап и вошел в шорт-лист из девяти зданий.
Севанский дом отдыха в последние годы был в центре внимания экспертов, изучающих модернистскую архитектуру. Изображение здания даже попало на обложку книги, рассказывающей о советском модернизме, опубликованную в 2012 году в рамках выставки в Вене, посвященной советскому модернизму.
На официальном плакате выставки также был изображен Севанский дом отдыха, и на всем протяжении мероприятия Вена была полна его изображениями.
После выхода книги о Севанском доме отдыха заговорили еще активнее. Посещающие Армению туристы специально приезжали на Севан, чтобы увидеть и сфотографировать это здание.
Несмотря на то, что здание нуждается в капитальном научном восстановлении, это тот редкий случай, когда сохранился первоначальный облик дома отдыха, а также временные слои. Важно и то, что не изменилось назначение здания.
Фото: Немрут Багдасарян (из архива Фотолур)
Проект предполагает историческое, теоретическое, конструктивное и физическое изучение здания. С конца августа мы изучаем состояние материалов, сейсмоустойчивость. Другая наша цель - изучить историю развития здания, этапные изменения, эволюцию, а также первоначальные идеи архитекторов, не реализованные из-за общественно-политических разрывов и экономических ограничений.
Проект также предполагает восстановление интерьеров. Это важный и ответственный проект, который может послужить примером восстановления модернистского строения во всей концептуальной полноте.
В исследовании вовлечена большая международная команда, в том числе - знаменитые эксперты и учреждения. В частности, консультации по разработке плана управления сохранения здания предоставляет музей Алвара Аалто, а одним из научных консультантов проекта выступает знаменитый историк архитектуры, культуролог Владимир Паперный.
Этап научного изучения здания завершится в следующем году. По этому случаю осенью 2017 года в Ереване планируется провести итоговый международный семинар и конференцию.