ՀՀ նախագահը պարգեւատրել է Բունդեսթագի պատգամավոր Ջեմ Օզդեմիրին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մխիթար Գոշի մեդալով է պարգեւատրել Գերմանիայի «Դաշինք 90/Կանաչներ» կուսակցության համանախագահ, Բունդեսթագի պատգամավոր Ջեմ Օզդեմիրին:
Նախագահի հրամանագրում ասված է, որ Ջեմ Օզդեմիրը պարգեւատրվել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
2016 թվականի սեպտեմբերին Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում Ջեմ Օզդեմիրն ասել էր, որ Բունդեսթագի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւը բեկանման ենթակա չէ:
Ջեմ Օզդեմիրը «Օսմանյան կայսրությունում 1915 եւ 1916 թթ. հայերի ու մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության հիշատակի եւ դատապարտման մասին» բանաձեւի հեղինակն է: Բանաձեւը ձայների մեծամասնությամբ ընդունվել էր 2016 թվականի հունիսի 2-ին:

Armenia awards German MP for contribution to Genocide recognition
Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan awarded the Medal of Mkhitar Gosh to Co-chair of Alliance ‘90/The Greens political party, member of the German Bundestag Cem Ozdemir.
The corresponding presidential decree states that Cem Ozdemir is awarded for his notable contribution to global recogniztion of the Armenian Genocide.
In September 2016, Cem Ozdemir said in the interview to Mediamax that the Bundestag resolution on the Armenian Genocide cannot be overruled.
Cem Ozdemir is the author of the “Remembrance and Commemoration of the Genocide of Armenians and Other Christian Minorities 101 Years Ago” resolution. The Bundestag adopted it by a majority vote on June 2, 2016.