Անաստաս Միկոյանը եւ Ջերի Լի Լյուսիը Հոլիվուդում
1959 թվականի հունվարի 5-ին Վաշինգտոնում կայացավ Անաստաս Միկոյանի հանդիպումը ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Ֆոստեր Դալեսի հետ: Երկու օր անց, հունվարի 7-ին, Պետքարտուղարությունը հանդիպման մասին հաշվետվություն ուղարկեց Կենտրոնական հետախուզական վարչության տնօրեն Ալեն Դալեսին, ով պետքարտուղարի եղբայրն էր:
Հանդիպումը սկսվեց նրանից, որ պետքարտուղարը հետաքրքրվեց Միկոյանից, արդյո՞ք նրան դուր եկավ ԱՄՆ-ում ցուցաբերած ընդունելությունը: Նա նաեւ ասաց, որ ընդունում է քաղաքացիների խաղաղ ցույցերի իրավունքը (Միկոյանի այցն ուղեկցվում էր բողոքի ակցիաներով), սակայն որոշ մարդիկ կատարում են այնպիսի գործողություններ, որոնք կարող են հյուրերին վիրավորական թվալ: Նա նաեւ հույս հայտնեց, որ Միկոյանը համոզվել է ամերիկացի ժողովրդի ընկերասեր եւ հետաքրքրասեր լինելու մեջ:
Միկոյանը նշեց, որ հնարավորություն է ունեցել ծանոթանալ ամերիկացիների հետ դեռեւս 22 տարի առաջ,եւ այս անգամ նրա տպավորությունները դրական են՝ չնայած որոշ ներգաղթյալների գործողություններին: Նա զգում է, որ ռուս եւ ամերիկացի ժողովուրդները կարող են ապրել միասին հաշտ ու համերաշխ: Միկոյանը նշեց, որ 22 տարի առաջ նա ճամփորդել է Ամերիկայում առանց թիկնապահների, սակայն այս անգամ անվտանգության միջոցառումների հրատապ անհրաժեշտություն կար: Ի պատասխան՝ Դալեսը նկատեց, որ դա ցույց է տալիս, թե որքան մեծ է Միկոյանի անձի կարեւորությունը:
Միկոյանը նշեց, որ ի տարբերություն քսաներկու տարվա վաղեմության այցի՝ մամուլն այս անգամ իր հանդեպ ավելի բարեհաճ էր, քան ինքն ակնկալում էր: Նրա խոսքով, դա նշանակում է, որ կամ մամուլն է ավելի լավը դարձել, կամ էլ իրեն է հաջողվել ավելի լավ հաղորդակցվել լրագրողների հետ:
Գործարարները նույնպես հետաքրքրված էին նրա առաջարկներով: Քսաներկու տարի առաջ նա կարողացել էր հանդիպել միայն General Motors եւ Ford ընկերություններից մի քանի ներկայացուցիչների հետ, իսկ այս անգամ նա հանդիպումներ անցկացրեց բազմաթիվ ազդեցիկ բիզնես-առաջնորդների հետ:
Նա հանդիպեց Հենրի Ֆորդ Երկրորդի հետ, ով նրան շատ սիրալիր թվաց, ինչպես նաեւ Դեյվիդ Ռոքֆելերի հետ, ով իր ափսոսանքը հայտնեց այն առիթով, որ մոսկովյան մամուլը եւ որոշ անձինք հակված են մտածել, որ իր ընտանիքը պատերազմ եւ սովետա-ամերիկյան հարաբերությունների վատթարացում է ցանկանում: Ռոքֆելերն ասաց Միկոյանին, որ իր ընտանիքը մյուսներից ոչ պակաս շահագրգռված այդ հարաբերությունների լավացմամբ:
Պետքարտուղարը նաեւ ասաց, որ իր անունն էլ արատավորված «պատերազմի հրահրող» լինելու մեղադրանքներով, ինչին Միկոյանը պատասխանեց, որ ինքը չէր օգտագործի «արատավորված» բառը:
Այնուամենայնիվ, նա ասաց, որ Խորհրդային Միությունը պետքարտուղարին համարում է Սառը պատերազմի առաջատար ռազմավար: Պետքարտուղարն իր հերթին առաջարկեց Միկոյանին վերանայել սովետական քարոզչական գիծը: Միկոյանը նշեց, որ դա հնարավոր է անել միայն փոխադարձության հիման վրա:
Բանակցությունների հիմնական հարցը գերմանական հիմնախնդիրն էր եւ Բեռլինի ճակատագիրը, օրակարգում էին նաեւ Չինաստանի եւ Թայվանի, ինչպես նաեւ Կորեական թերակղզու, Վիետնամի եւ Մերձավոր Արեւելքի հարցերը:
