Արձանագրվել է զբոսաշրջիկների թվի «շեշտակի աճ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարության այսօրվա նիստում նշել է, որ «զբոսաշրջության ոլորտում անհրաժեշտ է խրախուսող եւ խթանող համալիր միջոցառումներ իրականացնել»:
«Վերջին ամիսներին Հայաստանում արձանագրվել է զբոսաշրջիկների եւ ավիափոխադրումների շեշտակի աճ: Չնայած դրական արդյունքներին՝ դեռ առկա է զբոսաշրջության ոլորտում լրացուցիչ խրախուսող եւ խթանող համալիր միջոցառումների անհրաժեշտություն»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է արտաքին գործերի նախարարին եւ Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահին մեկամսյա ժամկետում ուսումնասիրել, ըստ երկրների, Հայաստան ժամանող անձանց համար վիզային ռեժիմի լրացուցիչ ազատականացման կամ պարզեցման հնարավորությունն ու ներկայացնել առաջարկություններ:
Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետին էլ հանձնարարվել է մշակել եւ ներկայացնել Հայաստանի ավիափոխադրումների շուկայի ծավալի, աշխարհագրության ընդլայնման, ինչպես նաեւ ավիատոմսերի գնային առաջարկների բարելավմանն ուղղված համալիր առաջարկություններ:

В Армении зафиксирован «стремительный рост» числа туристов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян отметил на сегодняшем заседании правительства, что «необходимо осуществлять стимулирующие меры в сфере туризма».
«За последние месяцы в Армении зафиксирован стремительный рост числа туристов и авиаперевозок. Несмотря на положительные результаты, есть необходимость дополнительных поощряющих и стимулирующих комплексных мер»,- заявил Карен Карапетян.
Глава правительства поручил министру иностранных дел и главе Государственного комитета по туризму в течение месяца изучить по странам возможность либерализации или упрощения визовых режимов и представить предложения.
Начальнику Главного управления гражданской авиации поручено разработать и представить комплексные предложения, направленные на увеличение объема армянского рынка авиаперевозок, расширение географии, а также улучшение ценовых предложений.