ՀՀ ԱԳ նախարար. Մերժել ինքնորոշման իրավունքը նույնն է, թե հակադրվել էվոլյուցիային - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, որ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրագործման մերժումը կամ դրան խոչընդոտելը կարող է պարարտ հող ստեղծել նոր հակամարտությունների համար:
«Հայաստանը մշտապես ասել եւ ասում է, որ ինքնորոշման իրավունքի իրագործումը պատճառ չէ նոր հակամարտությունների ստեղծման համար: Այլ ընդհակառակը՝ այդ իրավունքի իրագործումը կարող է կանխարգելել նոր հակամարտությունները եւ նպաստել տարածաշրջանային եւ միջազգային խաղաղության հաստատմանը, պահպանմանը եւ ամրապնդմանը»,- այսօր Երեւանում Մեծ Բրիտանիայի Եվրոպայի հարցերով պետական նախարար Դեյվիդ Լիդինգթոնի հետ կայացած համատեղ ասուլիսում ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը՝ մեկնաբանելով օրեր առաջ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 69-րդ նստաշրջանում ներկայացված՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի վերաբերյալ անկախ փորձագիտական զեկույցը:
Նախարարի խոսքերով, Հայաստանը մշտապես հանդես է եկել այն մոտեցմամբ, որ ինքնորոշման իրավունքի իրագործումը կարող է նպաստել ժողովրդավարությանը եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությանը:
«Այսօր միջազգային հարաբերությունների համակարգը, ՄԱԿ-ի անդամ 193 պետություններով հանդերձ, հենց ինքնորոշման իրավունքի իրագործման արդյունք է: ՄԱԿ-ի հիմնադրման ժամանակ եղել է 51 երկիր: Այժմ ՄԱԿ-ի անդամ երկրների թիվը համարյա թե քառապատկվել է: Դեմ դուրս գալ կամ անտեսել ինքնորոշման իրավունքը նույնն է, ինչ հակադրվել էվոլյուցիային: Կարելի է միանշանակ ասել, որ այդ կարեւոր զեկույցը եւս մեկ անգամ փաստում է Հայաստանի եւ բազմաթիվ երկրների մոտեցումները ազգերի ինքնորոշման հարցում»,- նշել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նախարարի համոզմամբ, երկիրը, որտեղ պաշտպանվում են մարդու իրավունքները, չի կարող դեմ դուրս գալ ինքնորոշման իրավունքին: Այս համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանը հիշեցրել է վերջերս Շոտլանդիայում անցկացված հանրաքվեն:

Глава МИД Армении: Отрицать право на самоопределение - все равно, что противиться эволюции - Mediamax.am
Глава МИД Армении: Отрицать право на самоопределение - все равно, что противиться эволюции
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил сегодня, что отрицание реализации права народа на самоопределение или препятствие ему может создать благоприятную почву для новых конфликтов.
«Армения всегда заявляла, что реализация права на самоопределение не является причиной новых конфликтов. Наоборот, реализация этого права может предотвратить новые конфликты и способствовать установлению, поддержанию и укреплению регионального и международного мира»,- сказал Эдвард Налбандян, комментируя  представленный несколько дней назад на 69-й сессии Генеральной ассамблеи ООН независимый экспертный доклад о праве народов на самоопределение.
«Сегодня система международных отношений, вместе со 193 странами-членами ООН, является результатом реализации именно права на самоопределение. Во время основания ООН членами этой организации была 51 страна. Сегодня число стран-членов ООН увеличилось почти в четыре раза. Быть против или игнорировать право на самоопределение - то же самое, что противиться эволюции»,- сказал Эдвард Налбандян.
По словам министра, страна, где защищаются права человека, не может выступать против права на самоопределение. В этом контексте Эдвард Налбандян напомнил недавний  референдум в Шотландии.