Այս համատեքստում հետաքրքիր է, թե ինչպես է այդ ժամանակահատվածն իր հուշերում նկարագրում հանդիպմանը ներկա եղած Օլեգ Տրոյանովսկին՝ արտաքին քաղաքականության հարցերով ԽՍՀՄ Նախարարների խորհրդի նախագահի օգնականը եւ «Ամերիկայի հետ դեմ առ դեմ» գրքի հեղինակներից մեկը:
«1959 -ը շատ անհանգիստ տարի էր: Տարեսկզբին կայացավ Անաստաս Իվանովիչ Միկոյանի ուղեւորությունը ԱՄՆ: Նրան հանձնարարել էին հասկացնել նախագահին եւ պետքարտուղարին, որ Մոսկվան նախկինի պես կոշտ դիրքորոշում ունի (Արեւմտյան Բեռլինի հարցում), սակայն պատրաստ է բանակցություններ վարել, իսկ ավելի վաղ հայտարարված վերջնաժամկետը իրականում վերջնագրի բնույթ չունի:Դա բծախնդիր առաքելություն էր, որն ի զորու էր իրականացնել թերեւս միայն Միկոյանը:
Ես ուղեկցում էի Անաստաս Իվանովիչին այդ հիշարժան ուղեւորության ընթացքում որպես խորհրդական եւ թարգմանիչ: Ամերիկացիները նրան ընդունում էին որպես սովետական վարչապետի alter ego: Տեղի ունեցան հանդիպումներ նախագահ Դուայթ Էյզենհաուերի եւ պետքարտուղար Ջոն Ֆոստեր Դալեսի հետ, ով շուտով մահացավ քաղցկեղից: Կայացավ ճաշկերույթ, որին ներկա էին փոխնախագահ Նիքսոնը, Ջոն Ֆոստեր Դալեսը եւ նրա եղբայր Ալեն Դալեսը՝ ԿՀՎ ղեկավարը:Կարծում եմ, հենց այդ զրույցների շնորհիվ Բեռլինի հարցը վերջապես շարժվեց մեռյալ կետից:
Անաստաս Միկոյանը եւ Ջերի Լի Լյուսիը Հոլիվուդում Անաստաս Միկոյանը եւ Ջերի Լի Լյուսիը Հոլիվուդում
Այցի պաշտոնական դիվանագիտական տեսանկյունից  բացի տեղի ունեցավ մեծ շրջագայություն երկրի տարածքով, որն ուղեկցվում էր մի շարք քաղաքներում ելույթներով (Նյու Յորքում եւ Դետրոյթում գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների, Չիկագոյում փաստաբանների, Լոս Անջելեսում ուսանողների, Հոլիվուդում կինոդերասանների առջեւ) եւ ամենուրեք բազմաթիվ մամլո ասուլիսներով: Իրավիճակն այդ ժամանակ՝ հունգարական դեպքերից հետո, մեզ համար բարենպաստ չէր: Գուցե, առավել վատ էր, քան երբեւէ: Չիկագոյում մեզ վրա ձվեր էին նետում, Լոս Անջելեսում Միկոյանի ինքնաթիռից դուրս գալու պահին «Միկոյանի համար» գրվածքով բաց դագաղ տարան: Թերեւս  մամուլի ասուլիսների ժամանակ եւ ելույթներից հետո տրվող հարցերն էլ ամենեւին  բարեկամական չէին: Պատկերացնում եմ, ինչպես կարձագանքեր դրանց Խրուշչովը: Սակայն Միկոյանն իր ոճն ուներ. հեգնանք, ծաղրանք, հումոր կամ հանգիստ հերքում:
Անաստաս Միկոյանը եւ ԱՄՆ-ում ԽՍՀՄ դեսպան Միխայիլ Մենշիկովը Անաստաս Միկոյանը եւ ԱՄՆ-ում ԽՍՀՄ դեսպան Միխայիլ Մենշիկովը
Վաշինգթոնում Միկոյանին առաջարկեցին ելույթ ունենալ հայտնի «Հանդիպում մամուլի հետ» հաղորդմանը, որտեղ Անաստաս Իվանովիչը պետք է պատասխաներ հինգ առաջատար ամերիկյան լրագրողների հարցերին: Մեր դեսպան Միխայիլ Մենշիկովը սկսեց համոզել նրան հրաժարվել հրավերից, ասելով, որ այդ ամենը կավարտվի սկանդալով: Միկոյանը չընդունեց դեսպանի փաստարկները, ասելով. «Լսե՛ք, եթե ես, լինելով Քաղբյուրոյի անդամ, չկարողանամ մի քանի լրագրողների հարցերը լուծել, ապա էլ ինչի՞ համար ենք մենք պիտանի»:

Анастас Микоян и Джерри ли Льюис на встрече в Голливуде
5 января 1959 года в Вашингтоне состоялась встреча Анастаса Микояна с государственным секретарем Джоном Фостером Даллесом. Спустя два дня, 7 января, Госдапартамент отправил подробный отчет о встрече директору ЦРУ Алену Даллесу - родному брату госсекретаря.
