Նալբանդյանը հույս է հայտնել, որ միջնորդները հետեւողական կլինեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրները բազմիցս նշել են, թե որ կողմն է մերժում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը:
ԱԳՆ-ում նշել են, որ նախարարն այս մասին ասել է` անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարությանը՝ ադրբեջանական դիվերսիոն հարձակման փորձի վերաբերյալ:
«Համաձայն ենք նրանց հետ, որ հրադադարի խախտումներն անընդունելի են: Համաձայն ենք, որ պետք է անվերապահ իրականացվեն Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նրա խոսքով՝ մեխանիզմի կիրառումը հնարավորություն կընձեռնի, «ինչպես համանախագահներն են ասում, ձերբազատվել փոխադարձ մեղադրանքներից»:
«Թեեւ, երբ ադրբեջանական դիվերսանտը վնասազերծվում է հայկական դիրքերում, բոլորի համար առանց մեխանիզմի էլ պարզ է, թե ով է հարձակվել»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Նա հույս է հայտնել, որ «եռանախագահները հետեւողական կլինեն` անհապաղ խստորեն արձագանքելու հակամարտության գոտում ուժի կամ ուժի սպառնալիքի յուրաքանչյուր դրսեւորմանը` հատկապես, երբ հրադադարի խախտման արդյունքում զոհեր են լինում»:
«Չպետք է թույլ տալ, որ ուշացած արձագանքը խախտումներ իրականացնողի կողմից ընկալվի, թե իր գործողությունները կարող են հանդուրժվել»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը։
Նրա խոսքով` «համանախագահները մնում են այն եզակի ձեւաչափը, որոնք իրենց մանդատի համաձայն կարող են եւ պետք է շարունակեն կանխարգելիչ գործունեությունը»:

Налбандян надеется на последовательность посредников - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил сегодня, что страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ неоднократно отмечали, какая сторона отклоняет внедрение механизмов расследования инцидентов.
В МИД отметили, что об этом министр сказал, комментируя последнее заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ по поводу азербайджанской диверсионной атаки.
«Мы согласны с ними, что нарушения режима прекращения недопустимы. Согласны, что нужно беспрекословно выполнить договоренности, достигнутые в Вене и Санкт -Петербурге», - сказал Эдвард Налбандян.
По его словам, применение механизмов расследования позволит, «как выразились сопредседатели, избавиться от взаимных обвинений».
«Хотя, когда азербайджанский диверсант обезвреживается на армянских постах, и без механизмов всем ясно, кто нападал», - сказал глава МИД Армении.
Налбандян выразил надежду, что «сопредседатели будут последовательными и станут строго и немедленно реагировать на любое проявление силы или угрозы силы в зоне конфликта, особенно, когда нарушение режима перемирия приводит к жертвам».
«Нельзя допускать, чтобы запоздалая реакция воспринималась нарушителем так, словно его действия могут быть сочтены приемлемыми», - сказал Эдвард Налбандян.
По его словам, «сопредседатели Минской группы ОБСЕ остаются единственным форматом, который в соответствии со своим мандантом могут и должны продолжить превентивные действия».