Ռուբեն Վարդանյան. Սա բեկումնային պահ է Հայաստանի համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: IDeA հիմնադրամի եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը կարծում է, որ Հայաստանի նորընտիր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «պետք է օգտագործի ամբողջ աշխարհի հայերի հմտություններն ու ոգեւորությունը եւ խրախուսի նրանց՝ մասնակցելու Հայաստանի աճի խթանմանը»:
«Հայաստանը կարող է փարոս դառնալ այլ ազգերի համար, եթե կարողանա բարեհաջող կերպով ձեւավորել իր կառավարությունը՝ հավատարիմ մնալով նոր Սահմանադրությանը: Սա բեկումնային պահ է Հայաստանի համար: Մենք եզակի եւ անսպասելի հնարավորություն ունենք՝ մեր երկիրը վերածելու կենսունակ, ժամանակակից, ապահով եւ զարգացած հայրենիքի ամբողջ ազգի համար»,- գրել է Ռուբեն Վարդանյանը Financial Times-ի իր հոդվածում:
«Կարեւոր է նկատել, որ սա մեկ մարդու հաղթանակ չէր, այլ մի ամբողջ ազգի, եւ հատկապես՝ երիտասարդության: Դժգոհ երիտասարդության ձայնը պետք է լսելի լինի, որպեսզի նրանք կարողանան մնալ Հայաստանում եւ նպաստել ազգի հաջողությունների ձեւավորմանը: Եթե էյֆորիան կրկին հիասթափության վերածվի, մենք կարող ենք ականատես լինել ամբողջ հաջորդ սերնդի արտագաղթին: Մեր փոքր եւ փխրուն տնտեսությունը չի կարողանա դիմակայել ուղեղների նոր արտահոսքին: Փողոցներում տոնող մարդկանց ուրախությունը պետք է իրատեսական լինի: Հայաստանի խնդիրները չեն լուծվի մեկ գիշերում: Որեւէ մեկը չպետք է հավատա նրանց, ովքեր խոստանում են միլիարդավոր դոլարների ներդրումներ ներգրավել: Փոխարենը, մենք պետք է բարձրացնենք մեր երկրի մրցունակությունը»,- նշել է IDeA-ի համահիմնադիրը:
«Ակնհայտ է, թե ինչ պետք է անի Հայաստանի նոր վարչապետը:
Առաջին՝ պարոն Փաշինյանը պետք է օգտագործի ամբողջ աշխարհի հայերի հմտություններն ու ոգեւորությունը եւ խրախուսի նրանց՝ մասնակցելու Հայաստանի աճի խթանմանը: Այժմ իդեալական ժամանակն է մեր հայրենիքի համար՝ դիմելու իր էմիգրանտներին եւ խնդրելու նրանց օգնությունը երկրի երկարաժամկետ զարգացմանը նպաստելու հարցում:
Երկրորդ՝ նա պետք է բարեխղճորեն կյանքի կոչի իրեն տրված մանդատը: Հայաստանի քաղաքացիները ցանկանում են կենսունակ, հարուստ երկիր ունենալ, որը հավատարիմ կլինի արդարության, ազատության եւ հավասար հնարավորությունների սկզբունքներին: Մարդիկ չեն ցանկանում մի օլիգարխիան փոխարինել մյուսով: Նոր կառավարությունը պետք է որակապես տարբերվի նախորդներից»,- գրել է Ռուբեն Վարդանյանը:

“This is a watershed moment for Armenia”, Ruben Vardanyan says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Co-founder of the IDeA Foundation and Aurora Humanitarian Initiative Ruben Vardanyan thinks that Armenian newly elected PM Nikol Pashinyan "must harness the skills and enthusiasm of Armenians across the globe, and encourage them to contribute to accelerating Armenia’s growth”.
“Armenia can become a beacon for other nations if it successfully transforms its government while remaining peaceful and abiding by its new constitution. This is a watershed moment for Armenia. We have a rare and unexpected opportunity to transform our country into a vibrant, modern, secure, peaceful and progressive homeland for a global nation”, Ruben Vardanyan writes in Financial Times.
“It’s important to note that this was not the victory of one man, but rather of an entire nation and particularly of our youth. The disaffected youth must be heard so that they agree to remain in Armenia and contribute to the success of the nation. If euphoria turns into disappointment yet again, we could witness the emigration of the entire next generation. Our small and fragile economy could not withstand a further brain drain. Those who have taken to the streets in celebration must be realistic. Armenia’s problems won’t be solved overnight. No one should believe those who promise to rapidly attract billions of dollars of investment. Instead, we have to increase our competitiveness as a country to thrive within the global economy”, IDeA co-founder noted.
“It is abundantly clear what Armenia’s new prime minister must do.
First, Mr Pashinyan must harness the skills and enthusiasm of Armenians across the globe, and encourage them to contribute to accelerating Armenia’s growth. Now is the ideal time for our homeland to tap its émigrés and ask for their help in building long-term prosperity.
Second, he must faithfully carry out the mandate he has been given. Armenian citizens want a vibrant, affluent country committed to justice, freedom and equal opportunity. Our people do not want one oligarchy to replace another. The new government needs to be qualitatively different from the previous ones”, Ruben Vardanyan writes.