Встреча началась с того, что госсекретарь поинтересовался у Микояна, как ему понравился прием, оказанный в США. Он также сказал, что верит в право граждан на мирные демонстрации (визит Микояна сопровождался акциями протеста), однако определенные лица заботятся о деятельности, которая может показаться гостям оскорбительной. Он также выразил надежду, что Микоян убедился в том, что американский народ дружелюбен и любопытен.
Микоян отметил, что у него была возможность познакомиться с американцами еще 22 года назад, и на этот раз у него хорошие впечатления, несмотря на действия некоторых иммигрантов. Он чувствует, что российский и американский народы могут жить вместе в мире и дружбе. Микоян отметил, что 22 года назад он путешествовал в Америке без охраны, однако на этот раз была острая необходимость в мерах безопасности. На что Даллес заметил, что это демонстрирует тот факт, насколько Микоян важная фигура.
Микоян отметил, что в отличие от визита двадцатидвухлетней давности, пресса была к нему более благосклонна, чем он ожидал. По его словам, это означает, что либо пресса стала лучше или же он сам оказался способен лучше общаться с ней.
Бизнесмены также были заинтересованы в его предложениях. 22 года назад он смог встретиться лишь с несколькими официальными лицами из компаний General Motors и Ford, однако в этот раз он провел встречи со многими влиятельными бизнес-лидерами. Он встретился с Генри Фордом II, который показался ему очень любезным, а также с Дэвидом Рокфеллером, который выразил свои сожаления по поводу того, что московская пресса и некоторые лица склонны полагать, что его семья желает войны и ухудшения советско-американских отношений. Рокфеллер сказал Микояну, что его семья не меньше остальных желает улучшения этих отношений.
Госсекретарь также сказал, что он сам был запятнан обвинениями в качестве «поджигателя войны», на что Микоян отметил, что он не стал бы использовать слово «запятнан». Тем не менее, сказал он, Советы считают госсекретаря ведущим стратегом холодной войны. Госсекретарь, в свою очередь, предложил Микояну пересмотреть советскую пропагандистскую линию. Микоян отметил, что это можно сделать на основе взаимности.
Основным вопросом переговоров была германская проблема и судьба Берлина, на повестке также были вопросы Китая и Тайваня, а также Корейского полуострова, Вьетнама и стран Ближнего Востока.
В этом контексте интересно, как описывает этот период в своих мемуарах присутствовавший на этой встрече помощник по внешнеполитическим вопросам Председателя Совета Министров СССР и один из авторов книги «Лицом к лицу с Америкой» Олег Трояновский.
«1959 год был очень беспокойным. В начале года состоялась поездка Анастаса Ивановича в США. Ему было поручено дать понять президенту и государственному секретарю, что Москва по-прежнему занимает жесткую позицию (по Западному Берлину), но готова вести переговоры, а объявленный ранее крайний срок на самом деле не является ультимативным. Это была деликатная миссия, которая была по плечу, пожалуй, только Микояну.
Я сопровождал Анастаса Ивановича в этой памятной поездке в роли советника и переводчика. Американцы его воспринимали как альтер эго советского премьер-министра. Были встречи с президентом Дуайтом Эйзенхауэром и государственным секретарем Джоном Фостером Даллесом, который вскоре скончался от рака. Был обед, на котором присутствовали вице-президент Никсон, Джон Фостер Даллес и его брат Аллен Даллес, руководитель ЦРУ. Думаю, что благодаря именно этим беседам берлинский вопрос начал наконец сдвигаться с мертвой точки.
Анастас Микоян и Джерри ли Льюис на встрече в Голливуде Анастас Микоян и Джерри ли Льюис на встрече в Голливуде
Помимо официального дипломатического аспекта визита в США, состоялось большое турне по стране с выступлениями в ряде городов: перед представителями деловых кругов в Нью-Йорке и Детройте, перед адвокатами в Чикаго, студентами - в Лос-Анджелесе, киноактерами - в Голливуде - и повсюду многочисленные пресс-конференции. Обстановка тогда, после венгерских событий, была для нас малоприятной. Может быть, хуже, чем когда-либо. В Чикаго в нас бросали яйца, в Лос-Анджелесе при выходе Микояна из самолета пронесли открытый гроб с надписью «Для Микояна». Да и вопросы на пресс-конференциях и после выступлений были отнюдь не благожелательные. Представляю себе, как реагировал бы на это Хрущев! Но у Микояна был свой стиль - ирония, сарказм, юмор или спокойное опровержение.
Анастас Микоян и посол СССР в США Михаил Меньшиков Анастас Микоян и посол СССР в США Михаил Меньшиков
В Вашингтоне Микояну предложили выступить в известной программе «Встреча с прессой», где Анастас Иванович должен был отвечать на вопросы пяти ведущих американских журналистов. Наш тогдашний посол в США Михаил Меньшиков стал уговаривать его отказаться от приглашения, говоря, что дело кончится скандалом. Микоян отвел аргументы посла, сказав: «Послушайте, если я, член Политбюро, не смогу справиться с несколькими журналистами, то куда мы все годимся?».