Ռուսաստանյան զենքն ու զինամթերքը ներկրվում է առանց ուշացումների - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լեւոն Այվազյանն այսօր ասել է, որ Ռուսաստանից զենքի եւ զինամթերքի մատակարարման ժամկետները պահպանվում են:
Այսօր հանդիպելով լրագրողների հետ, Լեւոն Այվազյանն ասել է, որ զինատեսակների ներկրումն իրականացվում է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ կնքված վարկային համաձայնագրի ժամանակացույցի համաձայն:
«Ժամկետներ չեն խախտվել։ Շատ բան արդեն ներկրվել է, եւ ըստ նպատակահարմարության վաղ թե ուշ ողջ ցանկը կներկայացվի»,- ասել է նա։
ՊՆ ներկայացուցիչը խոսել է նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարության մասին՝ ասելով, որ այն քաղաքական առումով շատ կարեւոր էր։ Լեւոն Այվազյանը կարծիք է հայտնել, որ «նման հայտարարություններ դեռ շատ կլինեն»։
Պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետը նշել է, որ 2016թ. ապրիլյան պատերազմից հետո հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին եւ ադրբեջանա-ղարաբաղյան շփման գծում զգալի աշխատանքներ են կատարվել։
«Տեսադիտարկման սարքերի տեղադրումը հնարավորություն է տվել արդյունավետ եւ օպերատիվ հսկել շփման գծի ողջ երկայնքը, ինչը բարձրացնում է հակառակորդի շարժի վերահսկողության հնարավորությունը»,- ասել է Լեւոն Այվազյանը։

Russia supplies weapons and ammunition to Armenia on time - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Head of the Defense Policy Department of Armenian Defense Ministry Levon Ayvazyan stated today that the terms of weapons and ammunition delivery from Russia are being upheld.
At the meeting with the press today, Levon Ayvazyan said that weapons import is realized according to the schedule of the loan agreement between Armenia and Russia.
“The terms haven’t been exceeded. A lot has been imported already, and depending on relevance, the full list will be released sooner or later,” he said.
The Defense Ministry representative also spoke about the latest statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, qualifying it as very important from the political point of view. Levon Ayvazyan shared his opinion that “there will be more such statements”.
The Head of the Defense Policy Department noted that after the April war of 2016, significant efforts were implemented on Armenia-Azerbaijan state border and Artsakh-Azerbaijan Line of Contact.
“Installement of surveillance equipment provided efficient and operative control over the entire length of the Line of Contact, which increases the ability to detect the rival’s movement,” Levon Ayvazyan said.