Բացվել է «Այբ» դպրոցի նոր մասնաշենքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 14-ին տեղի է ունեցել «Այբ» դպրոցի նոր՝ երրորդ (Գ) մասնաշենքի բացման հանդիսավոր արարողությունը։
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը, դպրոցի բարերարներն ու աջակիցները։
«Ստորակետ» ճարտարապետական արվեստանոցի նախագծած յուրօրինակ ճարտարապետական լուծումներով քառահարկ նոր մասնաշենքի ընդհանուր մակերեսը 4200 մ2 է։ Այն ունի 11 դասասենյակ եւ նախատեսված է 180 աշակերտի համար։
Գ մասնաշենքը հագեցած է ժամանակակից կրթական տեխնոլոգիաներով, ունի բազմաթիվ լաբորատորիաներ, արվեստի ստուդիաներ, սպորտդահլիճ եւ ավելին՝ երեխաների հագեցած, հետաքրքիր ուսումնառությանն ու նրանց ստեղծագործ ներուժի բացահայտմանը լավագույնս նպաստելու համար:
«Այբ»-ի նոր մասնաշենքի կառուցումը հնարավոր է դարձել «Այբ» համայնքի՝ կրթության գաղափարի շուրջ միավորված տասնյակ բարերարների ֆինանսական աջակցությամբ:
Դպրոցի տնօրեն Արամ Փախչանյանի խոսքով՝ «Այբ» դպրոցը շարունակում է իր առաքելությունը՝ ձգտելով ստեղծելու Հայաստանում օրինակելի կրթական միջավայր, եւ նոր մասնաշենքի բացումը հերթական քայլն է այդ ուղղությամբ:
«Մեր նպատակն է ձեւավորել դպրոցաշինության մշակույթ, որտեղ կձեւավորվեն մարդկային լավագույն որակները, կզարգանան երեխաների երեւակայությունը, ստեղծարար ներուժը, իսկ սովորելն ու դասավանդելը կլինի ոգեւորիչ եւ արդյունավետ»,- ասաց Արամ Փախչանյանը։
«Մեր կրթության փիլիսոփայությունը խարսխված է ազատության եւ ստեղծարարության վրա: Մենք փորձել ենք դա արտացոլել մեր կրթական տարածքներում, քանի որ ուզում ենք, որ մեր ապագա սերունդը լինի ազատատենչ, ստեղծարար, նորարարությունների ձգտող եւ ճշմարտության հետեւից գնացող: Եվ այս մասնաշենքը դրա արդյունքն է»,- իր բացման խոսքում նշել է Տ. Մեսրոպ քահանա Արամյանը:
«Այբ» դպրոցը բացվել է 2011 թվականին «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից՝ կրթության գաղափարի շուրջ միավորված հարյուրավոր բարերարների ֆինանսական աջակցությամբ: «Այբ» ավագ դպրոցը ոչ պետական ոլորտում առաջին սոցիալական ծրագիրն է Հայաստանում, եւ աշակերտների մոտ 70%-ն ամեն տարի ստանում է կրթաթոշակ (ուսման վարձի փոխհատուցում): «Այբ» դպրոցը 12-ամյա է՝ տարրական (1-4-րդ դասարաններ), միջին (5-9-րդ դասարաններ) եւ ավագ (10-12-րդ դասարաններ) բաղադրիչներով:
«Այբ» դպրոցում դասավանդումը կատարվում է «Արարատյան բակալավրիատ» (ԱԲ) ծրագրով: Արարատյան բակալավրիատը հայալեզու, հայկական կրթության լավագույն ավանդների եւ համաշխարհային կրթության առաջատար ձեռքբերումների վրա հիմնված, միջազգային հայտնի կրթական հարթակներին համազոր ճանաչված ծրագիր է: Այն մշակվել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից եւ լրամշակվել պետության հետ համատեղ իրականացվող Կրթության գերազանցության ազգային ծրագրի շրջանակում:
Մեկնարկել է Արարատյան բակալավրիատի ներդրումը ՀՀ մարզային դպրոցներ, որպեսզի այն հասանելի դառնա բոլոր հայ երեխաներին՝ նրանց հարազատ մարզերում, անվճար:

Открылся третий корпус школы «Айб» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 14 октября в Ереване состоялась торжественная церемония открытия нового, третьего корпуса школы «Айб».
На церемонии присутствовали президент Армении Серж Саргсян, министр образования и науки Левон Мкртчян, благотворители и спонсоры школы.
Общая площадь четырехэтажного здания, самобытные архитектурные решения которого спроектированы архитектурной студией «Сторакет», составляет 4200 м2. Корпус имеет 11 классных комнат и рассчитан на 180 учеников. Он оснащен современными лабораториями и студиями искусств, спортивным залом.
Строительство нового корпуса школы «Айб» стало возможным благодаря финансовой помощи десятков благотворителей сообщества «Айб», сплотившихся вокруг идеи образования.
По словам директора школы Арама Пахчаняна, школа «Айб» продолжает свою миссию, стремясь создать в Армении образцовую образовательную среду, и открытие нового корпуса – очередной шаг в этом направлении.
«Наша цель – сформировать культуру, способствующую развитию школы, где будут воспитываться лучшие человеческие качества, будет развиваться воображение детей, их внутренний потенциал, а учеба и преподавание станут вдохновляющими и эффективными», - сказал Арам Пахчанян.
Школа «Айб» была открыта в 2011 году Образовательным фондом «Айб» при финансовой поддержке сотен благотворителей, объединенных вокруг идеи образования. Старшая школа «Айб» является первым социальным проектом негосударственного сектора Армении, и около 70% ее учеников ежегодно получают стипендии (возмещение расходов на обучение). Школа «Айб» имеет 12-летнюю систему образования с тремя ступенями обучения: начальная (1-4-й классы), средняя (5-9-й классы) и старшая (10-12-й классы).
Обучение в школе «Айб» проводится по образовательной программе «Араратский бакалавриат» (АБ).
АБ – это армяноязычная программа, признанная эквивалентной известным международным образовательным платформам и базирующаяся на лучших достижениях в сфере армянского образования и передового мирового опыта. Она разрабатывалась Образовательным фондом «Айб» и была доработана в рамках реализуемой совместно с государством Национальной программы отличия в образовании. Стартовал процесс внедрения Араратского бакалавриата в школы Армении.