Հայ սպային կացնահարած մարդասպանը վեպեր է թարգմանում
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար Հունգարիայում ցմահ բանտարկության դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովը զբաղվում է թարգմանություններով` հունգարերենից ադրբեջաներեն:
«Այս անգամ նրա ուշադրությունը գրավել են հունգարական գրականության դասական Ֆերենց Մոլնարի ստեղծագործությունները», - հաղորդում է Trend-ը` վկայակոչելով Հունգարիայում Ադրբեջանի դեսպանատունը:
Ռամիլ Սաֆարովը թարգմանության համար ընտրել է գրողի ամենահայտնի ստեղծագործությունը` «Պալա փողոցի տղան»: Շուտով Բաքվում կհրատարակվի վեպի ադրբեջանական թարգմանությունը:
Ավելի վաղ Ռամիլ Սաֆարովի թարգմանությամբ լույս էր տեսել հունգարացի գրող Մագդո Սաբոյի «Դուռը» վեպը:
2004-ի փետրվարին Ռամիլ Սաֆարովը դաժանորեն սպանել էր 26-ամյա Գուրգեն Մարգարյանին` կացնահարելով քնած հայ սպային: Սպանությունը կատարվել էր Բուդապեշտում. Մարգարյանը եւ Սաֆարովը ՆԱՏՕ-ի «Համագործակցություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում անգլերենի դասընթացներ էին մասնակցում Հունգարիայի ազգային պաշտպանության համալսարանում:

Убийца армянского офицера переводит романы с венгерского
Ереван/Медиамакс/. Рамиль Сафаров, отбывающий пожизненное заключение в Венгрии за убийство армянского офицера Гургена Маргаряна, занимается переводами с венгерского на азербайджанский.
«На этот раз его внимание привлекло творчество классика венгерской литературы Ференца Молнара», - сообщает Trend со ссылкой на посольство Азербайджана в Венгрии.
Рамиль Сафаров выбрал для перевода самое популярное произведение писателя - роман «Мальчишки с улицы Пала». В скором времени азербайджанский перевод романа будет издан в Баку.
Ранее в переводе Рамиля Сафарова был издан роман «Дверь» венгерской писательницы Магды Сабо.
В феврале 2004 года Рамиль Сафаров жестоко убил 26-летнего Гургена Маргаряна, зарубив топором спящего армянского офицера. Убийство было совершено в Будапеште - Маргарян и Сафаров обучались английскому языку в Университете национальной обороны Венгрии в рамках программы НАТО «Партнерство ради мира».