«Քի՛չ ծխեք»,- կոչ է արել Կարեն Կարապետյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանության է արժանացրել Ծխելու դեմ պայքարի ռազմավարությունը ու այս ուղղությամբ 2017-020 թթ. միջոցառումների ծրագիրը:
Ռազմավարության  ներդրման նպատակն է միջոցներ իրականացնել՝ ուղղված Հայաստանում ծխախոտի օգտագործման նվազեցմանը, պահպանել բնակչության առողջությունը եւ նվազեցնել ոչ վարակիչ հիվանդությունների հիվանդացության ցուցանիշները:
«Քի՛չ ծխեք»,- կոչ է արել Կարեն Կարապետյանը:
Մեկնաբանելով կառավարության որոշումը՝ վարչապետն ասել է, որ ռազմավարության շրջանակում նախատեսվում է.
- Ծխախոտի օգտագործման համար արգելված վայրերի ընդլայնում, ծխախոտի գովազդի ամբողջական արգելք;
- Առողջապահական կազմակերպությունների եւ առողջապահական ոլորտի  մասնագետների կարողությունների զարգացում` ծխելու դեմ պայքարն արդյունավետ իրականացնելու համար;
- Բնակչության իրազեկվածության մակարդակի բարձրացում` ծխախոտի օգտագործման եւ ծխախոտի երկրորդային ծխի ազդեցության հետեւանքով հիվանդությունների առաջացման վտանգի վերաբերյալ;
- Ծխելու դեմ պայքարի ռազմավարության իրականացման եւ գնահատման նպատակով հասարակության, պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, հասարակական կազմակերպությունների, մասնավոր ոլորտի եւ մյուս շահագրգիռ կողմերի ուղղակի եւ անուղղակիի կերպով նեգրավում;
Ակնկալվում է, որ 2017-2020 թթ. արձանագրվելու են հետեւյալ արդյունքները՝
- Ծխախոտի օգտագործման տարածվածության (տարեկան 1,5-2%-ով) նվազեցում;
- 15 եւ բարձր տարիքի տղամարդկանց շրջանում ծխախոտի օգտագործման տարածվածության ընթացիկ ցուցանիշի հարաբերական կրճատում մինչեւ 10%-ով;
- Երկրորդային ծխի ազդեցության նվազեցում, որը կնպաստի արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններից, չարորակ նորագոյացություններից եւ շաքարային դիաբետից ընդհանուր եւ վաղաժամ մահացության՝ 5%-ով կրճատմանը:

«Курите меньше!»,- призвал Карен Карапетян - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении одобрило сегодня Стратегию борьбы с курением и программу действий на 2017-2020гг.
Целью внедрения стратегии является реализация мер, направленных на снижение потребления сигарет в Армении, охрану природы и снижение показателей незаразных заболеваний.
«Курите меньше!»,- призвал Карен Карапетян.
Комментируя решение правительства, премьер-министр заявил, что в рамках стратегии планируется:
- увеличение количества мест, где запрещено курить, полный запрет рекламы табачных изделий;
- развитие навыков сотрудников здравоохранительных учреждений для эффективной реализации борьбы с курением;
- повышение уровня осведомленности населения об угрозах возникновения заболеваний вследствие употребления табака и воздействия вторичного дыма;
- прямое и косвенное вовлечение общества, органов государственного управления и местного самоуправления, общественных организаций, частного сектора и других заинтересованных сторон с целью реализации и оценки стратегии по борьбе с курением.
Ожидается, что в 2017-2020гг. будут достигнуты следующие результаты:
- сокращение числа курящих (1,5-2% в год);
- относительное снижение текущего уровня курения среди мужчин старше 15 лет до 10%;
- снижение влияния вторичного дыма, которое будет способствовать снижению на 5% уровня смертности от заболеваний сердечно-сосудистой системы, злокачественных новообразований и сахарного диабета.