80-ամյա լիտվացի բանաստեղծ, թարգմանիչ Թոմաս Վենցլովան Հայաստան առաջին այցից ավելի քանի 50 տարի անց նորից մեր երկրում է:
Վենցլովան, ով համարվում է, այսօր ապրող ամենահայտնի լիտվացիներից մեկը, լիտվերեն է թարգմանել Բրոդսկու, Պաստեռնակի, Ախմատովայի, Բոդլերի, Էլիոտի, եւ այլ գրողների ստեղծագործություններ: Նրա բանաստեղծությունները եւս թարգմանվել են մի շարք լեզուներով՝ անգլերեն, հունգարերեն, գերմաներեն, լեհերեն, ռուսերեն…: Նա ընկերություն է արել Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ Իոսիֆ Բրոդսկու եւ Չեսլավ Միլոշի հետ:
Երեկոյի առաջին 40 րոպեներին գրողն ընթերցեց իր բանաստեղծությունները՝ առաջինն ու վերջինը լիտվերեն, որ լսարանը զգա բնագիր լեզվի հնչողությունը, մյուսները կարդաց ռուսերեն: «Այսօր Փարաջանովի հիասքանչ թանգարանում էի, եւ տնօրենը բացատրում էր Փարաջանովի կոլաժները: Ես էլ մոտավորապես նույնն եմ անելու, թեեւ իմ բանաստեղծությունները Փարաջանովի կոլաժներին բացարձակ նման չեն»,- ասաց գրողը՝ փոքրիկ մեկնաբանություններով ընդհատելով ընթերցանությունը:
Հանդիպումը կազմակերպել էր Հայաստանում Լիտվայի դեսպանատունը՝ Mirzoyan Library-ի եւ Մեդիամաքս մեդիա ընկերության հետ համատեղ, որի տնօրեն Արա Թադեւոսյանն էլ վարեց երեկոն:
Ամերիկան՝ հանգրվան այլախոհ գրողի համար
Հունգարական հեղափոխության ազդեցության տակ ես դարձա հակախորհրդային հայացքների տեր՝ ի տարբերություն հորս, որը խորհրդային բանաստեղծ էր: Բայց մեզ հաջողվեց պահպանել սիրող հոր եւ որդու հարաբերությունները, ինչի համար ուրախ եմ: Լիտվայում բոլորին էր պարզ, որ ես այլ մարդ եմ, այլ կերպ եմ մտածում եւ գրում:
Դա դարձավ իմ արտագաղթի պատճառը: Արդեն 40 տարի Ամերիկայում եմ ապրում:  30 տարի աշխատել եմ համալսարանում: Ինձ ասում էին՝ երբ թոշակի գնամ, սարսափելի կկարոտեմ համալսարանը: Ցավոք, չեմ կարոտում, թեեւ հաճույքով էի աշխատում եւ ուսանողներն ընդունում էին ինձ:
Առաջին թարգմանությունդ, ինչպես կյանքիդ առաջին կինը
Թարգմանել սկսել եմ Ախմատովայի գրականությունը: Առաջին փորձս էր, եւ այդ բանաստեղծություններն ինձ շատ են դուր գալիս։ Ինչպես միշտ հիշում ես կյանքիդ առաջին կնոջը, այդպես էլ հիշում ես առաջին թարգմանություններդ։
Թոմաս Վենցլովան Թոմաս Վենցլովան
Թարգմանությունից ուրախությունն ավելի շատ է, քան՝ սեփական բանաստեղծություններից: Քո գրականության դեպքում ավելի շատ գրածիդ թույլ լինելն ես զգում, մտածում ես, որ այս հատվածը ավելի լավ պիտի անեիր։ Իսկ թարգմանությունը քեզնից անջատ, ինքնուրույն է ապրում։ Որքան էլ անհարմար է խոստովանելը, երբեմն ինքդ քեզնով հիանում ես, մտածում ես՝ ստացվեց, կեցցեմ։ Եթե հաջողվում է, մեծ բավարարվածություն ես զգում։ Իսկ սեփական բանաստեղծությունները երբեք լիակատար բավարարվածություն չեն պատճառում։
Թարգմանչական դպրոցների տարբերությունը
Կա թարգմանչական երկու մեծ դպրոց՝ արեւելյան եւ արեւմտյան։ Արեւմուտքում հիմա անում են բառացի թարգմանություն (подстрочник): Հանգավորված, որոշակի ձեւով, չափով գրված բանաստեղծությունը թարգմանում են արտահայտություն առ արտահայտություն, հնարավորինս ճշգրիտ, բայց ստացվում է բառացի թարգմանություն։ Հիմա Լիտվայում էլ սկսել են այդպես թարգմանել։ Իսկ արեւելյանը Պաստեռնակի, Մարշակի եւ այլ խոշոր թարգմանիչների դպրոցն է։ Նրանք փորձում են ստեղծել ռուսերեն լավ պոեզիա՝ օգտագործելով ուրիշ մեկի բանաստեղծական հումքը։ Եթե բանաստեղծը մեծ ջանքեր է գործադրում կամ եթե իսկապես հանճարեղ է, ապա ստացվում է։ Կարեւորը՝ քո լեզվով  լավ բանաստեղծություն դառնա, եւ հնարավոր լինի հասկանալ՝ ինչ տեքստ է կանգնած դրա հետեւում։
