Երկընտրանք, որն իրականում չկա - Mediamax.am
Այսօր իմ լավ բարեկամ Մայքլ Կամբեկը մեզ ուղարկեց իր հերթական սյունակը: Քանի որ Մայքլի օգնականները զբաղված էին եւ սյունակի հայերեն թարգմանությունը կարող էր ուշանալ, որոշեցի ինքս արագ թարգմանել այն: Երեւի, դա էր պատճառներից մեկը, որ շատ ուշադիր կարդացի սյունակը ու նկատեցի կետեր, որոնք, կարծում եմ, փոքր-ինչ սխալ շեշտադրումներ են պարունակում:
Մայքլը Քոչարյանի եւ Տեր-Պետրոսյանի դաշինքը ներկայացնում է որպես կայացած փաստ: Կարծում եմ, քանի դեռ նախկին նախագահները կամ նրանց խոսնակները չեն հայտարարել նման դաշինքի մասին, այդ պնդումը կարող է զուտ ենթադրական լինել: Իմ կարծիքն այն է, որ եթե Քոչարյանն ու Տեր-Պետրոսյանը միմյանց հասցեին հնչեցված այդքան մեղադրանքներից հետո կարող են դաշինք կազմել, դա պատիվ չի բերի ոչ մեկին, ոչ էլ մյուսին:
Սակայն ուզում եմ ուշադրություն դարձնել Մայքլի սյունակի այլ շեշտադրումների վրա: Նա նշում է, որ ԲՀԿ ղեկավարը նախագահել է մի կոնֆերանսում, որը նվիրված է եղել Պուտինի` Եվրասիական Միության գաղափարի տեսլականի քննարկմանը: Հեղինակը նշում է, որ դրանով ԲՀԿ ղեկավարը փաստորեն ընդդիմացել է Եվրամիության հետ Ազատ առեւտրի գոտու մասին բանակցություններին, որոնք վարում է ՀՀ կառավարությունը:
Հիշեցնեմ Մայքլին, որ երեկ ՀՀԿ ցուցակով Ազգային Ժողովի պատգամավոր ընտրված «Ազգային միաբանություն» կուսակցության նախագահ Արտաշես Գեղամյանը ս.թ. փետրվարի 29-ին ներկայացրեց իր նոր` «Եվրասիական միությունը մեր ապագան է» վերնագիրը կրող գիրքը: Գրքի շնորհանդեսին ներկա էր ՀՀ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, սակայն որեւէ մեկի մտքով չէր անցել այդ փաստը ներկայացնել իբրեւ Եվրամիության հետ վարվող բանակցություններին ընդդիմանալու փորձ:
Մայքլը նաեւ գրում է, որ «մինչեւ վերջերս, բոլոր հիմնական կուսակցությունները Հայաստանում ռուսամետ էին, սակայն խամաճիկ չէին»:
Լիովին համամիտ եմ նրա հետ ու կարծում եմ, որ որեւէ մեկը չի էլ պատրաստվում խամաճիկ դառնալ: Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի օրոք դրվեցին հայ-ռուսական ռազմավարական համագործակցության հիմքերը, մասնավորապես, ստորագրվեց, քաղաքական Մեծ պայմանագիրը: Ռոբերտ Քոչարյանի օրոք զարգացավ հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցությունը: Սերժ Սարգսյանի օրոք հայ-ռուսական ռազմավարական կապերն ամրապնդվեցին, մասնավորապես, ընդլայնվեց ՀՀ-ում ռուսաստանյան ռազմակայանի պատասխանատվության գոտին: Սրանք փաստեր են, որոնք հասու են բոլորին ու կարծում եմ, որ խամաճիկության մասին խոսելն առհասարակ տեղին չէ:
Նույնը կարելի է ասել նաեւ եվրոպական ինտեգրման մասին: Ըստ էության, որքան էլ տարաձայնություններ ունենան Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը ու Սերժ Սարգսյանը, նրանք բոլորն են ասել են, որ եվրոպական ուղղությունը մնում է մեր երկրի արտաքին քաղաքականության անկյունաքարերից մեկը:
Կարծում եմ, Մայքլը շատ ճիշտ է, երբ քննադատում է «Մենք կամ նրանք» մոտեցումը: Սակայն իրականությունն այն է, որ Հայաստանում այսօր չկա որեւէ ազդեցիկ քաղաքական ուժ, որն ունի այդ մոտեցումը արտաքին քաղաքականության հարցում: Բոլորն էլ հասկանում եմ, որ Հայաստանը, ուզի թե չուզի, պետք է լավ հարաբերություններ պահպանի Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Եվրամիության, Իրանի եւ մնացյալ խոշոր դերակատարների հետ:
Հավատում եմ, որ Մայքլը իրոք մեր եվրոպացի բարեկամն է ու ձգտում է օգտակար լինել մեր երկրին ու ժողովրդին: Կարծում եմ, որ դա անելու լավագույն միջոցներից մեկն է չփորձել արհեստական ջրբաժաններ ստեղծել ներկա ու նախկին նախագահների միջեւ` արտաքին կողմնորոշման հարցերում: Այսօր Հայաստանի քաղաքական էլիտայի շրջանակում չկա երկընտրանք Ռուսաստանի եւ Եվրամիության միջեւ: Երեւի չարժե փորձել այն արհեստական կերպով ստեղծել:

