Ռուբեն Վարդանյան. Սա բեկումնային պահ է Հայաստանի համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: IDeA հիմնադրամի եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը կարծում է, որ Հայաստանի նորընտիր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «պետք է օգտագործի ամբողջ աշխարհի հայերի հմտություններն ու ոգեւորությունը եւ խրախուսի նրանց՝ մասնակցելու Հայաստանի աճի խթանմանը»:
«Հայաստանը կարող է փարոս դառնալ այլ ազգերի համար, եթե կարողանա բարեհաջող կերպով ձեւավորել իր կառավարությունը՝ հավատարիմ մնալով նոր Սահմանադրությանը: Սա բեկումնային պահ է Հայաստանի համար: Մենք եզակի եւ անսպասելի հնարավորություն ունենք՝ մեր երկիրը վերածելու կենսունակ, ժամանակակից, ապահով եւ զարգացած հայրենիքի ամբողջ ազգի համար»,- գրել է Ռուբեն Վարդանյանը Financial Times-ի իր հոդվածում:
«Կարեւոր է նկատել, որ սա մեկ մարդու հաղթանակ չէր, այլ մի ամբողջ ազգի, եւ հատկապես՝ երիտասարդության: Դժգոհ երիտասարդության ձայնը պետք է լսելի լինի, որպեսզի նրանք կարողանան մնալ Հայաստանում եւ նպաստել ազգի հաջողությունների ձեւավորմանը: Եթե էյֆորիան կրկին հիասթափության վերածվի, մենք կարող ենք ականատես լինել ամբողջ հաջորդ սերնդի արտագաղթին: Մեր փոքր եւ փխրուն տնտեսությունը չի կարողանա դիմակայել ուղեղների նոր արտահոսքին: Փողոցներում տոնող մարդկանց ուրախությունը պետք է իրատեսական լինի: Հայաստանի խնդիրները չեն լուծվի մեկ գիշերում: Որեւէ մեկը չպետք է հավատա նրանց, ովքեր խոստանում են միլիարդավոր դոլարների ներդրումներ ներգրավել: Փոխարենը, մենք պետք է բարձրացնենք մեր երկրի մրցունակությունը»,- նշել է IDeA-ի համահիմնադիրը:
«Ակնհայտ է, թե ինչ պետք է անի Հայաստանի նոր վարչապետը:
Առաջին՝ պարոն Փաշինյանը պետք է օգտագործի ամբողջ աշխարհի հայերի հմտություններն ու ոգեւորությունը եւ խրախուսի նրանց՝ մասնակցելու Հայաստանի աճի խթանմանը: Այժմ իդեալական ժամանակն է մեր հայրենիքի համար՝ դիմելու իր էմիգրանտներին եւ խնդրելու նրանց օգնությունը երկրի երկարաժամկետ զարգացմանը նպաստելու հարցում:
Երկրորդ՝ նա պետք է բարեխղճորեն կյանքի կոչի իրեն տրված մանդատը: Հայաստանի քաղաքացիները ցանկանում են կենսունակ, հարուստ երկիր ունենալ, որը հավատարիմ կլինի արդարության, ազատության եւ հավասար հնարավորությունների սկզբունքներին: Մարդիկ չեն ցանկանում մի օլիգարխիան փոխարինել մյուսով: Նոր կառավարությունը պետք է որակապես տարբերվի նախորդներից»,- գրել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Ереван /Медиамакс/. Соучредитель фонда IDeA и гуманитарной инициативы «Аврора» Рубен Варданян считает, что новый премьер-министр Армении Никол Пашинян «должен использовать навыки и воодушевление армян всего мира».
«Армения может стать маяком для других стран, если удастся успешно сформировать правительство, оставаясь в рамках Конституции. Это переломный момент для Армении. У нас есть уникальная и неожиданная возможность превратить свою страну в жизнеспособную, современную, безопасную и развитую родину для всей нации»,- пишет Рубен Варданян в статье в газете Financial Times.
«Важно отметить, что это была не победа одного человека, а целой нации, и, особенно, молодежи. Голос недовольной молодежи должен быть услышан, чтобы они остались в Армении и способствовали формированию успехов нации. Если эйфория снова превратится в разочарование, мы можем стать очевидцами эмиграции всего следующего поколения. Наша хрупкая экономика не сможет противостоять новой утечке мозгов. Радость ликующих на улицах людей должна быть реалистичной. Проблемы Армении не будут решены за ночь. Не следует верить тем, кто обещает привлечь миллиарды долларов инвестиций. Вместо этого, мы должны повысить конкурентоспособность нашей страны»,- отметил соучредитель IDeA.
«Очевидно, что должен сделать новый премьер-министр Армении.
Во-первых, господин Пашинян должен использовать навыки и воодушевление армян всего мира и поддерживать их участие в стимулировании роста Армении. Сейчас идеальное время для нашей страны, чтобы обратиться к своим эмигрантам и попросить их помощи в содействии долгосрочному развитию страны.
Во-вторых, он должен добросовестно претворить в жизнь полученный мандат. Граждане Армении хотят иметь жизнеспособную, богатую страну, которая будет верна принципам справедливости, свободы и равных возможностей. Люди не хотят менять одну олигархию на другую. Новое правительство должно качественно отличаться от предыдущих»,- написал Рубен Варданян.