Կառավարությունը կխորացնի Սփյուռքի հետ կապերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր Սփյուռքի նախարարին հանձնարարել է գործադիր մարմնի բոլոր անդամների հետ համատեղ մշակել ծրագիր՝ Սփյուռքի հայտնի մասնագետների, կառավարիչների եւ նրանց կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը խորացնելու վերաբերյալ:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարին հանձնարարվել է Սփյուռքի նախարարի հետ համատեղ երկամսյա ժամկետում մշակել ծրագիրˋ Սփյուռքի կրթօջախների խնդիրների լուծման, երիտասարդության շրջանում մայրենի լեզի ուսուցման մակարդակի բարձրացման, նոր ուսումնական ծրագրերի եւ էլեկտրոնային դասագրքերի մշակման, ուսուցիչների պատրաստման նպատակով:
Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարին հանձնարարվել է Սփյուռքի նախարարության միջոցով մեկշաբաթյա ժամկետում Սփյուռքի գործարարներին ներկայացնել առկա ներդրումային ծրագրերը:
Մշակույթի, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարներին էլ հանձնարարվել է Սփյուռքի նախարարության հետ համատեղ երկամսյա ժամկետում մշակել ծրագրերˋ Սփյուռքում հայապահպանության օժանդակության, հայկական արժեքների քարոզման ու Հայաստանն առավել ճանաչելու վերաբերյալ:

Armenian government to deepen ties with Diaspora - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Karen Karapetyan instructed Minister of Diaspora today to develop a joint project with all members of the executive body on deepening cooperation with renowned specialists and leaders from Diaspora and their organizations.
Minister of Education and Science was instructed to develop a joint project with Minister of Diaspora in two-month period on solving issues of Armenian educational institutions abroad, improving levels of teaching Armenian language among youth, elaborating new educational program and electronic textbooks, as well as training teachers.
Armenian Minister of Economic Development and Investment was instructed to introduce in one-week period current investment programs through Ministry of Diaspora to entrepreneurs from Diaspora.
Ministers of Culture, Sport and Youth Affairs were instructed to elaborate in two-month period a joint program with Ministry of Diaspora on preserving Armenian identity in Diaspora, promoting Armenian values, and making Armenia more recognizable.