80-ամյա լիտվացի բանաստեղծ, թարգմանիչ Թոմաս Վենցլովան Հայաստան առաջին այցից ավելի քանի 50 տարի անց նորից մեր երկրում է:
Վենցլովան, ով համարվում է, այսօր ապրող ամենահայտնի լիտվացիներից մեկը, լիտվերեն է թարգմանել Բրոդսկու, Պաստեռնակի, Ախմատովայի, Բոդլերի, Էլիոտի, եւ այլ գրողների ստեղծագործություններ: Նրա բանաստեղծությունները եւս թարգմանվել են մի շարք լեզուներով՝ անգլերեն, հունգարերեն, գերմաներեն, լեհերեն, ռուսերեն…: Նա ընկերություն է արել Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ Իոսիֆ Բրոդսկու եւ Չեսլավ Միլոշի հետ:
Երեկոյի առաջին 40 րոպեներին գրողն ընթերցեց իր բանաստեղծությունները՝ առաջինն ու վերջինը լիտվերեն, որ լսարանը զգա բնագիր լեզվի հնչողությունը, մյուսները կարդաց ռուսերեն: «Այսօր Փարաջանովի հիասքանչ թանգարանում էի, եւ տնօրենը բացատրում էր Փարաջանովի կոլաժները: Ես էլ մոտավորապես նույնն եմ անելու, թեեւ իմ բանաստեղծությունները Փարաջանովի կոլաժներին բացարձակ նման չեն»,- ասաց գրողը՝ փոքրիկ մեկնաբանություններով ընդհատելով ընթերցանությունը:
Հանդիպումը կազմակերպել էր Հայաստանում Լիտվայի դեսպանատունը՝ Mirzoyan Library-ի եւ Մեդիամաքս մեդիա ընկերության հետ համատեղ, որի տնօրեն Արա Թադեւոսյանն էլ վարեց երեկոն:
Ամերիկան՝ հանգրվան այլախոհ գրողի համար
Հունգարական հեղափոխության ազդեցության տակ ես դարձա հակախորհրդային հայացքների տեր՝ ի տարբերություն հորս, որը խորհրդային բանաստեղծ էր: Բայց մեզ հաջողվեց պահպանել սիրող հոր եւ որդու հարաբերությունները, ինչի համար ուրախ եմ: Լիտվայում բոլորին էր պարզ, որ ես այլ մարդ եմ, այլ կերպ եմ մտածում եւ գրում:
Դա դարձավ իմ արտագաղթի պատճառը: Արդեն 40 տարի Ամերիկայում եմ ապրում:  30 տարի աշխատել եմ համալսարանում: Ինձ ասում էին՝ երբ թոշակի գնամ, սարսափելի կկարոտեմ համալսարանը: Ցավոք, չեմ կարոտում, թեեւ հաճույքով էի աշխատում եւ ուսանողներն ընդունում էին ինձ:
Առաջին թարգմանությունդ, ինչպես կյանքիդ առաջին կինը
Թարգմանել սկսել եմ Ախմատովայի գրականությունը: Առաջին փորձս էր, եւ այդ բանաստեղծություններն ինձ շատ են դուր գալիս։ Ինչպես միշտ հիշում ես կյանքիդ առաջին կնոջը, այդպես էլ հիշում ես առաջին թարգմանություններդ։
Թոմաս Վենցլովան Թոմաս Վենցլովան
Թարգմանությունից ուրախությունն ավելի շատ է, քան՝ սեփական բանաստեղծություններից: Քո գրականության դեպքում ավելի շատ գրածիդ թույլ լինելն ես զգում, մտածում ես, որ այս հատվածը ավելի լավ պիտի անեիր։ Իսկ թարգմանությունը քեզնից անջատ, ինքնուրույն է ապրում։ Որքան էլ անհարմար է խոստովանելը, երբեմն ինքդ քեզնով հիանում ես, մտածում ես՝ ստացվեց, կեցցեմ։ Եթե հաջողվում է, մեծ բավարարվածություն ես զգում։ Իսկ սեփական բանաստեղծությունները երբեք լիակատար բավարարվածություն չեն պատճառում։
Թարգմանչական դպրոցների տարբերությունը
Կա թարգմանչական երկու մեծ դպրոց՝ արեւելյան եւ արեւմտյան։ Արեւմուտքում հիմա անում են բառացի թարգմանություն (подстрочник): Հանգավորված, որոշակի ձեւով, չափով գրված բանաստեղծությունը թարգմանում են արտահայտություն առ արտահայտություն, հնարավորինս ճշգրիտ, բայց ստացվում է բառացի թարգմանություն։ Հիմա Լիտվայում էլ սկսել են այդպես թարգմանել։ Իսկ արեւելյանը Պաստեռնակի, Մարշակի եւ այլ խոշոր թարգմանիչների դպրոցն է։ Նրանք փորձում են ստեղծել ռուսերեն լավ պոեզիա՝ օգտագործելով ուրիշ մեկի բանաստեղծական հումքը։ Եթե բանաստեղծը մեծ ջանքեր է գործադրում կամ եթե իսկապես հանճարեղ է, ապա ստացվում է։ Կարեւորը՝ քո լեզվով  լավ բանաստեղծություն դառնա, եւ հնարավոր լինի հասկանալ՝ ինչ տեքստ է կանգնած դրա հետեւում։
Մշակութային քաղաքում հրատարակվող բանաստեղծը
