ԱՄՆ-ը պայքարում է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Միացյալ Նահանգները մեծապես աջակցում է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի գործունեությանը եւ շարունակում է աշխատել գրասենյակի՝ մանդատի վերաբերյալ համաձայնության կայացման հարցի շուրջ:
Այս մասին Մեդիամաքսին ասել են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից։
Հունվարի 12-ին Մեդիամաքսը պատմել էր ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի գործունեության հետ կապված խնդիրների մասին, որոնք, մեր տեղեկություններով, առնչվում են Ադրբեջանի հետ:
Հայաստանի ԱԳՆ-ն անուղղակի կերպով հաստատել էր այդ տեղեկությունը:
ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ առաքելության հաղորդակցության հարցերով տնօրեն Ջոնաթան Լելին Մեդիամաքսին ասել է, որ խնդրի վերաբերյալ հունվարի 12-ին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում ելույթ է ունեցել կազմակերպությունում ԱՄՆ դեսպան Դենիել Բաերը:
Նա ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Ավստրիայի ԱԳ նախարար Սեբաստիան Կուրցին կոչ է արել այս հարցին հնարավորինս արագ լուծում տալ:
«Ավստրիայի նախագահության առաջիկա կարեւորագույն խնդիրներից մեկը առանձին երկրներում գործող բոլոր դաշտային առաքելությունների մանդատի վերաբերյալ համաձայնության ձեռքբերումն է»,-ասել է Դենիել Բաերը:
Նա հայտնել է, որ «դաշտային առաքելությունների միջոցով է իրականացվում ԵԱՀԿ ամենակարեւոր ամենօրյա աշխատանքը»:

USA advocates for keeping the OSCE Office in Yerevan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The United States strongly supports the work of the OSCE Office in Yerevan, and continues to work for agreement on its mandate.
U.S.  Embassy in Armenia told this to Mediamax.
On January 12 Mediamax reported on the issues with the OSCE Office in Yerevan, which, according to our information, are related to Azerbaijan.
Armenian MFA indirectly supported that information.
Communications Director for the U.S. Mission to the OSCE Jonathan Lalley told Mediamax that U.S. Ambassador to OSCE Daniel Baer delivered a speech regarding this issue at the OSCE Permanent Council session on January 12.
He urged OSCE Chairman-in-Office, Austrian Foreign Minister Sebastian Kurz to resolve the issue as soon as possible.
“Among the most critical tasks imminently facing the Austrian Chairmanship, as you highlighted, is to reach agreement on all field mission mandates,” Daniel Baer said.
He stated that “field missions are responsible for the most important day-to-day work of this organization”.