Կառավարությունը կխորացնի Սփյուռքի հետ կապերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր Սփյուռքի նախարարին հանձնարարել է գործադիր մարմնի բոլոր անդամների հետ համատեղ մշակել ծրագիր՝ Սփյուռքի հայտնի մասնագետների, կառավարիչների եւ նրանց կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը խորացնելու վերաբերյալ:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարին հանձնարարվել է Սփյուռքի նախարարի հետ համատեղ երկամսյա ժամկետում մշակել ծրագիրˋ Սփյուռքի կրթօջախների խնդիրների լուծման, երիտասարդության շրջանում մայրենի լեզի ուսուցման մակարդակի բարձրացման, նոր ուսումնական ծրագրերի եւ էլեկտրոնային դասագրքերի մշակման, ուսուցիչների պատրաստման նպատակով:
Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարին հանձնարարվել է Սփյուռքի նախարարության միջոցով մեկշաբաթյա ժամկետում Սփյուռքի գործարարներին ներկայացնել առկա ներդրումային ծրագրերը:
Մշակույթի, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարներին էլ հանձնարարվել է Սփյուռքի նախարարության հետ համատեղ երկամսյա ժամկետում մշակել ծրագրերˋ Սփյուռքում հայապահպանության օժանդակության, հայկական արժեքների քարոզման ու Հայաստանն առավել ճանաչելու վերաբերյալ:

Правительство углубит связи с Диаспорой - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян поручил сегодня министру Диаспоры вместе со другими представителями исполнительной власти разработать совместную программу по углублению сотрудничества с известными специалистами, менеджерами и организациями из Диаспоры.
Министру образования и науки Армении поручено вместе с министром Диаспоры в двухмесячный срок разработать план решения проблем образовательных учреждений Диаспоры, повышения уровня знания родного языка среди молодежи, разработки новых учебных программ и электронных учебников и подготовки учителей.
Министру экономического развития и инвестиций поручено через Министерство Диаспоры в течение двух недель представить предпринимателям из Диаспоры существующие инвестиционные программы.
Министрам культуры, а также спорта и молодежи поручено совместно с Министерством Диаспоры в двухмесячный срок разработать программу по сохранению армянской идентичности среди Диаспоры, пропаганде армянских ценностей и повышения осведомленности об Армении.