Հայաստանը գերազանց ներկայացավ Մալթայում - Mediamax.am
Ավարտվեց Մալթայի Միջազգային Երաժշտական վեցերորդ փառատոնը, որի շրջանակներում ապրիլի 18-30-ը կայացան Հայաստանի մշակույթի օրերը:  Վառ ու բովանդակալից միջոցառումների ցանկում ընդգրկված էին ֆոտոցուցահանդեսներ, ֆիլմերի դիտումներ եւ, իհարկե, բացառիկ համերգային երեկոներ՝ համաշխարհային ճանաչում վայելող մենակատարների եւ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի մասնակցությամբ:
Հայ մշակույթի օրերի մեկնարկը տրվեց Արամ Խաչատրյանի 115-ամյակին նվիրված համերգով, որին նախորդեց Արամ Խաչատրյանի  տուն-թանգարանի կողմից պատրաստած «Երաժշտության միջազգային լեզուն» ցուցահանդեսի բացումը. այն իր մեջ ընդգրկում էր կոմպոզիտորի լուսանկարները աշխարհի հայտնիների ընկերակցությամբ:
Եւս մեկ ցուցահանդես ներկայացրեց Կոմիտասի թանգարան-ինտիտուտը. «Կոմիտաս.կյանքը լուսանկարներում» էքսպոզիցիան բաղկացած էր 32 լուսանկարից, որոնք պատմում են վարպետի կյանքի տարբեր ժամանակահատվածների մասին:
Հայկական օրերի շրջանակներում Մալթայում առաջին անգամ հնչեց Կոմիտասի խմբերգային երաժշտությունը: Խմբավար Սիփան Օլահի ղեկավարությամբ Մալթայի հավաքական կամերային երգչախումբը Կոմիտասի 10 երգ կատարեց:
Մեկ այլ կարեւոր «պրեմիերա» կայացավ վիեննաբնակ դաշնակահարուհի Նարե Արղամանյանի եւ Մալթայի սիմֆոնիկ նվագախմբի երաժիշտների համագործակցության շնորհիվ. հանրությանը ներկայացվեց  մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանի կամերային երաժշտությունը:
Մալթայում ներկայացվեցին նաեւ հայկական ժողովրդական պարեր՝ Մարսելից ժամանած «Արաքս» պարային համույթի կատարմամբ: Համույթի մասնակիցների  էներգետիկան այնքան վարակիչ էր, որ հանդիսատեսը երկար չէր ցանկանում բաժանվել «Արաքս»-ի երիտասարդներից:
Մեծ հաջողությամբ անցան մեր պատանի երաժիշտների քառօրյա հյուրախաղերը. քանոնահարուհի Մերի Մուսինյանը, դուդուկահար Գեւորգ Ստեփանյանը, դաշնակահարուհի Էլեն Հարությունյանը եւ վոկալիստ Վահրամ Հովհաննիսյանը առաջին անգամ էին շրջագայում միասին: Համերգներից ոգեւորված, խոստացան վերադառնալ Մալթա՝ նոր ծրագրով:
Մեծ էր հետաքրքրությանը Արտավազ Փելեշյանի «Տարվա եղանակները» կինոպոէմի եւ Միքայել Պողոսյանի եւ Հրաչ Քեշիշյանի «Շնորհակալություն, հայրիկ» ֆիլմի նկատմամբ:
Հայ մշակույթի օրերի շրջանակում հատուկ տեղ ունեին Զավեն Սարգսյանի հեղինակած «Խաչքարեր» եւ «Քարերի գաղտնիքը» ֆոտոցուղահանդեսները:
Հայկական օրերի եզրագիծը նշանավորվեց «Խաչատրյան տրիո»-ի համերգով:
Երեկոյի ընթացքում արդեն իր ուրույն, ճանաչելի դարձած հնչեղությամբ եռյակը կատարեց Արամ Իլյիչի ստեղծագործությունները, Առնո Բաբաջանյանի «Նոկտյուրնը», ինչպես նաեւ՝ Ալեքսեյ Շորի յոթ պիեսները:
Այս ծրագիրն ընդգրկված է տրիոյի նոր ձայնասկավառակում՝  թողարկված աշխարհահռչակ Sony ընկերության կողմից:
Հայկական օրերը փակվեցին Չայկովսկու անվան միջազգային մրցույթի դափնեկիր, թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանի «The Magic Cello» համերգով:
Այդ օրը Հայկական պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ղեկավարում էր Նարեկի ավագ եղբայրը՝ դիրիժոր Տիգրան Հախնազարյանը: Եղբայրները խոստովանեցին, որ համատեղ համերգները առանձնահատուկ են իրենց համար, իսկ փոխըմբռնումն այնքան ուժեղ է, որ միմյանց նայելու անհրաժեշտությունը անգամ չկա:
Իրապես մոգական միջավայրում հնչեցին Չայկովսկու «Ռոմեո եւ Ջուլիետ» նախերգանք-ֆանտազիան, Ու. Էլգարի՝ թավջութակի եւ նվագախմբի համար կոնցերտը եւ Ա. Շորի երեք պիեսները:
Խորհրդանշական էր, որ Հայ մշակույթի օրերի փակումը համընկավ Մալթայում անցկացվող ավանդական Հրավառության տոների հետ եւ համերգից հետո հանդիսատեսներին հնարավորություն ընձեռվեց հետեւել այդ հեքիաթային տեսարանին:
Մալթայի Միջազգային երաժշտական փառատոնին մեր գլխավոր հպարտություններից էր Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, որը հանդես էր գալիս որպես ռեզիդենտ: Այդ «երաժշտական մարաթոնի» ընթացքում նվագախումբը ելույթ ունեցավ աշխարհի ամենապահանջված երաժիշտների հետ:
Բացի այդ, Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ բեմում միավորվեցին Հայաստանի եւ Մալթայի նվագախմբերը՝ Ա. Շորի ստեղծագործության համաշխարհային պրեմիերայի եւ հայ մեծ հանճար Ա. Խաչատրյանի ստեղծագործությունները կատարելու համար: Նվագախումբը նաեւ մի ամբողջ օր նվագեց փառատոնին զուգահեռ ընթացող Դաշնակահարների միջազգային մրցույթի եզրափակիչ դուրս եկած 6 երաժիշտների հետ:
Փառատոնի ամփոփիչ ասուլիսում հայտնի կոմպոզիտոր եւ դիրիժոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկին ասաց.
