ԵՄ-ն €1,5 մլն կուղղի ՀՀ քաղհասարակության զարգացմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին այսօր ասել է, որ ԵՄ աջակցությամբ մեկնարկում է €1,5 մլն ընդհանուր բյուջեով դրամաշնորհային ծրագիր, որի նպատակն է խթանել քաղհասարակության (ՔՀԿ) դերի բարձրացումը։
«Մենք հավատում ենք, որ մեր ընդհանուր արժեքներին վերաբերող սոցիալական եւ վարքագծային փոփոխությունների հասնելու հիմնաքարը քաղաքացիների ներգրավումն է»,- ասել է Պյոտր Սվիտալսկին:
Դեսպանի խոսքով՝ ԵՄ-ն կաջակցի ՔՀԿ-ների կազմակերպած տեղեկատվական արշավներին, որոնք նպատակ ունեն Հայաստանում բարձրացնել հանրային հաշվետվողականության մակարդակը։
Ծրագիրը նպատակ ունի մեծացնելու քաղհասարակության մոնիթորինգի կարողությունը, հանրային իրազեկման արշավների միջոցով փոխելու քաղաքացիների վարքագիծը, ինչպես նաեւ ամրապնդելու քաղհասարակությունը ֆինանսական դիվերսիֆիկացման եւ կայունության միջոցով (դրամահավաքներ, քրաուդֆանդինգային արշավներ եւ սոցիալական ձեռնարկությունների խթանում):

ЕС выделит €1,5 млн на развитие гражданского общества в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава делегации ЕС в Армении Петр Свитальский сказал сегодня, что при поддержке ЕС стартует грантовая программа с общим бюджетом €1,5 млн, целью которой будет содействие повышению роли гражданского общества.
«Мы верим, что в основе достижения социальных и поведенческих изменений, касающихся наших общих ценностей, лежит вовлечение граждан», - сказал Петр Свитальский.
По словам посла, ЕС окажет поддержку информационным кампаниям организаций гражданского общества, которые будут нацелены на повышение уровня общественной подотчетности в Армении.
Цель программы – усилить возможности гражданского мониторинга, изменить поведение граждан  посредством информационных кампаний, а также укрепить гражданское общество благодаря диверсификации и стабильности финансирования (сборы средств, краудфандинг и поощрение социальных предприятий).