Ճապոնիան Հայաստանին հրշեջ գույք եւ տեխնիկա կտրամադրի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ընդունել է Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության՝ Ուզբեկստանի գրասենյակի ղեկավար Ֆուշիմի Կատսուտոշիի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱԻՆ-ում նշել են, որ քննարկվել են կողմերի միջեւ արդեն ստորագրված եւ իրականացման փուլ մտած «Հակահրդեհային սարքավորումների բարելավում» դրամաշնորհային ծրագիրը եւ «Ճգնաժամային եւ աղետների ռիսկի կառավարման հանրային իրազեկման ցանց» ծրագրի իրականացման ուղիները:
Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է հայ-ճապոնական համագործակցության խորացման եւ շարունակականության ապահովման կարեւորությունը:
«Հակահրդեհային սարքավորումների բարելավման» ծրագրի շրջանակում ԱԻՆ-ին կտրամադրվի 36 հրշեջ մեքենա եւ 3 շարժասանդուղք, որոնցով կվերազինվեն մարզային հրշեջ-փրկարարական ջոկատները:
Բացի այդ, ԱԻՆ-ի եւ ճապոնական «Ինգերոսեկ» խորհրդատվական ընկերության միջեւ կստորագրվի խորհրդատվական ծառայությունների տրամադրման մասին համաձայնագիր:
Կազմակերպությունը պարտավորվում է ԱԻՆ-ին աջակցել տենդերային մրցույթի փաստաթղթերի պատրաստման եւ մրցույթի կազմակերպման հարցերում, օժանդակել սահմանված բարձր չափանիշներին տրամադրվող հրշեջ գույքի համապատասխանությունը ստուգելու հարցում, ինչպես նաեւ՝ կազմակերպել ԱԻՆ հրշեջ-փրկարարական անձնակազմի վերապատրաստումը:

Japan to provide Armenia with fire-rescue equipment - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Minister of Emergency Situations of Armenia Davit Tonoyan received today the delegation headed by Fushimi Katsutoshi, Chief Representative of Uzbekistan Office of Japan International Cooperation Agency (JICA).
MES informs that the parties discussed further implementation of already signed “Improvement of Fire-Rescue Equipment” and “Public Awareness Network for Crisis and Disaster Risk Management” programs.
Davit Tonoyan attached special importance to continuation and deepening of Armenian-Japanese cooperation.
Within the frames of “Improvement of Fire-Rescue Equipment” program, the Fire-Rescue Brigades of Armenian regions will be provided with 36 fire engines and 3 escalators.
In addition, MES will sign an agreement with Japanese Ingerosec consulting company, whereby the Armenian side will receive consultation services.