Ռուսաստանյան զենքն ու զինամթերքը ներկրվում է առանց ուշացումների - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լեւոն Այվազյանն այսօր ասել է, որ Ռուսաստանից զենքի եւ զինամթերքի մատակարարման ժամկետները պահպանվում են:
Այսօր հանդիպելով լրագրողների հետ, Լեւոն Այվազյանն ասել է, որ զինատեսակների ներկրումն իրականացվում է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ կնքված վարկային համաձայնագրի ժամանակացույցի համաձայն:
«Ժամկետներ չեն խախտվել։ Շատ բան արդեն ներկրվել է, եւ ըստ նպատակահարմարության վաղ թե ուշ ողջ ցանկը կներկայացվի»,- ասել է նա։
ՊՆ ներկայացուցիչը խոսել է նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարության մասին՝ ասելով, որ այն քաղաքական առումով շատ կարեւոր էր։ Լեւոն Այվազյանը կարծիք է հայտնել, որ «նման հայտարարություններ դեռ շատ կլինեն»։
Պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետը նշել է, որ 2016թ. ապրիլյան պատերազմից հետո հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին եւ ադրբեջանա-ղարաբաղյան շփման գծում զգալի աշխատանքներ են կատարվել։
«Տեսադիտարկման սարքերի տեղադրումը հնարավորություն է տվել արդյունավետ եւ օպերատիվ հսկել շփման գծի ողջ երկայնքը, ինչը բարձրացնում է հակառակորդի շարժի վերահսկողության հնարավորությունը»,- ասել է Լեւոն Այվազյանը։

Российское вооружение поставляется в Армению без задержек - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Начальник управления оборонной политики минобороны Армении Левон Айвазян сказал сегодня, что сроки поставок российского оружия и боеприпасов четко соблюдаются.
Сегодня на встрече с журналистами Левон Айвазян сказал, что импорт оружия осуществляется в соответствии с графиком, утвержденным кредитным соглашением между Арменией и Россией.
«Сроки не нарушаются. Многое уже доставлено, и по необходимости, рано или поздно, весь список будет обнародован», - сказал он.
Представитель минобороны высказался также о последнем заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ, отметив, что оно имеет большую политическую важность. Левон Айвазян выразил мнение, что «подобных заявлений еще будет много».
Глава управления оборонной политики отметил, что после апрельской войны 2016 года на армяно-азербайджанской государственной границе и на линии соприкосновения Арцаха и Азербайджана проведена значительная работа.
«Установка устройств видеонаблюдения позволила обеспечить эффективный и оперативный контроль над передовой по всему периметру, что повышает возможности по контролю за передвижениями противника», - сказал Левон Айвазян.