Կարապետյանն ու Միլսը քննարկել են կոռուպցիայի դեմ պայքարը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին:
Կարեն Կարապետյանն անդրադարձել է Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի գործունեությանը՝ տեղեկացնելով, որ նախատեսվում է ընդլայնել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների ներկայությունը:
Վարչապետը կարեւորել է կոռուպցիոն դրսեւորումներ ծնող միջավայրի փոփոխությունը: Նա նշել է, որ կառավարության յուրաքանչյուր նիստում իր կողմից հնչեցվող հանձնարարականները՝ ուղղված բիզնես միջավայրի բարելավմանը, ծառայությունների մատուցմանը, լիցենզիաների տրամադրմանը, տարբեր ոլորտներում մեկ պատուհանի սկզբունքի ներդրմանը եւ այլն, միտված են կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը:
Ռիչարդ Միլսն էլ նշել է, որ ամերիկյան կողմը պատրաստ շարունակել օժանդակությունը ՀՀ կառավարությանը, երկարաձգել Կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված համաձայնագրի ժամկետը: Նա անհրաժեշտ է համարել նաեւ նախանշել այն կոնկրետ քայլերն ու ծրագրերը, որոնց իրականացման նպատակով ամերիկյան կողմը պատրաստ է միջոցներ հատկացնել:
Դեսպանը կարեւորել է առարկայական բարեփոխումների շարունակությունը:
Ռիչարդ Միլսի խոսքով՝ ԱՄՆ-ը պատրաստ է նաեւ փորձագիտական աջակցություն տրամադրել դատաիրավական եւ հարկային բարեփոխումների իրականացման գործում:

Карапетян и Миллс обсудили борьбу с коррупцией
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял сегодня посла США Ричарда Миллса.
Карен Карапетян коснулся деятельности Совета по борьбе с коррупцией, сообщив, что планируется расширить участие в нем представителей гражданского общества.
Премьер-министр отметил важность изменения среды, порождающей коррупцию. Он отметил, что звучащие на каждом заседании правительства его распоряжения, направленные на улучшение бизнес-климата, предоставление услуг, выдачу лицензий, внедрение принципа «единого окна» в разных сферах и др., направлены на снижение коррупционных рисков.
Ричард Миллс отметил, что американская сторона готова продолжить помощь правительству Армении и продлить срок действия соглашения по борьбе с коррупцией. Он посчитал также необходимым наметить конкретные действия и программы, на осуществление которых американская сторона готова выделить средства.
Посол отметил важность продолжения предметных реформ.
По словам Ричарда Миллса, США готовы также предоставить экспертную помощь в вопросе осуществления судебно-правовых и налоговых реформ.