«Այն, ինչ արեց Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ շատ տպավորիչ է: Սա նաեւ մեծ ձեռքբերում է Հայաստանի համար»:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի մշակույթի օրերը կայացան Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի շնորհիվ՝ Մալթայի մշակույթի, սոցիալական արդարության եւ տեղական ինքնակառավարման նախարարության, Հայաստանի մշակույթի նախարարության, Arts Council Malta-ի եւ Valletta-2018 Foundation-ի աջակցությամբ:

Армения предстала на Мальте во всей красе - Mediamax.am
Завершился Шестой Международный мальтийский музыкальный фестиваль, в рамках которого 18-30 апреля прошли Дни армянской культуры. В числе ярких и содержательных мероприятий были фотовыставки, показы фильмов, и, конечно, исключительные концертные вечера с участием мировых звезд классической музыки и Государственного симфонического оркестра Армении.
Начало Дней армянской культуры ознаменовалось концертом, посвященным 115-летию Арама Хачатуряна, которому предшествовало открытие фотовыставки «Международный язык музыки», подготовленной домом-музеем Арама Хачатуряна. На выставке были представлены фотографии композитора в компании всемирных знаменитостей.
Еще одну выставку подготовил дом-музей Комитаса: «Комитас: жизнь в фотографиях».  Экспозиция состояла из 32 фотографий, рассказывающих о различных этапах жизни великого деятеля армянской музыки.
В рамках Дней армянской культуры на Мальте впервые прозвучали хоровые произведения Комитаса. Под руководством дирижера Сипана Олаха Объединенный камерный хор Мальты исполнил 10 песен композитора.
Еще одна важная «премьера» состоялась благодаря сотрудничеству проживающей в Вене пианистки Наре Аргаманян и музыкантов Симфонического оркестра Мальты. Публике была представлена камерная музыка маэстро Тиграна Мансуряна.
На Мальте выступил также ансамбль народных танцев «Аракс», прибывший из Марселя.  Энергетика участников ансамбля была столь заразительной, что зрители долго не отпускали молодых танцоров со сцены.
С большим успехом прошли четырехдневные гастроли наших юных музыкантов: канунистка Мери Мусинян, дудукист Геворг Степанян, пианистка Элен Арутюнян и вокалист Ваграм Ованнисян впервые гастролировали вместе. Вдохновленные теплым приемом публики, они обещали вернуться на Мальту с новой программой.
Значительный интерес вызвали показы кинопоэмы «Времена года» Артавазда Пелешяна и фильма «Спасибо, папа» Микаела Погосяна и Грача Кешишяна.
В рамках Дней армянской культуры особое место было отведено фотовыставкам Завена Саргсяна «Хачкары» и «Тайна камней».
Завершение Дней армянской культуры ознаменовалось концертом Трио имени А.Хачатуряна. Своим особым, узнаваемым звучанием трио представило произведения Арама Ильича, «Ноктюрн» Арно Бабаджаняна, а также семь пьес Алексея Шора.
Эта программа включена в новый альбом  трио, выпущенный легендарной компанией Sony.
Дни армянской культуры закрылись концертом «The Magic Cello» лауреата международного конкурса имени Чайковского, виолончелиста Нарека Ахназаряна.
В этот день оркестром дирижировал Тигран Ахназарян - старший брат Нарека. Братья признались, что совместные концерты для них особенны, а взаимопонимание настолько сильно, что даже нет необходимости смотреть друг на друга.
В поистине магической атмосфере прозвучали увертюра-фантазия Чайковского «Ромео и Джульетта», концерт для виолончели с оркестром Э.Элгара и три пьесы А.Шора.
Закрытие Дней армянской культуры символичным образом совпало с традиционным Фестивалем фейерверков на Мальте, и после концерта зрители любовались этим сказочным действом.
Нашей главной гордостью на фестивале был Государственный симфонический оркестр Армении, выступавший в роли резидента. В ходе этого «музыкального марафона» оркестр выступил вместе со звездами первой величины.
Кроме того, под руководством Сергея Смбатяна на сцене объединились оркестры Армении и Мальты для исполнения мировой премьеры симфонического цикла “Великая Осада” А.Шора и гениальной музыки А.Хачатуряна.
Оркестр также на протяжении целого дня играл с шестью финалистами Международного конкурса пианистов, проходящего параллельно с фестивалем.
На итоговой пресс-конференции фестиваля известный композитор и дирижер Криштоф Пендерецкий сказал: «То, что сделал Государственный симфонический оркестр Армении, было очень впечатляюще. Это большое достижение для Армении».
Напомним, что Дни армянской культуры состоялись благодаря  Европейскому фонду поддержки культуры при содействии министерства культуры, социальной справедливости и местного самоуправления Мальты, совместно с министерством культуры Армении, Arts Council Malta и Valletta-2018 Foundation.