Մի օր Լեհաստանի ընկերներիցս մեկը գրեց, որ սկսել է ճանաչել ինձ որպես պոետի՝ շնորհիվ լեհ մեծ բանաստեղծի թարգմանությունների: Անմիջապես պատասխանեցի, որ գուշակում եմ, թե ով է թարգմանիչը, որովհետեւ մեծ բանաստեղծներն աշխարհում շատ չեն: Փարիզում լույս էր տեսնում լեհ գաղթականների համար կարեւոր մի ամսագիր՝ «Կուլտուրա»-ն, որին թղթակցում էր լեհ գրող Չեսլավ Միլոշը: Ես ընկերոջս հարցրեցի, թե որտեղ էր հրատարակվել իմ բանաստեղծությունը: Գրեցի, որ կարծում եմ, թե լույս է տեսել մշակութային մի քաղաքում՝ ակնարկելով Փարիզն ու «Կուլտուրա» ամսագիրը: Նա ինձ հասկացավ, գրեց՝ այո, ճիշտ եք: Հետո գաղտնի բերեցին ամսագրի այդ համարը, եւ ես ինձ ասպետ զգացի. եթե գրում ես բանաստեղծություններ, որը թարգմանում է Միլոշը, ուրեմն դրանք ինչ-որ բան արժեն:
«Լիտվական նոկտյուռնի» պատմությունը
Չնայած նշվում է, որ Բրոդսկին «Լիտվական նոկտյուռնը» գրել է 1974 թվականին, իրականում դա այդպես չէ: Նա սկսեց գրել այդ բանաստեղծությունը դեռ Խորհրդային Միությունում, անավարտ թողեց, հետո ԱՄՆ-ում կրկին վերադարձավ դրան:
Բավական հաճախ էր ինձ զանգում՝ տարբեր մանրամասներ ճշտելու համար: Բանաստեղծության մեջ նա հիշատակում է լիտվացի օդաչուներ Դարիուսին եւ Գերենասին, որոնք 1933 թվականին ԱՄՆ-ից թռչեցին Լիտվա եւ վախճանվեցին Գերմանիայի տարածքում: Մասնավորապես, Բրոդսկին հարցնում էր, նրանք մոնոպլա՞ն էին վարում, թե բիպլան: Երբ բանաստեղծությունն ավարտեց, զանգահարեց ինձ եւ կարդաց: Իհարկե, ինձ շատ հաճելի է, որ Բրոդսկին ինձ նման բանաստեղծություն է նվիրել:
Արտագաղթը չի սպանում պոետին
1944 թվին Լիտվայի գրական դեմքերի կեսից ավելին արտագաղթել էր: Բոլորը փախչում էին բոլշեւիկներից, որովհետեւ վախենում էին, որ նրանք կգան ու ամեն ինչ վատ կավարտվի: Հավանաբար՝ ճիշտ էին: Շատերը շարունակում էին գրել՝ չապրելով Լիտվայում: Երբ ես մեկնում էի, վախեր ունեի, բայց դրսում գրեցի ոչ պակաս, քան՝ Լիտվայում, եւ կհամարձակվեմ կարծել՝ ոչ վատ: Ինձ համար կարեւոր էր ապացուցել, որ կարելի է շարունակել գրել՝ լինելով էմիգրանտ, եւ դա ողբերգություն չէ բանաստեղծի համար:
Բանաստեղծություններ կկարդան ու կգրեն քանի դեռ կա մարդկություն
Ինչպես շատերը, ես էլ երբեմն անհանգստանում եմ, որովհետեւ թվում է՝ հիմա ավելի վատ են գրում, քան՝ իմ սերունդը, եւ ոչ միայն Լիտվայում, այլեւ՝ ուրիշ երկրներում: Գուցե սխալվում եմ: Ինձ թվում է՝ պոեզիան արվեստի տեսակ է, որը չի մեռնում. լինում են տեղատվություններ եւ մակընթացություններ, ընդ որում՝ մակընթացությունները հաճախ համընկնում են վատ ժամանակների հետ, եւ հակառակը: Պոեզիայի պատմության մեջ տեղատվություններ շատ են եղել: Կարծում եմ՝ ամեն ինչ կվերադառնա, բանաստեղծություններ կկարդան ու կգրեն դեռ երկար, գուցե՝ քանի դեռ կա մարդկություն:

80-year-old Lithuanian poet and translator Tomas Venclova is in Armenia 50 years on after his first visit to the country. Venclova translated Brodsky, Pasternak, Akhmatova, Baudelaire, Elliot, Prévert and many others into Lithuanian. His poems were translated as well - into English, Hungarian, German, Polish, Russian…
Tomas Venclova read out his poems for the first 40 minutes of the meeting, choosing the first and the last one to be in Lithuanian so that the audience could feel the sound of his native language, and read the rest in Russian. “I went to the wonderful Parajanov Museum today, and the director explained Parajanov’s collages. I’ll do something similar, although my poems are nothing like Parajanov’s collages,” the poet said, interrupting his reading for short comments.
