Բացվել է «Կամրջելով պատմություններ» լուսանկարների ցուցահանդեսը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանի Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնում (ՆՓԱԿ) բացվել է հայ եւ թուրք լուսանկարիչների կողմից արված «Կամրջելով պատմություններ» (Bridging stories) լուսանկարների ցուցահանդեսը:
Մեդիամաքսը անցյալ շաբաթ պատմել էր National Geographic-ի ֆոտոլրագրող Ջոն Ստենմայերի նախաձեռնած ծրագրի մասին, որը նպատակ ունի հույս եւ խաղաղություն սերմանել Հայաստանի եւ Թուրքիայի ժողովուրդների միջեւ:
Ցուցահանդեսում ընդգրկվել են 24 հայ եւ թուրք ֆոտոլրագրողների աշխատանքներ, որոնք հինգ ամիսների ընթացքում լուսանկարել են երկու երկրների շրջակա միջավայրի նմանությունները:
Ծրագրի ֆինանսավորումը իրականացրել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը: Այն համակարգել են Անուշ Բաբաջանյանը (4Plus) եւ Սերա Ակջանը  (Nar Photos), իսկ մասնակիցների հետ վարպետության դասեր է վարել Ջոն Ստենմայերը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա Հայաստանում Ամերիկայի դեսպան Ռիչարդ Միլսն ասել է.
«Այս ցուցահանդեսը կարեւոր է նրանով, որ ցույց է տալիս, թե ինչքան շատ ընդհանրություններ կան հայ եւ թուրք ժողովրդի միջեւ: Այդ ընդհանրական ընկալումը եւ ըմբռնումը կարող է հանգեցնել հաշտեցման, ինչը մենք բոլորս ցանկանում ենք տեսնել»:
Ջոն Ստենմայերը խոսելով ծրագրի իրականացման ընթացքի մասին, նշել է, որ «կամուրջներ ձեւավորելն այլեւս հնարավոր է»:
Սերա Ակջանն ասել է, որ ծրագրում ընդգրկված մասնակիցները փորձել են լրացնել այն բացը, որ կա երկու երկրների միջեւ:
«Այո՛, մենք պետք է առերեսվենք մեր անցյալի հետ: Մենք պետք է վերապրենք մեր անցյալը՝ առաջ նայելով դեպի ապագան», - ասել է նա:
Անուշ Բաբաջանյանն էլ նշել է, որ «մասնակիցների միջեւ ստեղծված կապը մեծ կարեւորություն ունի եւ այն շարունակություն կունենա»:
Ծրագրի շրջանակներում արված 72 լավագույն աշխատանքները ներկայացնող այս ցուցահանդեսը կգործի մինչեւ փետրվարի 7-ը:

Bridging Stories photo exhibition opens
Yerevan/Mediamax/. Bridging Stories joint project of Armenian and Turkish photographers has opened exhibition at Armenian Center for Contemporary Experimental Art in Yerevan.
Last week Mediamax told about National Geographic photoreporter John Stanmeyer’s project, which aims to bridge hope and peace between the two nations.
The exhibition features works of 24 Armenian and Turkish photojournalists, who collaborated for five months, capturing similarities in surroundings in their respective countries.
The project was sponsored by the U.S. Embassy in Armenia and led by Anush Babajanyan (4Plus) and Serra Akcan (Nar Photos) under the tutelage of John Stanmeyer.
U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills said at the opening ceremony:
“What makes this exhibition so important is that it shows how many similarities Armenians and Turks share. This common perception and understanding can lead to reconciliation, which is something we all want to see.”
John Stanmeyer noted while speaking about the process of the project that “it is possible now to build bridges”.
Serra Akcan observed that participants of the project tried to fill the gap between the two countries.
“Yes, we must face our past. We must live our past anew and look forward to our future,” she said.
Anush Babajanyan noted that “the connection formed between the participants is very significant and will be continuous”.