ՀՀ նախագահը պարգեւատրել է Բունդեսթագի պատգամավոր Ջեմ Օզդեմիրին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մխիթար Գոշի մեդալով է պարգեւատրել Գերմանիայի «Դաշինք 90/Կանաչներ» կուսակցության համանախագահ, Բունդեսթագի պատգամավոր Ջեմ Օզդեմիրին:
Նախագահի հրամանագրում ասված է, որ Ջեմ Օզդեմիրը պարգեւատրվել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
2016 թվականի սեպտեմբերին Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում Ջեմ Օզդեմիրն ասել էր, որ Բունդեսթագի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւը բեկանման ենթակա չէ:
Ջեմ Օզդեմիրը «Օսմանյան կայսրությունում 1915 եւ 1916 թթ. հայերի ու մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության հիշատակի եւ դատապարտման մասին» բանաձեւի հեղինակն է: Բանաձեւը ձայների մեծամասնությամբ ընդունվել էր 2016 թվականի հունիսի 2-ին:

Президент Армении наградил немецкого политика Джема Оздемира
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян наградил медалью «Мхитар Гош» сопредседателя партии «Союз 90/зеленые», депутата Бундестага Германии Джема Оздемира.
В указе президента говорится, что Джем Оздемир награжден «за весомый вклад в дело международного признания Геноцида армян».
В сентябре 2016 года в интервью Медиамакс Джем Оздемир заявил, что принятая Бундестагом резолюция о признании Геноцида Армян не может быть отменена.
Джем Оздемир является автором резолюции «О памяти и осуждении осуществленного в 1915 и 1916 гг. в Османской империи геноцида армян и других христианских меньшинств». Резолюция была принята большинством голосов 2 июня 2016 года.