Սահմանամերձ համայնքներում կբարձրացվի աղետների դիմակայունությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկին:
ԱԻՆ-ում նշել են, որ քննարկվել են սահմանամերձ գոտիներում քաղաքացիական եւ համայնքային կառույցների՝ արտակարգ իրավիճակներին պատրաստվածության ու աղետներին դիմակայունության մակարդակի բարձրացման հարցերը:
Դավիթ Տոնոյանը Անջեյ Կասպրշիկին ներկայացրել է մարդասիրական միջազգային ծրագրի շրջանակում սահմանամերձ գոտիներում իրականացված միջոցառումները՝ աղետների ռիսկի նվազեցման եւ աղետներին արձագանքելու բնակչության պատրաստվածության ուղղությամբ, եւ նախանշել ԱԻՆ-ի եւ ԵԱՀԿ-ի համագործակցության ուղիներն այս ոլորտներում:

Photo: Armenian Ministry of Emergency Situations
Yerevan /Mediamax/. Armenian Minister of Emergency Situations Davit Tonoyan received today Personal Representative of OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk.
Armenian Ministry of Emergency Situations informed that the sides discussed issues relating increase of emergency readiness and disaster resistance for civil and community structures in Armenian bordering communities.
Davit Tonoyan introduced Andrzej Kasprzyk to the events, implemented in bordering communities within the frames of international humanitarian programs in the direction of disaster risk reduction, emergency response preparedness among residents, and outlined the ways of cooperation between Minister of Emergency Situations and OSCE in the mentioned spheres.
Andrzej Kasprzyk also visited National Center for Crisis Management of Armenian Ministry of Emergency Situations.