Дилемма, которой нет - Mediamax.am
Сегодня мой хороший приятель Майкл Камбек прислал нам свою очередную колонку. Помощники Майкла были заняты, и перевод колонки на армянский мог запоздать, и я решил сам быстро перевести ее. Наверное, поэтому я читал написанное Майклом очень внимательно и заметил в ней положения, которые, полагаю, содержат в себе несколько неверные акценты.
Майкл представляет союз Кочаряна и Тер-Петросяна в качестве состоявшегося факта. Думаю, что пока сами экс-президенты или их пресс-секретари не объявили о подобном союзе, такое утверждение может быть лишь предположением. На мой взгляд, если Кочарян и Тер-Петросян после стольких обвинений в адрес друг друга сформируют альянс, это не сделает чести ни тому, ни другому.
Но хочу обратить внимание на другие акценты колонки Майкла. Он отмечает, что лидер ППА председательствовал на конференции, посвященной обсуждению взглядов Владимира Путина относительно Евразийского Союза. Автор отмечает, что этим глава ППА фактически поставил себя в оппозицию переговорам о создании зоны свободной торговли, которые правительство Армении ведет с ЕС.
Напомню Майклу, что избранный накануне в парламент по списку РПА глава партии «Национальное единение» Арташес Гегамян 29-го февраля с.г. презентовал свою новую книгу «Евразийский союз - наше будущее». На презентации присутствовал президент Армении, лидер РПА Серж Саргсян, однако ни у кого не возникло мысли о том, чтобы представить этот факт в качестве оппозиции переговорам, ведущимся с ЕС.
Майкл также пишет, что «до последнего времени все основные армянские политические партии придерживались пророссийской направленности, но не были марионетками».
Полностью согласен с ним, и считаю, что никто и не собирается становиться марионеткой. В период президентства Левона Тер-Петросяна были заложены основы армяно-российского стратегического партнерства, был подписан так называемый Большой политический договор. В период президентства Роберта Кочаряна активно развивалось армяно-российское экономическое сотрудничество. За время президентства Сержа Саргсяна укрепились армяно-российские военные связи, в частности, расширилась зона ответственности дислоцированной в Армении российской военной базы. Это доступны всем факты, и думаю, что говорить о марионетках не совсем уместно.
То же самое можно сказать и о европейской интеграции. Какими бы ни были противоречия Левона Тер-Петросяна, Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна, все они говорили, что процесс евроинтеграции является одним из краеугольных камней внешней политики Армении.
Полагаю, что Майкл прав, когда критикует подход «мы или они». Однако реальность в том, что в Армении сегодня нет ни одной влиятельной политической силы, которая разделяет этот принцип в вопросе внешней политики. Все понимают, что Армения, хочет того или нет, должна сохранять хорошие отношения с Россией, США, Евросоюзом, Ираном и другими крупными игроками.
Верю, что Майкл действительно является нашим европейским другом и пытается быть полезным нашему народу и нашей стране. Думаю, одним из лучших способов этого будет не проводить водоразделов между действующим и бывшими президентами в вопросе внешней политики. Сегодня у армянской политической элиты нет дилеммы между Россией и Евросоюзом. И, наверное, не стоит пытаться искусственно ее создавать.