Հայաստանի ԱԻՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի գործակցությունը կխորանա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ընդունել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գոթեմյոլերին:
ԱԻՆ-ում նշել են, որ կողմերը քննարկել են ՆԱՏՕ-ի «Անհատական գործընկերության գործողությունների» ծրագրի շրջանակում ՀՀ ԱԻՆ-ի հետ համագործակցության ընդլայնման ու խորացման հնարավորությունները եւ նոր ուղղությունները:
Կողմերը դիտարկել են ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո տարածաշրջանում աղետներին դիմակայելու եւ արձագանքելու գործընթացում անդրսահմանային համագործակցության ակտիվացման հնարավորությունները:
Նախարարը շեշտել է, որ ԱԻՆ փրկարարական թիմերը պատրաստ են ակտիվ մասնակցություն ունենալ ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո կազմակերպվող վարժանքներին:
Ռոուզ Գոթեմյոլերն էլ նշել է, որ ՆԱՏՕ-ի օրակարգում նորովի է կարեւորվում քաղաքացիական պատրաստվածության եւ մարդածին աղետներին դիմակայունության բաղադրիչը եւ պատրաստակամություն հայտնել նպաստելու ՀՀ ԱԻՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի համագործակցության խորացմանը:

Ереван/Медиамакс/. Министр по чрезвычайным ситуациям Армении Давид Тоноян принял сегодня заместителя генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер.
В МЧС отметили, что стороны обсудили перспективы и новые направления расширения и углубления сотрудничества с МЧС Армении в рамках Плана действий индивидуального партнерства.
Стороны рассмотрели возможности активизации трансграничного сотрудничества при поддержке НАТО в процессе противостояния и реагирования на региональные бедствия.
Министр подчеркнул, что спасательные отряды МЧС готовы принимать активное участие в учениях, проводимых под эгидой НАТО.
Роуз Геттемюллер в свою очередь отметила, что в повестке НАТО уделяется особое внимание компоненту подготовленности граждан и противостояния антропогенным бедствиям, и выразила готовность содействовать углублению сотрудничества МЧС Армении с НАТО.