The meeting was jointly organized by the Lithuanian Embassy in Armenia, Mirzoyan Library and Mediamax media company. The latter’s Director Ara Tadevosyan anchored the meeting.
America, the shelter of a dissident writer
I acquired anti-Soviet views after being influenced by the Hungarian Revolution. It was in contrast to my father, a Soviet poet. However, we managed to keep the loving relationship of father and son, which made me very happy. Everyone in Lithuania understood I was a different man, who wrote and thought differently. That was the reason I emigrated. I’ve lived in America for 40 years now. I worked for 30 years at a university. I was told I would miss it terribly when I retire. Unfortunately, I don’t miss it, although I worked with pleasure and the students liked me.
Your first translation is like your first woman
I started translating with Akhmatova’s works. It was my first experience of that kind, and I love her poems.
Tomas Venclova Tomas Venclova
The same as you never forget your first woman, you never forget your first translation.
Translation gives more joy than your own poems. With your own work, you feel its weak points and think that this or that part should have been better. Meanwhile, translation lives a life independent from yours. As uncomfortable as it is to say, sometimes you admire yourself and think that yes, bravo me, I did it. You feel very satisfied when you translate well. Your own poems don’t always give you that full satisfaction.
Difference between translation schools
There are two large translation schools, the Eastern and the Western. They now make interlinear glosses in the West. They translate the poem, constructed in a certain way, sentence by sentence. The final translation is correct, but it’s literal. It’s done in Lithuania now too. The other school is that of Pasternak, Marshak, and other great translators. They tried to create good poems in Russian, using the creative base of other writers. If the poet puts in great efforts or is a genius, that method works. The most important point is to make a good poem in your language and to show what kind of text is behind it.
The poet published in a “cultural city”
Once a Polish friend of mine wrote to me, saying he knew me as a poet thanks to translations of a great Polish poet. I replied immediately I guessed who the translator was, because there aren’t many great poets in the world. “Culture”, a periodical of great importance for Polish migrants, was published in Paris at that time, and Czesław Miłosz worked there. I asked my friend where my poem was published. I wrote to him that I thought it was in a certain “cultural city”, hinting to Paris and “Culture”. He understood me and responded with a yes, you’re right. That magazine was brought to me secretly later, and I felt like a knight. If Miłosz translates your poems, they must be worth something.
The story of "Lithuanian Nocturne"
Although it's noted that Brodsky wrote "Lithuanian Nocturne" in 1974, that's not actually true. He began writing that poem back in the Soviet Union, then abandoned it for a while and got back to it after moving to the U.S.
He called me quite often to clarify some details. In the poem, he commemorates Lithuanian pilots Darius and Girėnas, who flew from USA to Lithuania in 1933 and crashed in Germany. In particular, Brodsky asked if they were flying a monoplane of a biplane. When he finished the poem, he called me and read it out to me. Of course, I was very pleased that Brodsky dedicated such a poem to me.
Migration doesn’t kill a poet
More than half of Lithuania’s writers emigrated in 1944. Everyone was running from the Bolsheviks, because people feared they would come and things would end badly. They were probably right. Many people continued to write despite living outside of Lithuania. When I was leaving, I was afraid I’d stop writing, but I actually wrote no less in America, and I dare say, no worse than before. It was important for me to prove that you can still write while being a migrant and that it isn’t a tragedy for poets. Migration doesn’t necessarily kill a poet.
People will read and write poetry for as long as humankind exists
Like many others, sometimes I get worried because it seems the new poets aren’t as good as those from my generation, and not only in Lithuania, but worldwide. I might be wrong. It seems to me that poetry is an art that will never die. Low tides happen and rising tides happen, the latter frequently colliding with bad times, and vice versa. There were many low tides in the history of poetry. I think it will all come back. People will read and write poetry for a long time, perhaps, for as long as humankind exists.