«Պետք է ինքներս մեզ թասիբի գցենք»,- ասել է վարչապետը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր կոչ է արել համախմբել «ժամանակակից, արդյունավետ, տրամաբանական, զարգացող, պատմության լավ ավանդույթների վրա հիմնված երկիր կառուցելու ոգեւորիչ նպատակի շուրջ»:
Այս մասին վարչապետը նշել է «Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական 6-րդ համաժողովի ժամանակ:
«Մենք պետք է ինքներս մեզ հարց տանք թե ինչո՞ւ ուրիշները կարող են, իսկ մենք ոչ, եւ ինքներս մեզ «թասիբի գցենք»: Համոզված եմ, որ այսօր բոլորիս նպատակն է հանդիսանում ազատ, անվտանգ, արդար եւ խելացի Հայաստան ունենալը, եւ բոլոր նախապայմանները ունենք դրա համար»,- ասել է վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանի խոսքով՝ 7-միլիոնանոց Սփյուռքում շատերը, անկախությունից ի վեր, կանգնած են Հայաստանի կողքին:
«Փաստ է նաեւ, որ ոմանց մոտ եղել են օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ հիասթափություններ: Ի՞նչ անենք, նեղանա՞նք իրարից, ֆիքսվե՞նք դրա վրա:
Ես համոզված եմ, որ մենք իրավունք չունենք հուսալքվելու, հիասթափվելու, ձեռքներս ծալելու եւ նեղացած կեցվածք ընդունելու մեկս մյուսի նկատմամբ: Դա ուղղակի անտրամաբանական է եւ անհեռանկարային: Եթե նույնիսկ ամենքս չունենք մեղքի մեր բաժինը, ապա ամենքս ունենք այն ավելին, որ կարող ենք անել:
Մենք պետք է մեջքներս ուղղենք եւ միասին շարունակենք այն գործը, որը սկսել ենք՝ կառուցելու այն երկիրը, որի մասին մենք բոլորս երազում ենք, երկիր, որ ամեն օր արթնանում է մի նոր բան կառուցելու, զարգացնելու, ավելացնելու՝ իր գերագույն արժեքի՝ մարդու համար»,- ասել է վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանը կարեւորել է «ձգողական ուժ ունեցող երկիր ունենալը, որը միգրացիոն հոսքերը կդնի դրական հունի մեջ, իսկ Հայաստանից դուրս հնարավորինս կդիմադրի ցավալի երեւույթին, ինչպիսին համայնքից մեկուսացումն է, ասել է թե՝ «արտագաղթը Սփյուռքից»»։
«Այս ճանապարհին պետք է լինենք ռեալիստ, անկեղծ եւ կառուցողական, ազատվենք բոլոր տեսակի իլյուզիաներից, պետք է հստակ եւ անկեղծորեն գնահատենք թե՛ Հայաստանի, եւ թե՛ Սփյուռքի ակնկալիքներն ու իրականությունը: Պետք է պայմանավորվենք մեր հետագա քայլերի եւ ապագայի պատկերացումների վերաբերյալ, գնահատենք մեր թերությունները, լավատեսորեն նայենք առաջ, տրամադրվենք եւ համառ գործենք»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:

Премьер: «Мы должны бросить вызов сами себе!» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян призвал сегодня объединиться «вокруг воодушевляющей идеи построения современной, эффективной, развивающейся, основанной на хороших традициях страны».
Об этом премьер сказал, выступая на всеармянском форуме «Армения-Диаспора».
«Мы сами себе должны задать вопрос, почему другие могут, а мы – нет, и нам следует бросить вызов самим себе. Уверен, что сегодня нашей общей целью является построение свободной, безопасной, справедливой и умной Армении, и для этого у нас имеются все предусловия»,- заявил премьер.
По словам Карена Карапетяна, многие армяне из семимиллионной Диаспоры с первых дней независимости стоят рядом с Арменией.
«У некоторых были объективные и субъективные разочарования. Что нам делать? Обижаться друг на друга и зацикливаться на этом? Уверен, что мы не имеем права отчаиваться, разочаровываться. Это просто нелогично и бесперспективно. Даже если у каждого из нас нет своей доли вины, каждый из нас должен сделать большее. Мы должны выпрямить спины и вместе продолжить начатое дело – построить страну, о которой все мечтаем»,- заявил премьер-министр.
Карен Карапетян отметил важность «построения страны, обладающей силой притяжения, которая направит миграционные потоки в положительное русло, а за пределами Армении будет по возможности бороться с печальным явлением изоляции от общины - «миграции из Диаспоры»».
«На этом пути мы должны быть реалистами, честными и конструктивными, избавиться от всякого рода иллюзий, четко и честно оценивать ожидания и реальность как Армении, так и Диаспоры. Мы должны уточнить наши дальнейшие действия и представления о будущем, оценить наши недостатки, смотреть вперед с оптимизмом, настроиться и действовать упорно»,- отметил глава правительства.