Մշակութային քաղաքում հրատարակվող բանաստեղծը
Մի օր Լեհաստանի ընկերներիցս մեկը գրեց, որ սկսել է ճանաչել ինձ որպես պոետի՝ շնորհիվ լեհ մեծ բանաստեղծի թարգմանությունների: Անմիջապես պատասխանեցի, որ գուշակում եմ, թե ով է թարգմանիչը, որովհետեւ մեծ բանաստեղծներն աշխարհում շատ չեն: Փարիզում լույս էր տեսնում լեհ գաղթականների համար կարեւոր մի ամսագիր՝ «Կուլտուրա»-ն, որին թղթակցում էր լեհ գրող Չեսլավ Միլոշը: Ես ընկերոջս հարցրեցի, թե որտեղ էր հրատարակվել իմ բանաստեղծությունը: Գրեցի, որ կարծում եմ, թե լույս է տեսել մշակութային մի քաղաքում՝ ակնարկելով Փարիզն ու «Կուլտուրա» ամսագիրը: Նա ինձ հասկացավ, գրեց՝ այո, ճիշտ եք: Հետո գաղտնի բերեցին ամսագրի այդ համարը, եւ ես ինձ ասպետ զգացի. եթե գրում ես բանաստեղծություններ, որը թարգմանում է Միլոշը, ուրեմն դրանք ինչ-որ բան արժեն:
«Լիտվական նոկտյուռնի» պատմությունը
Չնայած նշվում է, որ Բրոդսկին «Լիտվական նոկտյուռնը» գրել է 1974 թվականին, իրականում դա այդպես չէ: Նա սկսեց գրել այդ բանաստեղծությունը դեռ Խորհրդային Միությունում, անավարտ թողեց, հետո ԱՄՆ-ում կրկին վերադարձավ դրան:
Բավական հաճախ էր ինձ զանգում՝ տարբեր մանրամասներ ճշտելու համար: Բանաստեղծության մեջ նա հիշատակում է լիտվացի օդաչուներ Դարիուսին եւ Գերենասին, որոնք 1933 թվականին ԱՄՆ-ից թռչեցին Լիտվա եւ վախճանվեցին Գերմանիայի տարածքում: Մասնավորապես, Բրոդսկին հարցնում էր, նրանք մոնոպլա՞ն էին վարում, թե բիպլան: Երբ բանաստեղծությունն ավարտեց, զանգահարեց ինձ եւ կարդաց: Իհարկե, ինձ շատ հաճելի է, որ Բրոդսկին ինձ նման բանաստեղծություն է նվիրել:
Արտագաղթը չի սպանում պոետին
1944 թվին Լիտվայի գրական դեմքերի կեսից ավելին արտագաղթել էր: Բոլորը փախչում էին բոլշեւիկներից, որովհետեւ վախենում էին, որ նրանք կգան ու ամեն ինչ վատ կավարտվի: Հավանաբար՝ ճիշտ էին: Շատերը շարունակում էին գրել՝ չապրելով Լիտվայում: Երբ ես մեկնում էի, վախեր ունեի, բայց դրսում գրեցի ոչ պակաս, քան՝ Լիտվայում, եւ կհամարձակվեմ կարծել՝ ոչ վատ: Ինձ համար կարեւոր էր ապացուցել, որ կարելի է շարունակել գրել՝ լինելով էմիգրանտ, եւ դա ողբերգություն չէ բանաստեղծի համար:
Բանաստեղծություններ կկարդան ու կգրեն քանի դեռ կա մարդկություն
Ինչպես շատերը, ես էլ երբեմն անհանգստանում եմ, որովհետեւ թվում է՝ հիմա ավելի վատ են գրում, քան՝ իմ սերունդը, եւ ոչ միայն Լիտվայում, այլեւ՝ ուրիշ երկրներում: Գուցե սխալվում եմ: Ինձ թվում է՝ պոեզիան արվեստի տեսակ է, որը չի մեռնում. լինում են տեղատվություններ եւ մակընթացություններ, ընդ որում՝ մակընթացությունները հաճախ համընկնում են վատ ժամանակների հետ, եւ հակառակը: Պոեզիայի պատմության մեջ տեղատվություններ շատ են եղել: Կարծում եմ՝ ամեն ինչ կվերադառնա, բանաստեղծություններ կկարդան ու կգրեն դեռ երկար, գուցե՝ քանի դեռ կա մարդկություն:

Спустя 50 лет после первого визита 80-летний литовский поэт и переводчик Томас Венцлова снова приехал в Армению. Венцлова переводил на литовский стихи Бродского, Пастернака, Ахматовой, Бодлера. Элиота, и других поэтов. Его стихотворения также переведены на многие языки: английский, венгерский, немецкий, польский, русский. На польский и русский Венцлову переводили его друзья – нобелевские лауреаты Чеслав Милош и Иосиф Бродский.
