Հայ սպային կացնահարած մարդասպանը վեպեր է թարգմանում
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար Հունգարիայում ցմահ բանտարկության դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովը զբաղվում է թարգմանություններով` հունգարերենից ադրբեջաներեն:
«Այս անգամ նրա ուշադրությունը գրավել են հունգարական գրականության դասական Ֆերենց Մոլնարի ստեղծագործությունները», - հաղորդում է Trend-ը` վկայակոչելով Հունգարիայում Ադրբեջանի դեսպանատունը:
Ռամիլ Սաֆարովը թարգմանության համար ընտրել է գրողի ամենահայտնի ստեղծագործությունը` «Պալա փողոցի տղան»: Շուտով Բաքվում կհրատարակվի վեպի ադրբեջանական թարգմանությունը:
Ավելի վաղ Ռամիլ Սաֆարովի թարգմանությամբ լույս էր տեսել հունգարացի գրող Մագդո Սաբոյի «Դուռը» վեպը:
2004-ի փետրվարին Ռամիլ Սաֆարովը դաժանորեն սպանել էր 26-ամյա Գուրգեն Մարգարյանին` կացնահարելով քնած հայ սպային: Սպանությունը կատարվել էր Բուդապեշտում. Մարգարյանը եւ Սաֆարովը ՆԱՏՕ-ի «Համագործակցություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում անգլերենի դասընթացներ էին մասնակցում Հունգարիայի ազգային պաշտպանության համալսարանում:

Murderer of the Armenian officer translates novels from Hungarian
Yerevan/Mediamax/. Ramil Safarov, who serves a life imprisonment in Hungary for killing Armenian officer Gurgen Margaryan, translates novels from Hungarian to Azerbaijani.
“This time he is working on creations of Hungarian classic Ferents Molnar,” Trend reports quoting the Embassy of Azerbaijan in Hungary.
Ramil Safarov has chosen the most famous work of the writer, the novel “The Paul Street Boys”. The translation of the novel will be published in Baku shortly.
The novel “Door” by Hungarian writer Magdo Sabo, translated by Ramil Safarov, has been published earlier.
In February 2004, Ramil Safarov brutally axed 26-year-old Gurgen Margaryan in Budapest while the officer was asleep. Margaryan and Safarov were studying English in the University of National Defense of Hungary within NATO’s “Partnership for Peace” program.