ԵՄ-ն €1,5 մլն կուղղի ՀՀ քաղհասարակության զարգացմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին այսօր ասել է, որ ԵՄ աջակցությամբ մեկնարկում է €1,5 մլն ընդհանուր բյուջեով դրամաշնորհային ծրագիր, որի նպատակն է խթանել քաղհասարակության (ՔՀԿ) դերի բարձրացումը։
«Մենք հավատում ենք, որ մեր ընդհանուր արժեքներին վերաբերող սոցիալական եւ վարքագծային փոփոխությունների հասնելու հիմնաքարը քաղաքացիների ներգրավումն է»,- ասել է Պյոտր Սվիտալսկին:
Դեսպանի խոսքով՝ ԵՄ-ն կաջակցի ՔՀԿ-ների կազմակերպած տեղեկատվական արշավներին, որոնք նպատակ ունեն Հայաստանում բարձրացնել հանրային հաշվետվողականության մակարդակը։
Ծրագիրը նպատակ ունի մեծացնելու քաղհասարակության մոնիթորինգի կարողությունը, հանրային իրազեկման արշավների միջոցով փոխելու քաղաքացիների վարքագիծը, ինչպես նաեւ ամրապնդելու քաղհասարակությունը ֆինանսական դիվերսիֆիկացման եւ կայունության միջոցով (դրամահավաքներ, քրաուդֆանդինգային արշավներ եւ սոցիալական ձեռնարկությունների խթանում):

EU to allocate EUR 1.5m to reinforcing civil society in Armenia - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Head of the EU Mission to Armenia Piotr Switalski announced today the EUR 1.5 million Grant Scheme, which is aimed at reinforcing civil society in Armenia and will be realized with the EU support.
“We believe that the engagement of citizens is key in achieving social and behavioural changes related to our shared values,” Piotr Switalski said.
According to the Ambassador, the EU will also support information campaigns run by Civil Society Organisation that aim at increasing public accountability.
The new grant scheme pursues to increase monitoring capacity of civil society, realize behavioural changes through public awareness campaigns, and reinforce civil society through financial diversification and sustainability (fundraising, crowdfunding campaign and promotion of social enterprises).