Նալբանդյանը հույս է հայտնել, որ միջնորդները հետեւողական կլինեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրները բազմիցս նշել են, թե որ կողմն է մերժում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը:
ԱԳՆ-ում նշել են, որ նախարարն այս մասին ասել է` անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարությանը՝ ադրբեջանական դիվերսիոն հարձակման փորձի վերաբերյալ:
«Համաձայն ենք նրանց հետ, որ հրադադարի խախտումներն անընդունելի են: Համաձայն ենք, որ պետք է անվերապահ իրականացվեն Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նրա խոսքով՝ մեխանիզմի կիրառումը հնարավորություն կընձեռնի, «ինչպես համանախագահներն են ասում, ձերբազատվել փոխադարձ մեղադրանքներից»:
«Թեեւ, երբ ադրբեջանական դիվերսանտը վնասազերծվում է հայկական դիրքերում, բոլորի համար առանց մեխանիզմի էլ պարզ է, թե ով է հարձակվել»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Նա հույս է հայտնել, որ «եռանախագահները հետեւողական կլինեն` անհապաղ խստորեն արձագանքելու հակամարտության գոտում ուժի կամ ուժի սպառնալիքի յուրաքանչյուր դրսեւորմանը` հատկապես, երբ հրադադարի խախտման արդյունքում զոհեր են լինում»:
«Չպետք է թույլ տալ, որ ուշացած արձագանքը խախտումներ իրականացնողի կողմից ընկալվի, թե իր գործողությունները կարող են հանդուրժվել»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը։
Նրա խոսքով` «համանախագահները մնում են այն եզակի ձեւաչափը, որոնք իրենց մանդատի համաձայն կարող են եւ պետք է շարունակեն կանխարգելիչ գործունեությունը»:

Nalbandian expresses hope in consistency from mediators - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said today that Co-Chair countries of OSCE Minsk Group have repeatedly mentioned which of the sides rejects incorporation of OSCE investigative mechanism.
Armenian Foreign Ministry noted that Edward Nalbandian said this, referring to the latest statement from OSCE Minsk Group on Azerbaijan’s attempt of diversion attack.
“We agree that ceasefire violation is unacceptable. We agree that the agreements, reached during summits in Vienna and St. Petersburg, should be strictly observed,” Edward Nalbandian said.
According to him, incorporation of OSCE investigative mechanism will give the opportunity “to cease mutual accusations, as Co-Chairs mention”.
“Although, when Azerbaijani saboteur is neutralized in the Armenian positions, no one needs a mechanism to find out the initiator,” Armenian Foreign Minister said.
Minister Nalbandian expressed hope that “Co-Chairs will be consistent on soonest and strict response to any manifestation of force or threat of force on the Line of Contact, especially when there are victims during ceasefire violations.”
“We should not allow the initiator of violations perceive late responses as toleration of their actions,” Edward Nalbandian said.
According to him, “Co-Chairs remain to be the unique format, which can and should continue accomplishing preventive measures in accordance with their mandate.”