Ապատուրայը շնորհավորել է ՆԱՏՕ-ի տեղեկատվական կենտրոնի 10-ամյակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել՝ Երեւանում ՆԱՏՕ-ի տեղեկատվական կենտրոնի ստեղծման 10-ամյակի կապակցությամբ:
«Իր հիմնադրման պահից ի վեր Կենտրոնը ՆԱՏՕ-ի առանցքային գործընկերն է եղել եւ մեծ ավանդ ունի Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների լավագույնս ընկալման հարցում: Կենտրոնի գործունեության շնորհիվ փորձագետները, լրատվամիջոցները եւ այլ շահագրգռված կողմերը տեղեկություններ են ստացել մեր հարաբերությունների բոլոր ուղղությունների մասին: Կենտրոնը մշտապես եղել է հիանալի հարթակ ՆԱՏՕ-ի համար՝ հայ գործընկերների հետ երկխոսություն հաստատելու համար: Կենտրոնի շնորհիվ այս տարիների ընթացքում մենք կապեր ենք հաստատել Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության հետ: Շնորհավորում եմ ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնը 10-ամյակի կապակցությամբ եւ ակնկալում եմ համագործակցության շարունակություն», - հայտարարել է Ջեյմս Ապատուրայը:
ՆԱՏՕ-ի տեղեկատվական կենտրոնի պաշտոնական բացման արարողությունը Երեւանում տեղի էր ունեցել 2007 թ. մարտի 12-ին: Միջոցառմանը մասնակցել էին ՀՀ արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը եւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնական Ժան Ֆուրնեն:
Երեւանում ՆԱՏՕ-ի տեղեկատվական կենտրոնի ստեղծումը նախատեսված էր ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրով (IPAP), որը ստորագրվել էր 2006 թ.:

Джеймс Аппатурай поздравил Информационный центр НАТО в Ереване с 10-летием - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Специальный представитель генсека НАТО на Южном Кавказе и в Центральной Азии Джеймс Аппатурай направил послание в связи с 10-й годовщиной основания в Ереване Информационного центра НАТО.
«С момента своего основания Центр является ключевым партнером НАТО и внес большой вклад в обеспечение лучшего понимания отношений Армении с НАТО. Благодаря деятельности центра эксперты, СМИ и другие заинтересованные стороны получали информацию обо всех аспектах нашего сотрудничества. Центр всегда являлся отличной площадкой для НАТО в деле установления диалога с армянскими коллегами. Благодаря центру за эти годы мы установили контакты с армянским гражданским обществом. Я поздравляю Информационный центр НАТО с десятилетием и надеюсь на продолжение нашего сотрудничества», - заявил Джеймс Аппатурай.
Церемония официального открытия Информационного центра НАТО в Ереване состоялась 12 марта 2007 года, в ней приняли участие министр иностранных дел Армении Вардан Осканян и помощник генсека НАТО по вопросам публичной дипломатии Жан Фурне.
Создание Информационного центра НАТО в Ереване предусмотрено Планом действий индивидуального партнерства (IPAP) Армении с НАТО, подписанного в 2006 году.