Первые 40 минут вечера поэт читал свои стихи: первое и последнее на литовском, чтобы аудитория прочувствовала звучание языка оригинала, остальные - на русском. «Сегодня я был в чудесном музее Параджанова, и директор объяснял его коллажи. Я делаю примерно то же самое, хотя мои стихотворения абсолютно не похожи на коллажи Параджанова», - сказал поэт, прерывая чтение стихов комментариями.
Встречу организовало посольство Литвы в Армении совместно с Mirzoyan Library и медиа-компанией Медиамакс, директор которой  Ара Тадевосян вел вечер.
Америка – пристанище для поэта-диссидента
Под влиянием Венгерской революции я стал придерживаться антисоветских взглядов - в отличие от своего отца, который был советским поэтом. Однако нам удалось сохранить взаимоотношения любящего отца и сына, чему я очень рад. В Литве всем было ясно, что я другой человек, мыслю и пишу иначе. Это стало причиной моей эмиграции. Уже 40 лет живу в Америке. 30 лет проработал в университете, сейчас уже на пенсии. Мне говорили, что я буду ужасно скучать по университету. Увы, не скучаю, хоть работал с удовольствием, и студенты принимали меня.
Первый перевод как первая женщина в жизни
Переводить я начал с произведений Ахматовой. Это был мой первый опыт, и эти стихотворения мне очень нравились. Первые переводы помнишь так же, как и первую женщину в жизни. Радость за переводы больше радости за собственные стихотворения. В случае в собственными стихами больше чувствуешь слабые стороны,. А перевод живет отдельной от тебя, собственной  жизнью. И как бы нескромно не звучало, иногда восхищаешься собой, думаешь: «Получилось, я молодец». Когда удается, чувствуешь большое удовлетворение. А собственные стихотворения никогда не приносят абсолютного удовлетворения.
Томас Венцлова Томас Венцлова
Переводческие школы
Есть две крупные переводческие школы: восточная и западная. На западе сейчас главным образом делают подстрочники. Рифмованное,  написанное в определенной форме и размере стихотворение переводят слово в слово, максимально точно, однако получается дословный перевод. Сейчас так стали переводить и в Литве. А восточная – это школа Пастернака, Маршака и других крупных переводчиков. Они пытаются создать хорошую поэзию на русском, используя стихотворное «сырье» автора. И если поэт прилагает много усилий или же действительно гениален, то получается. Главное, чтобы на твоем языке получилось хорошее стихотворение.
«Культурный город»
Однажды один из моих польских друзей написал, что узнал меня как поэта благодаря переводу великого польского поэта. Я сразу ответил, что догадываюсь, кто является переводчиком, потому что в мире немного великих поэтов. В Париже выходил в свет важный для польских эмигрантов журнал «Культура», с которым сотрудничал польский поэт Чеслав Милош. Я написал своему другу, что стихотворение, скорее всего, было опубликовано в «культурном городе», намекая на Париж и на журнал «Культура». Он меня понял и написал: «Да, ты прав». Затем мне тайно переправили этот номер журнала, и я почувствовал себя великолепно: если пишешь стихотворения, которые переводит Милош, значит, они чего-то стоят.
История «Литовского ноктюрна»
Хотя принято указывать, что Бродский написал «Литовский ноктюрн» в 1974 году, в действительности это не так. Он начала писать это стихотворение еще в СССР, потом забросил и вернулся к нему уже в годы жизни в США.
Бродский часто звонил мне для уточнения различных деталей. В стихотворении он упоминает литовских авиаторов Дариуса и Геренаса, которые в 1933 совершали трансатлантический перелет из США в Литву и разбились над Германией. Бродский, в частности, спрашивал, летели ли они на моноплане, или биплане? Когда он завершил стихотворение, то позвонил мне и прочитал его. Конечно, мне очень приятно, что Бродский посвятил мне такое произведение.
Эмиграция не убивает поэта
В 1944 году больше половины литературных деятелей Литвы эмигрировали. Все бежали от большевиков. Многие продолжали писать, не живя в Литве. Когда я уезжал, у меня были опасения, но за границей написал не меньше, чем в Литве, и, осмелюсь предположить, не хуже. Для меня важно доказать, что можно продолжать писать, будучи эмигрантом, и это не трагедия для поэта. Необязательно, чтобы эмиграция убивала поэта.
Пока живо человечество, стихотворения будут читать и сочинять
Как и многие, я тоже иногда переживаю по поводу того, что сейчас пишут хуже, чем мое поколение, и не только в Литве, но и в других странах. Возможно, я ошибаюсь.
Мне кажется, поэзия – это невымирающий вид искусства: бывают приливы и отливы, причем приливы часто совпадают с плохими временами, и наоборот. В истории поэзии было много отливов. Думаю, что все вернется, стихотворения будут читать и сочинять еще долго, возможно, до тех пор, пока живо человечество.