Բացվել է «Այբ» դպրոցի նոր մասնաշենքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 14-ին տեղի է ունեցել «Այբ» դպրոցի նոր՝ երրորդ (Գ) մասնաշենքի բացման հանդիսավոր արարողությունը։
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը, դպրոցի բարերարներն ու աջակիցները։
«Ստորակետ» ճարտարապետական արվեստանոցի նախագծած յուրօրինակ ճարտարապետական լուծումներով քառահարկ նոր մասնաշենքի ընդհանուր մակերեսը 4200 մ2 է։ Այն ունի 11 դասասենյակ եւ նախատեսված է 180 աշակերտի համար։
Գ մասնաշենքը հագեցած է ժամանակակից կրթական տեխնոլոգիաներով, ունի բազմաթիվ լաբորատորիաներ, արվեստի ստուդիաներ, սպորտդահլիճ եւ ավելին՝ երեխաների հագեցած, հետաքրքիր ուսումնառությանն ու նրանց ստեղծագործ ներուժի բացահայտմանը լավագույնս նպաստելու համար:
«Այբ»-ի նոր մասնաշենքի կառուցումը հնարավոր է դարձել «Այբ» համայնքի՝ կրթության գաղափարի շուրջ միավորված տասնյակ բարերարների ֆինանսական աջակցությամբ:
Դպրոցի տնօրեն Արամ Փախչանյանի խոսքով՝ «Այբ» դպրոցը շարունակում է իր առաքելությունը՝ ձգտելով ստեղծելու Հայաստանում օրինակելի կրթական միջավայր, եւ նոր մասնաշենքի բացումը հերթական քայլն է այդ ուղղությամբ:
«Մեր նպատակն է ձեւավորել դպրոցաշինության մշակույթ, որտեղ կձեւավորվեն մարդկային լավագույն որակները, կզարգանան երեխաների երեւակայությունը, ստեղծարար ներուժը, իսկ սովորելն ու դասավանդելը կլինի ոգեւորիչ եւ արդյունավետ»,- ասաց Արամ Փախչանյանը։
«Մեր կրթության փիլիսոփայությունը խարսխված է ազատության եւ ստեղծարարության վրա: Մենք փորձել ենք դա արտացոլել մեր կրթական տարածքներում, քանի որ ուզում ենք, որ մեր ապագա սերունդը լինի ազատատենչ, ստեղծարար, նորարարությունների ձգտող եւ ճշմարտության հետեւից գնացող: Եվ այս մասնաշենքը դրա արդյունքն է»,- իր բացման խոսքում նշել է Տ. Մեսրոպ քահանա Արամյանը:
«Այբ» դպրոցը բացվել է 2011 թվականին «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից՝ կրթության գաղափարի շուրջ միավորված հարյուրավոր բարերարների ֆինանսական աջակցությամբ: «Այբ» ավագ դպրոցը ոչ պետական ոլորտում առաջին սոցիալական ծրագիրն է Հայաստանում, եւ աշակերտների մոտ 70%-ն ամեն տարի ստանում է կրթաթոշակ (ուսման վարձի փոխհատուցում): «Այբ» դպրոցը 12-ամյա է՝ տարրական (1-4-րդ դասարաններ), միջին (5-9-րդ դասարաններ) եւ ավագ (10-12-րդ դասարաններ) բաղադրիչներով:
«Այբ» դպրոցում դասավանդումը կատարվում է «Արարատյան բակալավրիատ» (ԱԲ) ծրագրով: Արարատյան բակալավրիատը հայալեզու, հայկական կրթության լավագույն ավանդների եւ համաշխարհային կրթության առաջատար ձեռքբերումների վրա հիմնված, միջազգային հայտնի կրթական հարթակներին համազոր ճանաչված ծրագիր է: Այն մշակվել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից եւ լրամշակվել պետության հետ համատեղ իրականացվող Կրթության գերազանցության ազգային ծրագրի շրջանակում:
Մեկնարկել է Արարատյան բակալավրիատի ներդրումը ՀՀ մարզային դպրոցներ, որպեսզի այն հասանելի դառնա բոլոր հայ երեխաներին՝ նրանց հարազատ մարզերում, անվճար:

Yerevan /Mediamax/. On October 14, the new building C of Ayb School officially opened its doors.
President of Armenia Serzh Sargsyan, Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan, other senior officials, school benefactors and supporters attended the solemn opening ceremony.
The new building designed by Storaket Architectural Studio represents a four-story structure with unique architectural solutions. It covers a total area of 4200 square meters, has 11 classrooms and is designed for 180 students.
Ayb School’s new building is equipped with modern educational technologies, laboratories, arts & crafts studios, a sport hall, an amphitheater, game and recreation zones and more, to create an interesting and saturated learning space and maximally unleash children's creative potential.
The construction of Ayb’s new building has become possible thanks to dozens of Ayb donors and benefactors united around the idea of education.
Head of Ayb School Aram Pakhchanian said that Ayb continues its mission aspiring to create an exemplary educational environment in Armenia. According to him, the opening of the new building is another step towards that mission.
"Our goal is to shape a school-building culture, where best human qualities will be formed and children’s imagination and creative potential will develop. This in its turn will create a space where teaching and learning will be highly inspiring and effective,” said Aram Pakhchanian.
“Our education philosophy is anchored on freedom and creativity, which we have tried to reflect it in our learning environments, since we want our future generation to strive for freedom, creativity, innovations, and most importantly, follow the truth. And this new building is the very result of it,” said Fr. Mesrop Aramian in his opening speech.
Ayb School was opened in 2011 by the Ayb Educational Foundation with the financial support of hundreds of donors united around the idea of education. Ayb High School is the first social project in the non-governmental sector in Armenia, and every year over 70% of students receive scholarship (tuition fee reimbursement). Ayb School offers education for 12 years and includes elementary school (grades 1-4), middle school (grades 5-9) and high school (grades 10-12).
The teaching and learning take place by the Araratian Baccalaureate (AB) Armenian language educational program developed by the Ayb Educational Foundation. The Araratian Baccalaureate is a globally competitive educational program, which enables Armenian students to study at Armenian schools in Armenian and receive quality education meeting all international and rigorous standards and providing graduation certificates that are acceptable in both local and international universities.
It was developed by the Ayb Educational Foundation and was finalized in the framework of the National Program for Educational Excellence carried out in cooperation with the Government. The process of the implementation of AB in regional schools of Armenia has started, thus making it accessible to all Armenian children in their own regions and free of charge.