ԱՄՆ-ը պայքարում է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Միացյալ Նահանգները մեծապես աջակցում է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի գործունեությանը եւ շարունակում է աշխատել գրասենյակի՝ մանդատի վերաբերյալ համաձայնության կայացման հարցի շուրջ:
Այս մասին Մեդիամաքսին ասել են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից։
Հունվարի 12-ին Մեդիամաքսը պատմել էր ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի գործունեության հետ կապված խնդիրների մասին, որոնք, մեր տեղեկություններով, առնչվում են Ադրբեջանի հետ:
Հայաստանի ԱԳՆ-ն անուղղակի կերպով հաստատել էր այդ տեղեկությունը:
ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ առաքելության հաղորդակցության հարցերով տնօրեն Ջոնաթան Լելին Մեդիամաքսին ասել է, որ խնդրի վերաբերյալ հունվարի 12-ին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում ելույթ է ունեցել կազմակերպությունում ԱՄՆ դեսպան Դենիել Բաերը:
Նա ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Ավստրիայի ԱԳ նախարար Սեբաստիան Կուրցին կոչ է արել այս հարցին հնարավորինս արագ լուծում տալ:
«Ավստրիայի նախագահության առաջիկա կարեւորագույն խնդիրներից մեկը առանձին երկրներում գործող բոլոր դաշտային առաքելությունների մանդատի վերաբերյալ համաձայնության ձեռքբերումն է»,-ասել է Դենիել Բաերը:
Նա հայտնել է, որ «դաշտային առաքելությունների միջոցով է իրականացվում ԵԱՀԿ ամենակարեւոր ամենօրյա աշխատանքը»:

США борются за ереванский офис ОБСЕ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Соединенные Штаты оказывают посильную поддержку деятельности ереванского офиса ОБСЕ и продолжают работать над принятием решения относительно продления мандата офиса.
Об этом Медиамакс сообщили в посольстве США в Армении.
Вчера Медиамакс писал о затруднениях, возникших в связи с деятельностью ереванского офиса ОБСЕ, которые, по нашим данным, связаны с Азербайджаном.
МИД Армении косвенно подтвердил эти сведения.
Директор по вопросам коммуникации миссии США в ОБСЕ Джонатан Лэли сказал Медиамакс, что 12 января на заседании Постоянного совета США выступил посол США в ОБСЕ Даниэль Баэр.
Он призвал действующего председателя ОБСЕ, главу МИД Австрии Себастьяна Курца решить данный вопрос как можно скорее.
«Одной из важнейших задач австрийского председательства является достижение соглашений относительно мандатов всех полевых миссий в отдельных странах», - сказал Даниэль Баэр.
Он сообщил, что «важнейшая каждодневная работа ОБСЕ осуществляется именно посредством полевых миссий».