Լուսանկարը` http://artsakhpress.am/
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն շարունակում է այցն Արցախ. այսօր Ստեփանակերտում նա կհանդիպի ուսանողներին եւ կայցելի Գանձասար:
Մայիսի 22-ին, Արցախպրեսի հաղորդմամբ, Մարգարիտ Բարանկիցեն այցելել է Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցի, որտեղ նրան ողջունել են Խաչատուր Աբովյանի անվան դպրոցի նախապատրաստական խմբի երեխաները:
Մարգարիտ Բարանկիցեն այցելել է նաեւ Շուշիի երկրաբանության պետական և գորգերի թանգարաններ, Շուշիի իրանական մզկիթ:
Նարեկացի արվեստի միությունում Մարգարիտ Բարանկիցեին հանդիպել է երեխաների հետ, նրանց հետ պարել հայկական ազգային պարեր:
«Երեխաները մեր մեծագույն հարստությունն են, մեր ապագան կերտողները:Մենք շատ շնորհակալ ենք ձեր բարեկամական ջերմ ընդունելության համար: Ես լավ գիտեմ հայ ժողովրդի պատմությունը. շատ անգամներ են փորձել ձեզ ոչնչացնել, կոտրել ձեր կամքը, բայց դա ոչ ոքի չի հաջողվել. դուք շարունակում եք ապրել, պաշտպանել ձեր հողը ու շենացնել ձեր հայրենիքը»,- ասել է «Ավրորայի» դափնեկիրը:

Фото: http://artsakhpress.am/
Ереван/Медиамакс/. Продолжается поездка в Арцах первого лауреата премии «Аврора» Маргерит Баранкитс - сегодня она встретится со студентами в Степанакерте и посетит Гандзасар.
22 мая, как сообщает Арцахпресс, Маргерит Баранкитс посетила в Шуши Собор Святого Христа Всеспасителя Казанцецоц, где ее приветствовали дети подготовительных групп школы имени Хачатура Абовяна.
Маргерит Баранкитс в Шуши посетила также Государственный геологический музей и Музей ковроделия, побывала в иранской мечети.
В союзе искусств «Нарекаци» Маргерит Баранкитс встретилась с детьми, станцевала вместе с ними армянские танцы.
«Дети - самое большое наше богатство, наше будущее. Мы очень благодарны за теплый и дружелюбный прием. Я хорошо знаю историю армянского народа. Много раз вас пытались уничтожить, сломать вашу волю, но никому не удавалось этого сделать. Вы продолжаете жить, защищать свою землю, строить и развивать свою родину», - отметила обладательница премии «Аврора».