Ռուբեն Վարդանյանը երազում է Ավրորա 2023-ը Հալեպում անցկացնել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ երազում է «Ավրորա» մրցանակաբաշխությունը 2023թ. Հալեպում անցկացնելու մասին:
«Ցեղասպանության տարիներին սիրիական Դեր Զոր անապատը շատ հայերի գերեզմանն է դարձել եւ կուզեի Հալեպում անցկացնել «Ավրորան»: Դա իմ երազանքն է, բայց հնարավոր է, որ հանգամանքների բերումով այն չկատարվի», - ասել է նախաձեռնության համահիմնադիրը:
Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ առաջիկա տարիներին կարեւոր է նախաձեռնության հիմնական ուղերձների հետեւողական տարածումը, վստահության կառուցումը եւ «Ավրորան» համաշխարհային շարժման վերածելը:
Նախաձեռնության համահիմնադրի կարծիքով «Ավրորա» մարդասիրության ինդեքսը ցույց  է տալիս, թե ինչպես կարելի է փոխել իրադրությունը եւ ավելի շատ երիտասարդների ներգրավվել նման նախաձեռնություններում:
«Հումանիտար ճգնաժամը, անտարբերությունը, կարեկցանքի պակասը եւ հաստատությունների նկատմամբ հավատքը կորցնելը մի հիվանդության ախտանիշներ են, որի զարգացումը հարկավոր է կանգնեցնել: Մենք չենք փորձում մեղավորներ գտնել, մենք փորձում ենք հասկանալ, թե ինչ պետք է արվի այն շտկելու համար»,-ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Ruben Vardanyan dreams to hold 2023 Aurora Prize in Aleppo - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Co-founder of Aurora Himanitarian Initiative Ruben Vardanyan said he dreams to hold the 2023 Aurora Prize in Aleppo.
“The Syrian desert of Deir ez-Zor became a grave for many Armenians during the Genocide, so I’d like to hold Aurora Prize in Aleppo. It’s my dream, but circumstances might prevent it from coming true,” said the Initiative co-founder.
Ruben Vardanyan noted that the primary task for the next few years is to consistently share the Initiative’s main messages, build trust, and turn Aurora into a global movement.
He believes that Aurora Humanitarian Index shows how they can change the situation and engage more young people in such initiatives.
“Humanitarian crisis, indifference, lack of sympathy and loss of trust towards institutions are all symptoms of a disease that we need to prevent from developing. We don’t try to put the blame on anyone. We try to understand what we need to do to fix the situation,” Ruben Vardanyan said.